Warto zajrzeć na Rynek Staromiejski, żeby zobaczyć ciekawą instalację. „Wokół stołu księcia Jana Fryderyka” to nowa wystawa plenerowa, której centralnym punktem jest dziesięciokątny stół łowiecki z końca XVI wieku. Zabytek został odnaleziony w 2020 roku i przekazany do Muzeum Archeologiczno-Historycznego. Na ekspozytorach znajdują się informacje o samym stole, jak i o życiu dworskim w XVI wieku.
MAH przygotowało krótkie wprowadzenie do wystawy. Można ją oglądać na Rynku Staromiejskim przez całe wakacje. To ciekawe urozmaicenie letnich spacerów i okazja do zdobycia dodatkowej wiedzy. Najpierw warto jednak poczytać o najnowszym projekcie naszych muzealników:
Wystawa poświęcona jest niezwykłemu zabytkowi kultury materialnej – dziesięciokątnemu stołowi łowieckiemu z końca XVI wieku, związanemu z postacią elektora brandenburskiego Jana Jerzego i jego pobytem w myśliwskiej rezydencji księcia szczecińskiego Jana Fryderyka. Myśliwski zameczek Friedrichswalde (obecnie Sowno-Podlesie), wybudowany w 1583 roku, był miejscem wystawnych łowów i spotkań z elitami politycznymi epoki.
Centralnym punktem ekspozycji jest stół łowiecki wykonany z wapienia w 1598 roku, który był ustawiony w miejscu, gdzie – według przekazów – elektor upolował jelenia i zorganizowano ucztę. Stół przetrwał wojny i upływ czasu, został odnaleziony w 2020 roku przez Marka Szuberta i przekazany do stargardzkiego Muzeum. Konserwacji tego zabytku podjęła się Lidia Piotrowska-Cześnik. Wystawa prezentuje nie tylko sam zabytek, ale i szerszy kontekst kulturowy i historyczny związany z życiem dworskim XVI wieku. Autorami koncepcji wystawy są Marcin Majewski i Monika Ogiewa-Sejnota.
Ekspozycja dostępna będzie przez całe lato. To wyjątkowa okazja, by poznać fascynującą historię Pomorza i jednego z jego wybitnych książąt – Jana Fryderyka.
Zdjęcia: UM w Stargardzie
Artykuł Wystawa wokół stołu pochodzi z serwisu Stargard - Oficjalna strona miasta.
Wiadomość pochodzi ze strony https://stargard.eu/?p=91201