W styczniu Antoni Jasiewicz świętował setne urodziny. Relację z tego wyjątkowego wydarzenia można zobaczyć tutaj. Teraz przyszedł czas na kolejną piękną uroczystość. Antoni Jasiewicz został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi. Stulatek ma już na swoim koncie kilka wyróżnień, m.in. tytuł Zasłużonego dla Miasta Stargardu oraz Krzyż Armii Krajowej. W tym szczególnym momencie towarzyszył mu prezydent Rafał Zając i wojewoda zachodniopomorski Adam Rudawski.
– W najtrudniejszych czasach dla Polski Antoni Jasiewicz stał przy ojczyźnie, ale również przy drugim człowieku. Cała późniejsza działalność pana kapitana uświadamiała kolejnym pokoleniom stargardzian, jak wielkim złem jest wojna i jednocześnie jak wielką wartością jest patriotyzm. Dziękuję za wszystkie lata aktywności społecznej w naszym mieście. Cieszę się, że możemy uhonorować Zasłużonego dla Stargardu kolejnym ważnym odznaczeniem – mówi prezydent Rafał Zając.
Antoni Jasiewicz pochodzi z leżącej na Kresach miejscowości Dwojlińce (dziś należącej do Litwy). W 1941 roku zaangażował się w działalność konspiracyjną podczas sowieckiej okupacji Wileńszczyzny. Dwa lata później wstąpił do Armii Krajowej. Do zakończenia II wojny światowej walczył zarówno z niemieckim i sowieckim okupantem. W 1945 roku przybrał nazwisko Adam Jasiński. Zmienioną tożsamością posługiwał się aż do 1956 roku. Antoni Jasiewicz przybył do Stargardu w 1949 roku. W naszym mieście rzez wiele lat uczestniczył w spotkaniach z dziećmi i młodzieżą, podczas których przekazywał uczestnikom wiedzę historyczną i kształtował postawy patriotyczne. Organizował również debaty z mieszkańcami i współorganizował święta państwowe i ważne rocznice. 25 stycznia 2025 roku świętował setne urodziny.
Zdjęcia: UM w Stargardzie
Artykuł Zasłużony odznaczony pochodzi z serwisu Stargard - Oficjalna strona miasta.
Wiadomość pochodzi ze strony https://stargard.eu/?p=84429
Błękit królewski, kobaltowy, granatowy, chabrowy, baby blue, morski, indygo, a może ultramaryna? Tego jednego, wyjątkowego dnia na ulicach Stargardu można zobaczyć wszystkie odcienie niebieskiego. Przez nasze miasto przeszedł V Marsz dla Autyzmu. To już kwietniowa tradycja. Data również nie jest przypadkowa. Podczas całego Miesiąca Wiedzy o Autyzmie stargardzki oddział Krajowego Towarzystwa Autyzmu przekazuje mieszkańcom cenną wiedzę, która pozwala lepiej zrozumieć drugiego człowieka. W marszu wzięli udział podopieczni KTA, a także przedszkolaki, uczniowie szkół, dorośli i seniorzy.
– Kolor niebieski to ważny symbol, ale najważniejsi są ludzie, którzy swoją obecnością w pochodzie pokazują ogromną empatię, zrozumienie i szacunek do drugiego człowieka. Ta uważność na potrzeby innych jest podstawą naszej społeczności w Stargardzie. Takie piękne wydarzenia świetnie to podkreślają, ale pamiętajmy, że najwięcej okazji do wsparcia mamy w życiu codziennym – mówi prezydent Rafał Zając.
Niebieski marsz co roku organizuje stargardzki oddział KTA, który od 25 lat prowadzi u nas również Ośrodek Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczy. Tam pod okiem doświadczonych terapeutów dzieci i młodzież w spektrum autyzmu uczą się, bawią, poznają świat i rozwijają. – Niech niebieski kolor będzie dla nas inspiracją, żeby dowiedzieć się więcej o autyzmie i o tym, jakiej pomocy potrzebują osoby w spektrum. Mając taką świadomość, możemy dobrze się uzupełniać i funkcjonować razem. Świat jest wielką układanką, w której każdy puzzel ma swoje miejsce. Dopiero kiedy je odnajdziemy, zyskamy prawdziwe szczęście – mówi Ewa Sowa, zastępca prezydenta.
Innym ważnym działaniem KTA w naszym mieście jest prowadzenie mieszkania wspieranego, w którym stargardzianie uczą się samodzielności. Warto zajrzeć na facebookowy profil OREW. Można tam znaleźć mnóstwo informacji na temat spektrum autyzmu i podejrzeć codzienne aktywności podopiecznych ośrodka.
Zdjęcia: UM w Stargardzie
Artykuł Cały Stargard na niebiesko pochodzi z serwisu Stargard - Oficjalna strona miasta.
Wiadomość pochodzi ze strony https://stargard.eu/?p=84388
Ciekawa propozycja Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej. Wielkanocne Warsztaty Arteterapeutyczne to okazja do zmniejszenia stresu, wyrażenia siebie, znalezienia nowej pasji i spędzenia dobrego czasu w życzliwym gronie. Podczas bezpłatnych zajęć uczestnicy własnoręcznie przygotują wielkanocne ozdoby, a także dowiedzą się m.in. jak konkretne kolory wpływają na nasze emocje. Żeby wziąć w nich udział, trzeba tutaj wypełnić ankietę online albo zadzwonić – tel. 665 504 048. Warsztaty odbędą się 15.04 (wtorek) o 14:30 w Książnicy Stargardzkiej.
Artykuł Terapia przez sztukę pochodzi z serwisu Stargard - Oficjalna strona miasta.
Wiadomość pochodzi ze strony https://stargard.eu/?p=84386
Trwa inwestycja, z której skorzystają piesi poruszający się w okolicy Młodzieżowego Domu Kultury. Powstaje tam tzw. bezpieczne przejście przez ul. Portową. To oznacza, że pasy jezdni zostaną rozdzielone wysepką. Całość będzie również doświetlona.
W ramach tej inwestycji zwiększymy również bezpieczeństwo pieszych przechodzących przez ul. Portową w pobliżu Bramy Młyńskiej. Pasy zostaną tam wyprostowane, dzięki czemu droga przez jezdnię będzie krótsza. To przejście również zostanie doświetlone. Wszystkie roboty powinny się zakończyć w maju. Wykonawcą jest lokalna firma – BUDPAK z Grzędzic. Wartość inwestycji to prawie 450 000 zł.
Zdjęcia: UM w Stargardzie
Artykuł Bezpiecznie na pasach pochodzi z serwisu Stargard - Oficjalna strona miasta.
Wiadomość pochodzi ze strony https://stargard.eu/?p=84252
25 lat, tysiące treningów, występów i niezapomnianych choreografii. Do tego sukcesy w konkursach, nagrody i wyróżnienia, a to wszystko w atmosferze przyjaźni i wsparcia. Zespół taneczny „Pasja” z Młodzieżowego Domu Kultury świętuje 25-lecie. W sali kominkowej MDK (ul. Portowa 3) można oglądać ciekawą wystawę.
Są na niej archiwalne zdjęcia, trofea, oryginalne stroje tancerek i mnóstwo pięknych wspomnień. Warto zobaczyć je na żywo. Jest na to czas jeszcze tylko do 9.04 (środa).
„Pasję” założyła Małgorzata Liwosz-Rogozińska. Aktualnie dziewczęta trenują w 3 grupach wiekowych – 8-9 lat, 10-12 lat i 15-17 lat. Swoje talenty szlifują w oparciu o różne techniki, głównie taniec klasyczny, modern, jazz i taniec współczesny. „Pasję” często możemy podziwiać podczas miejskich imprez. Nasze tancerki z powodzeniem startują również w konkursach, gdzie często osiągają sukcesy na szczeblu ogólnopolskim, a nawet międzynarodowym.
Zdjęcia: UM w Stargardzie
Artykuł Pasja tańczy na wystawie pochodzi z serwisu Stargard - Oficjalna strona miasta.
Wiadomość pochodzi ze strony https://stargard.eu/?p=84249
18.05 (niedziela) odbędą się wybory prezydenta Polski. Wskażemy jedną osobę spośród wszystkich zgłoszonych do Państwowej Komisji Wyborczej kandydatów. Seniorzy oraz osoby z niepełnosprawnościami mogą zagłosować przez pełnomocnika. Żeby skorzystać z takiej opcji, trzeba do 9.05 (piątek) złożyć wniosek w Biurze Obsługi Klienta Urzędu Miejskiego (ul. S. Czarnieckiego 17).
Głosować przez pełnomocnika mogą wyborcy, którzy najpóźniej w dniu głosowania ukończą 60 lat, lub posiadający orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, w tym także wyborcy posiadający orzeczenie organu rentowego o: całkowitej niezdolności do pracy, niezdolności do samodzielnej egzystencji, o zaliczeniu do I grupy inwalidów, o zaliczeniu do II grupy inwalidów; a także osoby о stałej albo długotrwałej niezdolności do pracy w gospodarstwie rolnym, którym przysługuje zasiłek pielęgnacyjny.
Pełnomocnikiem nie może być: osoba wchodząca w skład komisji obwodowej właściwej dla obwodu głosowania osoby udzielającej pełnomocnictwa do głosowania; mąż zaufania; obserwator społeczny; osoba kandydująca w wyborach.
Pełnomocnictwo można przyjąć tylko od jednej osoby lub od dwóch osób, jeżeli co najmniej jedną z nich jest wstępny (ojciec, matka, dziadek, babka, itd.), zstępny (syn, córka, wnuk, wnuczka, itd.), małżonek, brat, siostra lub osoba pozostająca w stosunku przysposobienia, opieki lub kurateli w stosunku do pełnomocnika.
Wniosek o sporządzenie aktu pełnomocnictwa powinien zostać złożony do właściwego urzędu gminy do 9 maja 2025 r. (piątek). Termin złożenia wniosku o sporządzenie aktu pełnomocnictwa w ponownym głosowaniu (II tura) w przypadku niezłożenia wniosku przed pierwszym głosowaniem upływa 23 maja 2025 r. (piątek). Mieszkańcy Stargardu wniosek składają w Urzędzie Miejskim przy ul. Het. S. Czarnieckiego 17 – Biuro Obsługi Klienta).
Do wniosku należy dołączyć: pisemną zgodę osoby mającej być pełnomocnikiem na przyjęcie pełnomocnictwa; kopię aktualnego orzeczenia właściwego organu orzekającego o ustaleniu stopnia niepełnosprawności, jeżeli wyborca udzielający pełnomocnictwa w dniu głosowania nie będzie miał ukończonych 60 lat; kopię dokumentu potwierdzającego pozostawanie wyborcy z osobą, której ma być udzielone pełnomocnictwo do głosowania, w stosunku przysposobienia/opieki/kurateli.
Pełnomocnictwa do głosowania nie może udzielić osoba, która zgłosi zamiar głosownia korespondencyjnego.
Zdjęcie: Canva
Artykuł Wybory prezydenckie – pełnomocnictwo pochodzi z serwisu Stargard - Oficjalna strona miasta.
Wiadomość pochodzi ze strony https://stargard.eu/?p=84247
W bardzo dobrym tempie idą prace przy budowie kolejnego odcinka obwodnicy północnej. Coraz wyraźniej widać zupełnie nową drogę od ul. H. Wieniawskiego do wiaduktu na ul. Składowej. Wzdłuż niej posadzono już setki drzew, a to jeszcze nie koniec.
Trwają intensywne prace przy rondzie łączącym obwodnicę z ul. H. Wieniawskiego i ul. Cieplną. Do wykonania jest również m.in. plac do zawracania przy ul. Składowej. Jeśli nadal wszystko będzie szło zgodnie z planem, całość powinna być gotowa na początku wakacji. Wartość tej inwestycji to ponad 26 500 000 zł.
Wiemy już, że wybudujemy kolejny odcinek obwodnicy północnej – w ciągu ul. Hanzeatyckiej, od ul. Stralsundzkiej do ul. H. Wieniawskiego. Prezydent Rafał Zając podpisał z wojewodą zachodniopomorskim Adamem Rudawski umowę na dofinansowanie tej drogi. Więcej informacji tutaj.
Zdjęcia: UM w Stargardzie
Artykuł Obwodnica jak malowana pochodzi z serwisu Stargard - Oficjalna strona miasta.
Wiadomość pochodzi ze strony https://stargard.eu/?p=84165
W sobotę (5.04) w Żłobku Miejskim odbędzie się dzień otwarty. Rodzice i opiekunowie maluchów spotkają się z pedagogami w obu siedzibach placówki – na os. Zachód A4 i przy ul. Z. Krasińskiego 5 (10:00-13:00). „Leśna Polana” zawsze zaprasza do siebie przed rozpoczęciem rekrutacji na kolejny rok żłobkowy. Dzięki temu rodzice i opiekunowie mogą lepiej poznać placówkę, do której chcą zapisać swoje dzieci.
W tym roku karty zgłoszenia maluchów do Żłobka Miejskiego będą przyjmowane od 5.05 (poniedziałek) do 16.05 (piątek). Wcześniej, bo już w kwietniu, rodzice i opiekunowie złożą karty kontynuacji pobytu dziecka w placówce. Wszystkie szczegóły rekrutacji i wzory wniosków do wypełnienia można znaleźć tutaj.
Zdjęcie: Żłobek Miejski „Leśna Polana”/FB
Artykuł Zajrzyj do „Leśnej Polany” pochodzi z serwisu Stargard - Oficjalna strona miasta.
Wiadomość pochodzi ze strony https://stargard.eu/?p=84125
Na 6 grobach na cmentarzu przy ul. T. Kościuszki można zauważyć specjalne oznakowanie. Spoczywają tam uczestnicy powstania wielkopolskiego. Na mogile jednego z nich – podporucznika Walentego Ciszaka, odznaczonego Wielkopolskim Krzyżem Powstańczym, uczestnika wojny polsko-bolszewickiej, stanął nowy pomnik. Nagrobek ufundował Instytut Pamięci Narodowej z inicjatywy Agnieszki Dawickiej.
W 2021 r. sejm ustanowił 27 grudnia Narodowym Dniem Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego. Już w 2022 roku na grobach powstańców spoczywających na starym cmentarzu w Stargardzie pojawiły się oznaczenia. To miejsca pochówków Wincentego Kwiatkowskiego, Zygmunta Nowickiego, Walentego Ciszaka, Kazimierza Gałązki, Franciszka Boraka oraz Ignacego Wojciechowskiego. Można je zobaczyć tutaj.
Powstanie wielkopolskie wybuchło 27.12.1918 r. Walki rozpoczęły się w Poznaniu, z czasem obejmując swoim zasięgiem okoliczne miejscowości. W insurekcji wzięło udział około 17 000 osób. Powstanie zakończył rozejm podpisany w Trewirze 16.02.1919 r.
Zdjęcia: UM w Stargardzie
Artykuł Pamiętamy o powstańcu pochodzi z serwisu Stargard - Oficjalna strona miasta.
Wiadomość pochodzi ze strony https://stargard.eu/?p=84109
Dobra wiadomość dla wielu młodych stargardzian. Przez najbliższe 3 lata dofinansujemy z budżetu miasta organizację półkolonii dla dzieci i młodzieży. Letni wypoczynek znów zorganizują nasi sprawdzeni partnerzy – Stowarzyszenie „Potrzebny Dom” i harcerze z Hufca ZHP. Łącznie przekażemy ponad 280 000 zł na półkolonie od 2025 roku do 2027 roku.
Wakacyjne aktywności w Hufcu i Stowarzyszeniu „Potrzebny Dom” od lat cieszą się dużą popularnością wśród młodych stargardzian. Uczestnicy zajęć każdego roku spędzają dobry czas w gronie rówieśników, korzystają z oferty m.in. Książnicy Stargardzkiej, Stargardzkiego Centrum Nauki FILARY i Muzeum Archeologiczno-Historycznego, a także wybierają się na wycieczki po okolicy. Wszystko wskazuje na to, że nadchodzące wakacje również upłyną na świetnej zabawie w mieście.
Zdjęcie: Jan Rybaczuk/archiwum
Artykuł Znów będą wakacje pochodzi z serwisu Stargard - Oficjalna strona miasta.
Wiadomość pochodzi ze strony https://stargard.eu/?p=84074
Nie lada gratka dla tych, którzy lubią patrzeć w niebo. Stargardzkie Centrum Nauki zaprasza do wspólnej obserwacji zaćmienia Słońca. W najbliższą sobotę (29.03) o 11:30 w Parku Zamkowym fani astronomii spotkają się, żeby zobaczyć to ciekawe zjawisko. Ekipa FILARÓW zapewni bezpieczne filtry do spoglądania wprost na Słońce. Udział w spotkaniu jest bezpłatny.
Zdjęcie: Canva
Artykuł Zobacz zaćmienie z FILARAMI pochodzi z serwisu Stargard - Oficjalna strona miasta.
Wiadomość pochodzi ze strony https://stargard.eu/?p=84072
Kolejne mieszkania powstają w ramach najnowszej inwestycji Stargardzkiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego. Widać już fundamenty następnego budynku przy ul. J. Śniadeckiego. Jeszcze w tym roku ma tam być gotowych 16 lokali o wysokim standardzie. Spółka nie zwalnia tempa i planuje następne inwestycje.
Okolica ul. J. Śniadeckiego to naprawdę dobre sąsiedztwo. W 2020 roku powstały tam 24 mieszkania o wysokim standardzie. Tuż obok znajduje się najnowszy, oddany do użytku w 2024 roku budynek z 33 lokalami – w tym z programu mieszkalnictwa wspieranego i Stargard Vita! Już za kilka miesięcy przy ul. Śniadeckiego – tym razem pod numerem 19 – przybędzie kilkanaście nowych adresów.
W Stargardzkim TBS 2025 rok zaczął się bardzo intensywnie. W najbliższych dniach ma być ogłoszony przetarg na 2 zupełnie nowe budynki przy ul. Spokojnej. Powstanie tam 37 lokali. Jednocześnie spółka stara się o pozyskanie dofinansowania na budowę I etapu osiedla Forsycji (3 budynki – 77 mieszkań).
Zdjęcia: UM w Stargardzie
Artykuł Dom jeszcze w tym roku pochodzi z serwisu Stargard - Oficjalna strona miasta.
Wiadomość pochodzi ze strony https://stargard.eu/?p=84020
Od kilku lat podopieczni Stargardzkiego Koła Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną świetnie sprawdzają się w pielęgnacji miejskich terenów zielonych. Kilkanaście osób przez cały rok z zaangażowaniem dba o czystość alejek, schodów i placów, wykonuje drobne naprawy, kosi trawę, odśnieża i robi wszystko, żeby nasze parki były jak najładniejsze. Zarząd Usług Komunalnych podpisał kolejną umowę z PSONI.
Podopieczni Stowarzyszenia dbają o naszą zieleń już od 2020 r. Zaczęli od Parku 3. Maja, a później rozszerzyli swoją działalność na inne tereny. To podwójna korzyść. Z jednej strony ZUK powierza pielęgnację parków sprawdzonej, lokalnej firmie. Z drugiej – pracownicy ZAZ mogą się rozwijać, zarabiać i zyskiwać większą samodzielność. Warto wiedzieć, że oferują usługi również firmom i osobom prywatnym. Stargardzianie świetnie znają m.in. catering i posiłki przygotowywane przez Centralną Kuchnię. Więcej informacji tutaj.
Pracownicy Zakładu Aktywności Zawodowej zaopiekują się terenami zielonymi do końca 2026 roku. Miesięczny koszt ich usług to ponad 45 000 zł.
Zdjęcie: UM w Stargardzie
Artykuł Parki pod opieką pochodzi z serwisu Stargard - Oficjalna strona miasta.
Wiadomość pochodzi ze strony https://stargard.eu/?p=84018
Zmiany w Miejskim Przedsiębiorstwie Komunikacji. We wtorek (1.04) na ulice Stargardu wyjadą 2 nowe linie autobusowe – 11 i 16. Jednocześnie zawieszone zostaną linie nr 31 i 32. Szczegółowe rozkłady jazdy można znaleźć tutaj oraz w aplikacjach Google Maps, jakdojade.pl i kiedyprzyjedzie.pl.
Trasa linii nr 11
AL. ŻOŁNIERZA – Kościuszki – Spokojna – ZCP – Bema – Wyszyńskiego –W. Polskiego – Konopnickiej – Piłsudskiego – Podleśna – PĘTLA KOSSAKA – Podleśna – Piłsudskiego – Wyszyńskiego – ZCP – Bema – Spokojna – Kościuszki – AL. ŻOŁNIERZA
Trasa linii nr 16
PĘTLA MONIUSZKI – Szczecińska – ZCP – Wyszyńskiego – Czarnieckiego – Krzywoustego – Skłodowskiej Curie – Gdańska – Morska – MORSKA 05 (powrót tą samą trasą)
Zdjęcie: UM w Stargardzie
Artykuł Nowe linie MPK pochodzi z serwisu Stargard - Oficjalna strona miasta.
Wiadomość pochodzi ze strony https://stargard.eu/?p=83994
Kilka dni temu sprawdzaliśmy postępy prac przy przebudowie kilku ulic na Starym Mieście. Relację z robót można sprawdzić tutaj. Inwestycja wchodzi w kolejny etap, dlatego konieczne jest wprowadzenie zmiany w organizacji ruchu. Od 31.03 (poniedziałek) nie przejedziemy odcinkiem ul. Bolesława Chrobrego od skrzyżowania z ul. M. Skłodowskiej-Curie do skrzyżowania z ul. Kasztelańską i ul. Szewską. Żeby kierowcy mogli dotrzeć do tej części starówki, otwarty zostanie fragment ul. Bolesława Chrobrego od skrzyżowania z ul. Portową. Przejezdna będzie również ul. Spichrzowa, która także przechodzi remont. Wyjeżdżając z tej okolicy, pojedziemy z ul. Bolesława Chrobrego w ul. Portową lub z ul. Kuśnierzy w ul. Kazimierza Wielkiego.
Grafika: UM w Stargardzie
Artykuł Kierowcy – zmiany na starówce pochodzi z serwisu Stargard - Oficjalna strona miasta.
Wiadomość pochodzi ze strony https://stargard.eu/?p=83988
W marcowym wydaniu Stargardzkiego Informatora Samorządowego zapowiadamy kilka naprawdę dużych i ważnych inwestycji. To już pewne – na os. Pyrzyckim powstanie oczekiwana przez mieszkańców, większa szkoła podstawowa. Wybudujemy też następny odcinek obwodnicy północnej – w ciągu ul. Hanzeatyckiej, od ul. Stralsundzkiej do ul. H. Wieniawskiego. Nieco mniejsza, ale również bardzo potrzebna inwestycja trwa z kolei w Schronisku dla Bezdomnych Zwierząt w Kiczarowie. Psy zyskają 28 wyremontowanych kojców.
W najnowszym wydaniu Informatora podróżujemy też komunikacja miejską z Google Maps, podziwiamy zdobywców nagród dla artystów, twórców i ambasadorów kultury, gratulujemy setnych urodzin Eugeniuszowi Ankutowiczowi i szykujemy się do treningów na OCR Ninja Park. Marcowy SIS jest do pobrania z załącznika poniżej, a każdy, kto chce poczytać tradycyjne, papierowe wydanie, znajdzie je w ponad 40 punktach w całym Stargardzie. Adresy wszystkich miejsc z Informatorem są tutaj.
Artykuł SIS na wiosnę pochodzi z serwisu Stargard - Oficjalna strona miasta.
Wiadomość pochodzi ze strony https://stargard.eu/?p=83982
Prawie 1 500 000 zł wydamy w 2025 na pomoc bezdomnym zwierzętom i dzikim gatunkom. Każdego roku nad kompleksowym programem głosują radni Rady Miejskiej. Dzięki tej decyzji wiemy, ile pieniędzy trafi do schroniska w Kiczarowie, kto zaopiekuje się wolno żyjącymi kotami i co należy zrobić, kiedy spotkamy w mieście sarnę lub dzika. Jak zawsze program zawiera również zapisy o działaniach edukacyjno-informacyjnych.
W 2025 roku przeznaczymy z budżetu miasta prawie 1 200 000 zł na działalność Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt w Kiczarowie. W placówce psy i koty otrzymują opiekę, leczenie i szansę na znalezienie nowych, kochających domów. Są tam również kastrowane, sterylizowane i szczepione. W ubiegłym roku do Kiczarowa trafiły 242 psy i 118 kotów. Do właścicieli wróciły 94 psy i 5 kotów. W 2024 roku 149 psów i 86 kotów zyskało nowych opiekunów. Na koniec ubiegłego roku w placówce przebywały 73 psy i 40 kotów.
Program określa również zasady opieki nad wolno żyjącymi kotami. W naszym mieście to zadanie od lat powierzamy stargardzkiemu oddziałowi Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami. Z kolei przedstawicieli dzikich gatunków ratuje i leczy firma „Larus” Michała Kudawskiego. W razie wypadku drogowego, podczas którego ucierpi zwierzę, zapewniamy mu całodobową pomoc weterynaryjną. Zgłoszenia w tej sprawie przyjmuje Straż Miejska (tel. 91 577 50 90, 986) i Policja (tel. 997).
Zdjęcie: UM w Stargardzie
Artykuł Mamy program dla zwierząt pochodzi z serwisu Stargard - Oficjalna strona miasta.
Wiadomość pochodzi ze strony https://stargard.eu/?p=83958
Radni Rady Miejskiej nie mieli wątpliwości – jednogłośnie zdecydowali, że w Stargardzie będziemy kontynuować „Korpus Wsparcia Seniorów”. Dzięki programowi od kilku lat do najstarszych mieszkańców naszego miasta trafia konkretna pomoc. Chodzi o tzw. opaski bezpieczeństwa, czyli urządzenia całodobowo monitorujące stan zdrowia i przekazujące zgłoszenia alarmowe – np. w razie upadku albo zatrzymania akcji serca. Wiemy już, że będzie ich jeszcze więcej.
Użytkownicy opasek bardzo chwalą sobie taką formę wsparcia. W 2024 roku z urządzeń skorzystało ponad 150 podopiecznych Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej. 82 osoby uruchomiły przycisk SOS. Dodatkowo niemal 730 razy udzielono wsparcia przez telefon. Opaski są przeznaczone dla osób w wieku 60 lat lub starszych, które mają problemy z samodzielnym funkcjonowaniem ze względu na stan zdrowia. Dzięki kontynuacji programu do naszych seniorów trafi jeszcze więcej takich urządzeń. Dodatkowo do każdej opaski wykupiony będzie abonament na całodobowy monitoring.
„Korpus Wsparcia Seniorów” w Stargardzie koordynuje MOPS. Pieniądze na realizację programu pochodzą zarówno z Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej, jak i z budżetu miasta.
Zdjęcie: Canva
Artykuł Więcej pomocy dla seniorów pochodzi z serwisu Stargard - Oficjalna strona miasta.
Wiadomość pochodzi ze strony https://stargard.eu/?p=83945
Ten dokument ma 140 stron i mnóstwo tabel, zestawień, opisów oraz podsumowań. Za każdym z tych elementów stoją prawdziwi ludzie i ich nierzadko bardzo trudne historie. Stargardzianie mogą u nas liczyć na naprawdę szerokie wsparcie. Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej jak co roku przygotowuje sprawozdanie ze wszystkich swoich działań. Pracownicy MOPS pomagają bez przerwy – finansowo, rzeczowo i niematerialnie. Realizują programy zewnętrzne i swoje własne pomysły. Wszystko po to, żeby dotrzeć z wartościowym wsparciem tam, gdzie jest ono najbardziej potrzebne.
W 2024 roku MOPS udzielił pomocy 1372 rodzinom, czyli w sumie 2103 osobom. W porównaniu z 2023 rokiem można zauważyć spadek liczby ludzi korzystających ze wsparcia (1764 rodziny, 3393 osoby). Najczęściej stargardzianie mierzyli się z długotrwałą lub ciężką chorobą, ubóstwem i niepełnosprawnością. Pomoc z ośrodka dostało także 138 osób bezdomnych. Więcej o miejskim systemie wychodzenia z bezdomności można przeczytać tutaj. Oprócz wsparcia finansowego, MOPS oferował m.in. usługi opiekuńcze, posiłki dla dzieci i młodzieży, finansowanie opłat za domy pomocy społecznej i sprawienie pogrzebu. Osoby z niepełnosprawnościami korzystały z pomocy asystentów osobistych, działało mieszkanie wytchnieniowe, a kolejni opiekunowie wzięli udział w „Szkole dla rodziców”, gdzie dowiedzieli się, jak radzić sobie z problemami wychowawczymi.
Terapeuci udzielali wsparcia psychologicznego m.in. w szkołach. Z takiej formy pomocy skorzystało 231 uczniów i 245 rodziców. Młodzi ludzie najczęściej rozmawiali o swoich emocjach, sytuacji rodzinnej i trudnościach w kontaktach z rówieśnikami. Specjaliści pomagali im radzić sobie ze stresem i lepiej komunikować z otoczeniem, a także motywowali do zmiany szkodliwych nawyków. Psychologowie MOPS wspierali również dorosłych, dla których najczęstszymi problemami były stany depresyjne, zaburzenia lękowe, reakcje nerwicowe, konflikty i przemoc domowa.
Łącznie w ubiegłym roku wydatki ośrodka wyniosły prawie 73 000 000 zł – aż o około 13 000 000 zł więcej niż w 2023. Większość pieniędzy ponownie pochodziła z budżetu państwa, a Stargard wydał na pomoc mieszkańcom ponad 31 000 0000 zł. W 2024 roku w MOPS zatrudnionych było 160 osób – w tym 14 pracowników socjalnych, 23 specjalistów pracy socjalnej, 4 asystentów rodziny, 5 psychologów, terapeuta, konsultant prawny i radca prawny. Żeby być na bieżąco, zwłaszcza ze zmieniającymi się przepisami prawa, wielu z nich uczestniczyło w szkoleniach, kursach i konferencjach.
Zdjęcie: UM w Stargardzie
Artykuł MOPS sprawozdaje 2024 pochodzi z serwisu Stargard - Oficjalna strona miasta.
Wiadomość pochodzi ze strony https://stargard.eu/?p=83943
Kolejne zmiany na mapie Stargardu. Radni Rady Miejskiej zdecydowali o nadaniu nazw dwóm drogom i rondu. Na osiedlu Pyrzyckim będzie ul. Wisławy Szymborskiej i ul. Tadeusza Różewicza. Z kolei imię Zbigniewa Petriego otrzyma rondo na skrzyżowaniu ul. J. Kochanowskiego z ul. S. Okrzei.
Wisława Szymborska i Tadeusz Różewicz dołączą do innych literatów z rejonu ul. Niepodległości. Są tam już m.in. ulice Stanisława Ignacego Witkiewicza i Leopolda Staffa. Wisława Szymborska to laureatka Nagrody Nobla. Jej wiersze i eseje są znane na całym świecie. Twórczość W. Szymborskiej została przetłumaczona na ponad 40 języków. Tadeusz Różewicz oprócz poezji pisał również m.in. dramaty i scenariusze filmowe. Uznawany za jednego z najważniejszych przedstawicieli europejskiej awangardy literackiej i teatru absurdu. W czasie II wojny światowej walczył w Armii Krajowej za co został odznaczony Krzyżem AK i Medalem Wojska Polskiego.
Zbigniew Petri to postać doskonale znana wśród kilku pokoleń stargardzian. Pediatra i społecznik w 1953 roku przeniósł się do naszego miasta, gdzie rozpoczął pracę w Domu Dziecka. Dzięki jego zaangażowaniu w 1984 roku powstał Ośrodek Rehabilitacji Dziecięcej. Za zasługi dla najmłodszych został uhonorowany Orderem Uśmiechu. Doktor Petri działał również w samorządzie – w latach 90. był radnym, a także przewodniczącym Rady Miejskiej w Stargardzie. W 2005 roku otrzymał tytuł Zasłużony dla Miasta.
Niedawno informowaliśmy o nowych ulicach – Zbigniewa Wodeckiego i gen. Stanisława Skalskiego. Szczegóły tutaj. Podczas marcowej sesji radni podjęli decyzję o nadaniu nazw kolejnym drogom. We wszystkich tych lokalizacjach przybywa domów, a ich mieszkańcy potrzebują adresów. Dlatego konieczne jest wyznaczanie nowych ulic i nadawanie im nazw.
Zdjęcia: UM w Stargardzie/Fundacja Wisławy Szymborskiej
Artykuł Poeci na ulicach, doktor na rondzie pochodzi z serwisu Stargard - Oficjalna strona miasta.
Wiadomość pochodzi ze strony https://stargard.eu/?p=83941
Magda i Patrycja zyskały nowe, wygodne i piękne miejsce do życia. Już niedługo przeprowadzą się do komfortowego lokalu dostosowanego do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Mieszkanie znajduje się w budynku Stargardzkiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego przy ul. J. Śniadeckiego. To kolejna odsłona naszego szerokiego programu pomocy. W ramach mieszkalnictwa wspieranego klucze do wymarzonych 4 kątów dostają seniorzy, młodzi stargardzianie opuszczający rodziny zastępcze i placówki opiekuńczo-wychowawcze, osoby z niepełnosprawnościami, ludzie wychodzący z bezdomności oraz duże rodziny.
– W najnowszym lokalu wspieranym zamieszkają dwie młode dziewczyny, dla których będzie to pierwszy krok do samodzielnego, dorosłego życia. Mam nadzieję, że znajdą tam szczęście, bezpieczeństwo i przestrzeń do realizowania marzeń. W Stargardzie regularnie przybywa takich mieszkań. W przyszłości będzie ich jeszcze więcej, bo to bardzo potrzebna forma pomocy dla ludzi o szczególnych potrzebach – mówi Ewa Sowa, zastępca prezydenta.
Nowe lokatorki budynku przy ul. J. Śniadeckiego skorzystały z programu „Bez Barier”. Ci, którzy również chcieliby się starać o przydział takiego mieszkania, mogą zgłosić się do Stargardzkiego TBS. Wsparcie jest przeznaczone dla osób, które m.in. złożyły wniosek o zamianę lokalu z urzędu, są uprawnione do otrzymania lokalu zamiennego i zostały ujęte na liście osób uprawnionych do przydziału lokalu do najmu na czas nieoznaczony z zasobu mieszkaniowego miasta. Do takiego mieszkania może przenieść się osoba z niepełnosprawnością ruchową wraz ze swoimi bliskimi. Dodatkowo w ramach mieszkalnictwa wspieranego stosuje się obniżki czynszu.
Stargardzki system działa od 1999 roku i wyróżnia nasze miasto na tle całego kraju. Aktualne mamy już ponad 130 mieszkań wspieranych, a ich liczba stale rośnie. Takie wyjątkowe lokale są położone w różnych częściach miasta. W każdym z nich mieszkańcy dostają bezpieczną, komfortową przestrzeń, dostosowaną do ich szczególnych potrzeb. Nasze rozwiązania są wzorem dla innych samorządów. Przyglądali się nim przedstawiciele samorządów m.in. z Zielonej Góry i Gdańska.
Zdjęcia: UM w Stargardzie
Artykuł Wspieramy mieszkaniowo pochodzi z serwisu Stargard - Oficjalna strona miasta.
Wiadomość pochodzi ze strony https://stargard.eu/?p=83907
Sprawdzamy, jak idą postępy przy dużej inwestycji drogowej, a tak naprawdę przy dwóch remontach, które świetnie się uzupełniają. Coraz wyraźniej widać efekty ogromnej przebudowy ul. Bolesława Chrobrego. Wykonano już sporą część jezdni z kostki kamiennej i ciągu pieszo-rowerowego po stronie Szkoły Podstawowej nr 5. Pojawiły się również słupy oświetleniowe z energooszczędnymi oprawami LED.
Niemal gotowe są też ulice: Szewska, Kuśnierzy i Włosiennicza. Inwestycję uzupełni przebudowa ul. Spichrzowej. Tam również widać efekty intensywnych prac. Po ich zakończeniu kolejna część Starego Miasta będzie ładniejsza, bezpieczniejsza i bardziej komfortowa dla pieszych, rowerzystów i kierowców.
Pamiętajmy, że na całym terenie roboty jeszcze trwają. Powinniśmy zachować tam szczególną ostrożność i zwrócić uwagę na tymczasowe oznakowanie. Po zakończeniu prac w tej okolicy na stałe obowiązywać będzie ograniczenie prędkości, a bezpieczeństwo zwiększą wyniesione skrzyżowania ul. Szewskiej i ul. Kuśnierzy z ul. Bolesława Chrobrego, a także wyniesione przejścia dla pieszych w tej okolicy.
Zdjęcia: UM w Stargardzie
Artykuł Ulice pięknieją pochodzi z serwisu Stargard - Oficjalna strona miasta.
Wiadomość pochodzi ze strony https://stargard.eu/?p=83901
Stargardzianie informują, że do ich skrzynek trafiają pocztówki z zaproszeniem na konsultacje. Nie są to ulotki przygotowane przez miasto. Aktualnie nabór do programu Czyste Powietrze został wstrzymany i nie organizujemy żadnych spotkań w tym temacie. Nie prowadzimy również takiej promocji. Warto zachować szczególną ostrożność analizując materiały reklamowe. Najnowsze informacje o Czystym Powietrzu pojawią się wkrótce. Żeby mieć pewność, że wiadomości są prawdziwe, najlepiej korzystać ze sprawdzonych źródeł – przede wszystkim ze strony internetowej www.stargard.eu i facebookowego profilu Stargard – pod szczęśliwą gwiazdą. W razie jakichkolwiek wątpliwości warto również zadzwonić do Urzędu Miejskiego – tel. 91 578 48 81.
Artykuł Uwaga na reklamy Czystego Powietrza pochodzi z serwisu Stargard - Oficjalna strona miasta.
Wiadomość pochodzi ze strony https://stargard.eu/?p=83897
Na swoje sukcesy pracują często wiele lat, wkładając w treningi mnóstwo pasji, ambicji i czasu. Chociaż reprezentują bardzo różne dyscypliny, są w różnym wieku i mają różne cele, łączy ich jedno – prawdziwa miłość do sportu. Poznaliśmy zdobywców nagród i wyróżnień prezydenta Stargardu dla najlepszych zawodników 2024 roku oraz stypendystów. Każdy z nich pisze własną sportową historię i jest dowodem na to, że warto wytrwale dążyć do spełniania marzeń. Do wszystkich wyróżnionych trafi w sumie 120 000 zł.
– Jestem pod wrażeniem wyników i ambicji naszych stargardzkich zawodników. Niemal każdego dnia wykazują się ogromnym hartem ducha, wytrwałością i siłą. Osiągają sukcesy na każdym szczeblu – od rozgrywek szkolnych aż po areny międzynarodowe. W drodze na szczyt każdy sportowiec potrzebuje szerokiego wsparcia. Najpierw są to głównie rodzice i nauczyciele, później, w dorosłym życiu, trenerzy i cały sztab szkoleniowy. Cieszę, że jako miasto również pomagamy im w zdobywaniu sportowych triumfów. Każde osiągnięcie daje tak naprawdę podwójną korzyść – spełnienie marzeń zawodnika i radość wiernych kibiców – mówi prezydent Rafał Zając.
NAGRODY
I miejsce – Katarzyna Mądrowska (LKS Feniks PESTA) – zapasy
II miejsce – Ariel Wawszczyk – (Klub Piłkarski „Błękitni”) – piłka nożna
III miejsce – Jakub Barden (Uczniowski Klub Sportowy Valiant Jiu Jitsu Kings) – grappling
III miejsce – Nikola Piechocka (LKS Feniks PESTA) – zapasy
WYRÓŻNIENIA
Magdalena Świerczyńska
Anastazja Jabłońska
Maja Pawlikowska
Jesika Marczewska
Weronika Kotowicz
Filip Klym
Adam Margula
Antoni Czapla
Marcel Sałapata
Miłosz Sałapata
Nina Czapla
STYPENDIA
Piotr Rychlewski
Mikołaj Hensler
Mateusz Bryła
Alan Grudziński
Jakub Wojdak
Iga Musielak
Miłosz Baniak
Maksymilian Lisiecki
Antoni Jarosz
Olga Kordykiewicz
Magdalena Świerczyńska
Maja Kania
Julita Edyk
Cezary Wilk
Amelia Jaczyńska
Kamil Rokicki
Jakub Król
Zuzanna Sokołowska
Mateusz Kubiak
Miroslava Diachyna
Paulina Kucharczyk
Filip Szydłowski
Grzegorz Seredyński
Sergiusz Bojar
Michał Skwarzyński
Mateusz Kozłowski
Maksymilian Drążkowski
KÓŁKA OLIMPIJSKIE
To wyróżnienia nadawane przez Polski Komitet Olimpijski. Ostatnie – piąte kółko – otrzymują zawodnicy zatwierdzeni do składu reprezentacji olimpijskiej. Podczas tegorocznej gali I Kółko Olimpijskie odebrali: Magdalena Świerczyńska, Alexander Wojtalczyk i Julita Edyk (wszyscy trenują w LLKS Pomorze). II Kółko Olimpijskie powędrowało do Wojciecha Cierpickiego (Stargardzkie Towarzystwo Cyklistów) i Maksymiliana Lisieckiego (WMLKS Pomorze). III Kółko Olimpijskie otrzymał Antoni Jarosz (WMLKS Pomorze).
Każdego roku gala sportu ma inny motyw przewodni. Tym razem postawiono na lekkoatletykę. Nie zabrakło również występów artystycznych. Swoje umiejętności pokazali akrobaci, półfinaliści telewizyjnego programu „Mam Talent” z grupy Sky Squad. Widzów zachwycił również pokaz kalisteniki w wykonaniu zespołu Only Workout. Galę uświetniły też występy taneczne GoGyal ze Stargardzkiego Centrum Kultury oraz Seniorit z Uniwersytetu Trzeciego Wieku. W rolę prowadzących imprezę wcielili się Sławomir Stańczyk oraz Paulina Kaczyńska – lekkoatletka, wielokrotna laureatka nagrody prezydenta Stargardu dla sportowców, trenująca na co dzień w WMLKS Pomorze.
Zdjęcia: UM w Stargardzie
Artykuł Szybciej, wyżej, mocniej pochodzi z serwisu Stargard - Oficjalna strona miasta.
Wiadomość pochodzi ze strony https://stargard.eu/?p=83667
Zarząd Usług Komunalnych zaprasza szkoły, przedszkola i wszystkich chętnych stargardzian do wspólnego, aktywnego świętowania Międzynarodowego Dnia Ziemi. Wystarczy zgłosić się do ZUK, wybrać konkretne miejsce i posprzątać je. Jest na to sporo czasu – akcja potrwa cały kwiecień. Zgłoszenia są przyjmowane e-mailowo: [email protected] lub osobiście w siedzibie ZUK przy ul. Pierwszej Brygady 35 (pokój 203). To świetna okazja do zrobienia czegoś dobrego dla naszego środowiska, a przy tym zwiększenia świadomości ekologicznej – zwłaszcza wśród dzieci i młodzieży.
Zdjęcie: ZUK
Artykuł Razem posprzątamy świat pochodzi z serwisu Stargard - Oficjalna strona miasta.
Wiadomość pochodzi ze strony https://stargard.eu/?p=83665
Rozpoczęła się kolejna inwestycja oczekiwana przez pieszych. Gruntowny remont przechodzi chodnik wzdłuż ul. Obrońców Westerplatte. Po zakończeniu prac zyskamy tam ponad 150 m równej i bezpiecznej nawierzchni z kostki betonowej. Wyregulowane zostaną również studzienki i inne elementy infrastruktury, a całość uzupełnią trawniki. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, nowy chodnik powinien być gotowy już w maju. Wartość prac to prawie 150 000 zł. Wykonawcą jest lokalna firma – Piotr Wiklak ze Strzebielewa.
Zdjęcia: UM w Stargardzie
Artykuł Chodnik w remoncie pochodzi z serwisu Stargard - Oficjalna strona miasta.
Wiadomość pochodzi ze strony https://stargard.eu/?p=83662
Stargardzkie Towarzystwo Budownictwa Społecznego czeka na wnioski od osób, które chcą samodzielnie wyremontować lokale. O takie mieszkania mogą się starać osoby będące na liście do przydziału lokalu docelowego, znajdujący się w rejestrze zamian z urzędu oraz w wykazie uprawnionych do przydziału lokalu zamiennego. W przypadku większej liczby wniosków pierwszeństwo mają osoby z wykazu budynków do uwolnienia. Na stargardzian czekają mieszkania w różnych częściach miasta. Więcej informacji tutaj. Wnioski przyjmowane są w Biurze Przydziału i Zamiany Mieszkań – ul. A. Struga 29 (tel. 91 819 22 96).
Lokale do samodzielnego remontu to tylko część oferty Stargardzkiego TBS. W ubiegłym roku 33 mieszkania oddano do użytku przy ul. J. Śniadeckiego 13. W najbliższym sąsiedztwie (ul. J. Śniadeckiego 19) powstaje następny budynek. Jeszcze w 2025 roku spółka planuje rozpoczęcie prac przy ul. Spokojnej 35. Stargardzianie zyskają tam 37 mieszkań w 2 budynkach. Kolejne przechodzą natomiast kompleksowe remonty – m.in. przy M. Konopnickiej 27 i 27a oraz przy ul. Młyńskiej 9a. Stargardzkie TBS ma już dokumentację na modernizację kamienic przy ul. Wojska Polskiego 21, 52, 54 i 54a. Następne w kolejce są budynki przy ul. M. Skłodowskiej-Curie 19, 21 i 22.
Zdjęcie: UM w Stargardzie
Artykuł Są mieszkania do remontu pochodzi z serwisu Stargard - Oficjalna strona miasta.
Wiadomość pochodzi ze strony https://stargard.eu/?p=83660
Coraz ładniej wygląda nowy cmentarz przy ul. Spokojnej. Bio Star remontuje tam arkady. Blask odzyskały już te w pobliżu wejścia. Coraz bliżej finału są prace przy odnawianiu konstrukcji w głębi nekropolii. Spółka wykonuje wszystkie roboty własnymi siłami. W ramach tego etapu wiosennej inwestycji arkady są czyszczone i odmalowywane, a ubytki uzupełniane. Odświeżane będą też elementy metalowe. Renowacji doczeka się również drewniany krzyż przy ołtarzu. Całość uzupełni wyczyszczona nawierzchnia chodnika. Dzięki temu poprawi się estetyka nowego cmentarza.
Zdjęcia: UM w Stargardzie
Artykuł Arkady na nowo pochodzi z serwisu Stargard - Oficjalna strona miasta.
Wiadomość pochodzi ze strony https://stargard.eu/?p=83627
Przed nami kolejna odsłona Stargardzkiej Sceny Młodych. Tym razem swój talent zaprezentuje Mateusz Tarkowski. Zdolny wokalista zaśpiewa przeboje polskich i zagranicznych artystów, m.in. Franka Sinatry, Grzegorza Turnaua i Korteza. Mateusz jest stypendystą prezydenta Stargardu. Artysta jednocześnie rozwija się wokalnie i aktorsko. Koncert na małej scenie Stargardzkiego Centrum Kultury rozpocznie się w niedzielę (23.03) o 17:00. Wstęp bezpłatny.
Artykuł Mateusz w standardzie pochodzi z serwisu Stargard - Oficjalna strona miasta.
Wiadomość pochodzi ze strony https://stargard.eu/?p=83625
Już w przyszłym roku w Stargardzie odbędzie się ważne, międzynarodowe wydarzenie. Na zjazd Nowej Hanzy do naszego miasta przyjadą setki delegacji z całej Polski i Europy oraz turyści. To wielkie święto kultury, sztuki, tradycji, ale także szansa na rozwój i szeroką współpracę. Wiemy już, jakie logo będzie towarzyszyło imprezie w Stargardzie. Poznaliśmy również hasło i motywy przewodnie wydarzenia, które odbędzie się w czerwcu 2026 roku.
– Stargard w historycznej Hanzie wiąże się z okresem bardzo dynamicznego rozwoju gospodarczego naszego miasta. Współcześnie również chcemy to podkreślić. Przyszłoroczne wydarzenie będzie okazją do pokazania naszego potencjału szerokiemu gronu odbiorców z Polski i zza granicy, ale również szansą na wzmocnienie i rozszerzenie współpracy międzynarodowej. Chcemy, żeby kwestie gospodarcze znów stały się kluczowe dla całej Hanzy. Przecież właśnie one były osią historycznego związku miast – mówi prezydent Rafał Zając.
Najważniejszym elementem logo zjazdu Nowej Hanzy w Stargardzie jest stylizowana brama. To nawiązanie do naszej historycznej architektury, ale również symbol połączenia przeszłości z przyszłością. Fale w dolnej części odnoszą się z kolei do związków Stargardu z wodą i podkreślają międzynarodowy charakter wydarzenia. Imprezie towarzyszyć będzie również hasło – Bramy Nowych Możliwości oraz hashtag #odkryjStargard. Wszystkie elementy mają symbolizować otwartość i zachęcać do wspólnego działania. Stargard stanie się miejscem spotkań, gdzie każdy odkryje swój potencjał i dostanie szansę na rozwój.
Podczas prezentacji logo dowiedzieliśmy się również, w jakich wydarzeniach będziemy uczestniczyć w ramach zjazdu Nowej Hanzy w naszym mieście. W planach jest m.in. tradycyjna parada miast, uroczysta ceremonia otwarcia, Forum Gospodarcze i Jarmark Hanzeatycki. Oficjalne świętowanie rozluźni nieco Hanza Party, a na wystawie HANSEArtWORKS będzie można poznać twórczość artystyczną zdolnych ludzi ze Stargardu i nie tylko. Do tego koncerty, spacery historyczne, panele dyskusyjne i tematyczne spotkania – zapowiada się niezwykłe święto łączące bogatą historię z wszechstronnym rozwojem i nowoczesnością Wydarzenie rozpocznie się 11.06 (czwartek) i potrwa do 14.06 (niedziela) 2026 roku. – Zjazd potrwa kilka dni, ale chcemy przygotować trwałe struktury, które zostaną z nami na dłużej i pozwolą na rozwój turystyki. Nasz ogromny potencjał bierze się oczywiście z gotyku ceglanego. Zabytki już zachwycają, ale mamy znacznie większe możliwości i ambicje. To będzie ważny krok na drodze budowania turystyki w Stargardzie – dodaje prezydent Rafał Zając.
Zjazdy Nowej Hanzy są organizowane co roku. Za każdym razem ich uczestnicy spotykają się w innym mieście. Ciekawej rozmowy o Hanzie można posłuchać tutaj. Tematem zajęły się dwie specjalistki – Sylwia Wieleba, koordynatorka Dni Hanzy 2026 i Jolanta Aniszewska, dyrektorka Książnicy Stargardzkiej.
Zdjęcia: UM w Stargardzie
Artykuł Bramy Nowych Możliwości pochodzi z serwisu Stargard - Oficjalna strona miasta.
Wiadomość pochodzi ze strony https://stargard.eu/?p=83590
Kolejne firmy urządzają się w miejscu stworzonym specjalnie do rozwoju lokalnego biznesu. Tegoroczny zdobywca tytułu Stargardzki Produkt Lokalny – MOKU LAB i Wójcik Konstrukcje zdecydowały się na prowadzenie swojej działalności w Inkubatorze Przedsiębiorczości. To nowość od Stargardzkiej Agencji Rozwoju Lokalnego. Są jeszcze wolne lokale, które świetnie nadają się do celów produkcyjno-usługowych.
Najemcy mogą liczyć na wyjątkowo korzystne warunki finansowe. Pełną ofertę SARL i wzory dokumentów do wypełnienia można znaleźć tutaj. Inkubator Przedsiębiorczości mieści się w kompleksowo wyremontowanym budynku przy ul. Usługowej 10. W obiekcie swoje miejsce znajdą ci, którzy działają na rynku od niedawna albo uruchamiają pierwszą firmę. To szansa przede wszystkim na rozwój dla lokalnego, niewielkiego biznesu. Inkubator znajduje się w Stargardzkim Parku Przemysłowym, w pobliżu wyjazdu na drogę S-10 w kierunku Szczecina.
Zdjęcia: UM w Stargardzie
Artykuł Inkubator pełny biznesu pochodzi z serwisu Stargard - Oficjalna strona miasta.
Wiadomość pochodzi ze strony https://stargard.eu/?p=83539
Przed nami kolejna inwestycja, przy której pytamy stargardzian o ich opinię. Trwa opracowywanie dokumentacji projektowo-kosztorysowej przebudowy drogi na os. Hallera. Każdy, kto jest zainteresowany tym tematem, może zgłosić swoje uwagi. Wystarczy wysłać e-mail na adres: [email protected]. Na sugestie mieszkańców czekamy do 24.03 (poniedziałek).
W załączniku poniżej znajduje się plan inwestycji przygotowany przez projektanta. Warto się z nim zapoznać, a potem przesłać swoje sugestie e-mailowo.
Zdjęcie: UM w Stargardzie
Artykuł Jaka droga na Hallera? pochodzi z serwisu Stargard - Oficjalna strona miasta.
Wiadomość pochodzi ze strony https://stargard.eu/?p=83537
Kolejne piękne urodziny w naszym mieście. Eugeniusz Ankutowicz skończył 100 lat. W tym wyjątkowym dniu towarzyszyli mu najbliżsi. Szacownego jubilata odwiedził również prezydent Rafał Zając i jego zastępca Ewa Sowa. Nie zabrakło serdeczności, życzeń, gratulacji i prezentów.
Pułkownik Eugeniusz Ankutowicz urodził się 15 marca 1925 roku w Komarnie. Jego ojciec był podoficerem Wojska Polskiego i uczestnikiem wojny polsko-bolszewickiej. W 1940 roku Eugeniusz Ankutowicz wraz z matką został zesłany w głąb ZSRR. W 1943 roku przyjęto go do 1. Pułku Czołgów. Walczył m.in. w bitwie pod Lenino, o Lublin, przyczółek warecko-magnuszewski i Warszawę. W 1945 roku ukończył Oficerską Szkołę Czołgów i został skierowany do 16. Samodzielnej Brygady Pancernej. Brał udział w walkach o Poznań, Gorzów Wielkopolski, Rotenburg i Drezno.
W latach 60. Eugeniusz Ankutowicz wraz z rodziną przeniósł się do Stargardu. Od 1993 roku jest prezesem oddziału Związku Inwalidów Wojennych RP w naszym mieście. Na swoim koncie ma liczne odznaczenia, m.in. Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, Krzyż Walecznych i Srebrny Krzyż Zasługi. Doczekał się 3 synów, 6 wnuków i 6 prawnuków.
Zdjęcia: UM w Stargardzie
Artykuł Eugeniusz dołączył do stulatków pochodzi z serwisu Stargard - Oficjalna strona miasta.
Wiadomość pochodzi ze strony https://stargard.eu/?p=83491
Od września 2024 roku stargardzianie mogą korzystać ze Szczecińskiego Biletu Metropolitalnego. To duża wygoda i spore oszczędności dla osób, które poruszają się zarówno komunikacją miejską, jak i międzymiastową. Jeden bilet w naprawdę dobrej cenie pozwala m.in. na przejazdy pociągiem ze Stargardu do Szczecina i korzystanie w tych miastach z autobusów i tramwajów. Do wyboru jest kilka stref – w zależności od indywidualnych potrzeb pasażerów.
Szczeciński Bilet Metropolitalny można kupić w różnych wariantach. Dla stargardzian najkorzystniejsza jest wersja obejmująca strefy AB+. Dzięki temu mamy możliwość podróżowania pociągami POLREGIO na obszarze Szczecina, Polic, Stargardu, Goleniowa, Gryfina, Kobylanki oraz komunikacją miejską na terenie Szczecina, Dobrej, Kołbaskowa, Polic, Goleniowa, Stargardu, Gryfina i Kobylanki. Za taki bilet zapłacimy miesięcznie 290 zł. Oczywiście obowiązują ulgi dla uczniów (147,90 zł) i studentów (142,10 zł). Wszystkie szczegóły SBM i pełną ofertę można znaleźć tutaj.
Bilety metropolitalne są do kupienia w kasach na dworcach PKP, u obsługi pociągów REGIO albo na kilku platformach internetowych – mPOLREGIO, KOLEO, E-PODRÓŻNIK BILETY i mPay.
Zdjęcie: UM w Stargardzie/archiwum
Artykuł Jeden bilet – jedź do woli pochodzi z serwisu Stargard - Oficjalna strona miasta.
Wiadomość pochodzi ze strony https://stargard.eu/?p=83489
Zachodniopomorska Agencja Rozwoju Regionalnego zaprasza przedsiębiorców ze Stargardu do udziału w bezpłatnym internetowym szkoleniu. W najbliższą środę (19.03) właściciele mikro, małych i średnich firm będą mogli dowiedzieć się, jak zdobyć nawet 200 000 zł na m.in. kursy, doradztwo i studia podyplomowe. Specjaliści z ZARR przedstawią ofertę, a także odpowiedzą na pytania. Spotkanie potrwa około 40 minut. Aby dołączyć do webinaru, wystarczy zarejestrować się tutaj.
Artykuł Webinar za darmo pochodzi z serwisu Stargard - Oficjalna strona miasta.
Wiadomość pochodzi ze strony https://stargard.eu/?p=83487
Na stadionie przy ul. J. Niemcewicza trenują gracze pierwszej drużyny, a także setki dzieci i młodzieży z Akademii Kluczevii. W planach jest kolejna duża inwestycja – w sąsiedztwie istniejącego obiektu powstanie zupełnie nowe boisko ze sztuczną nawierzchnią. Już teraz zawodnicy, goście i sędziowie mają do dyspozycji piękne, komfortowe, w pełni wyposażone szatnie, łazienki i magazyn na sprzęt. W realizacji tej inwestycji pomogli sponsorzy i wsparcie z budżetu miasta.
– Z dużą radością przyglądam się dynamicznemu rozwojowi Kluczevii. W Stargardzie piłkę nożną trenuje ponad 1000 dzieci, więc takie miejsca są bardzo potrzebne i należy w nie inwestować. Szykujemy się do budowy następnego boiska, które da jeszcze lepsze warunki do trenowania i szlifowania sportowych talentów. Z oferty Akademii Piłkarskiej Kluczevii korzystają nie tylko młodzi ludzie z tej dzielnicy naszego miasta. Obserwując zaangażowanie i ambicję całego klubu jestem przekonany, że przed nimi jeszcze wiele sukcesów – mówi prezydent Rafał Zając.
Na stadionie przy ul. J. Niemcewicza gotowe są już szatnie i inne niezbędne pomieszczenia. W najbliższych planach jest już kolejna inwestycja – tym razem w kompleksowo wyposażoną siłownię. Jednocześnie trwają prace przy przebieralniach dla dzieci z Akademii Kluczevii.
– To właśnie ta grupa nam się bardzo mocno rozrosła, bo w przeciągu roku przybyło ponad 300 dzieci. Wszystkie inwestycje są więc dla nich i oczywiście dla pierwszej drużyny, ale chcemy również, żeby mieszkańcy Kluczewa mogli tutaj korzystać z aktywnego wypoczynku i rekreacji. Bezpłatnie będzie można korzystać chociażby z zupełnie nowej siłowni, którą właśnie tworzymy – mówi Marek Szubert, prezes klubu sportowego ZKS Kluczevia Stargard.
Zdjęcia: UM w Stargardzie
Artykuł Kluczevia dla każdego pochodzi z serwisu Stargard - Oficjalna strona miasta.
Wiadomość pochodzi ze strony https://stargard.eu/?p=83401
Dobre informacje ze Stargardzkiego Centrum Kultury. Placówka zdobyła ponad 93 000 zł dofinansowania z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Pieniądze z programu „Muzyka” pozwolą na organizację II Festiwalu pod Gwiazdami. W naszym mieście znów będziemy mogli posłuchać jazzu w najlepszym wydaniu. Pojawią się wybitni artyści, będą warsztaty i koncerty. Warto obserwować SCK na Facebooku, żeby być na bieżąco ze wszystkimi wydarzeniami.
Zdjęcie: Maciej Dura-Pomarański/FB/SCK
Artykuł Pieniądze na jazz pochodzi z serwisu Stargard - Oficjalna strona miasta.
Wiadomość pochodzi ze strony https://stargard.eu/?p=83399
Ciekawy projekt w jednej z miejskich podstawówek. Uczniowie Jedenastki uczą seniorów bezpiecznego korzystania z internetu. W ramach „Szkoły Międzypokoleniowej” poznają możliwości rozrywki w sieci, ale też aplikacje przydatne w codziennym funkcjonowaniu i załatwianiu spraw np. u lekarza. Uczestnicy zajęć dowiadują się również, jak rozpoznać wirtualnych oszustów i nie dać się im nabrać. Młodzi ludzie z SP nr 11 pomagają w ten sposób słuchaczom Uniwersytetu Trzeciego Wieku i swoim najbliższym. Wolontariusze cierpliwie, serdecznie i z wielkim zaangażowaniem wprowadzają seniorów w świat bezpiecznego internetu. Udział w projekcie to również okazja do międzypokoleniowej integracji i nawiązania nowych znajomości.
Zdjęcia: Szkoła Podstawowa nr 11
Artykuł Szkoła dla pokoleń pochodzi z serwisu Stargard - Oficjalna strona miasta.
Wiadomość pochodzi ze strony https://stargard.eu/?p=83316
Na początku lutego przekazywaliśmy świetną wiadomość. Wybudujemy kolejny odcinek obwodnicy północnej – w ciągu ul. Hanzeatyckiej, od ul. Stralsundzkiej do ul. H. Wieniawskiego. Prezydent Rafał Zając podpisał z wojewodą zachodniopomorskim Adamem Rudawski umowę na dofinansowanie tej ważnej inwestycji. To ponad 6 400 000 zł na prawie 700 m zupełnie nowej drogi, chodników i ścieżek rowerowych, energooszczędnego oświetlenia, a także wszystkich niezbędnych instalacji – m.in. kanalizacji deszczowej. Kolejna część obwodnicy może kosztować około 10 000 000 zł, a pierwsze prace mają ruszyć już pod koniec 2025 r.
– Ten odcinek obwodnicy to ważny element całości i przyniesie pozytywne zmiany w przemieszczaniu się po mieście, o czym stargardzianie przekonają się już niedługo. Zyskamy naprawdę wygodną i sensowną alternatywę drogową. Tak wysokie dofinansowanie jest dla nas bardzo ważne. Dziękuję panu wojewodzie za duże zrozumienie wyzwań, przed którymi stoi Stargard, i naszej strategii – mówi prezydent Rafał Zając.
Po otrzymaniu decyzji o dofinansowaniu Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg przyszedł czas na podpisanie umowy. Kolejny krok to ogłoszenie przetargu. Potencjalni wykonawcy będą mieli czas na złożenie swoich propozycji do początku kwietnia. Później oferty zostaną przenalizowane, a wyniki postępowania mamy poznać najpóźniej w drugim tygodniu kwietnia.
Nasza obwodnica zacznie się na ul. Hanzeatyckiej. Pobiegnie od ronda w pobliżu dawnego Tesco, następnie przez planowany do wybudowania odcinek od ul. Stralsundzkiej do ul. H. Wieniawskiego, dalej przez będący na ukończeniu fragment od ul. H. Wieniawskiego do wiaduktu na ul. Składowej i połączy się z oddaną do użytku w 2023 roku drogą na ul. E. Orzeszkowej. Docelowo obwodnica zostanie włączona do fragmentu, który wybuduje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. Ta inwestycja połączy drogi krajowe nr 20 i 10, jak również wojewódzką 106 w kierunku Nowogardu. Trasa ma być gotowa w 2027 roku.
Zdjęcia: UM w Stargardzie
Artykuł Obwodnica – umowa podpisana pochodzi z serwisu Stargard - Oficjalna strona miasta.
Wiadomość pochodzi ze strony https://stargard.eu/?p=83270
Wszystko wskazuje na to, że w najbliższy weekend jeszcze poczujemy resztki zimowej aury. Chłodną sobotę (15.03) warto spędzić w Stargardzkim Centrum Nauki. W ramach 1 biletu można skorzystać aż z 3 atrakcji. W Filarowym Laboratorium Rodzinnym czekają warsztaty z robotyką LEGO, w ramach FILA[G]IER malowanie figurek i świetna zabawa z najlepszymi planszówkami. Jakby tego było mało, przez cały dzień do dyspozycji zwiedzających są wszystkie ekspozytory. Zapowiada się naprawdę kreatywna sobota – początek o 11:00, a bilety już teraz można kupować tutaj.
Zdjęcie: Canva
Artykuł W sobotę idziemy do FILARÓW pochodzi z serwisu Stargard - Oficjalna strona miasta.
Wiadomość pochodzi ze strony https://stargard.eu/?p=83267
Prawie 820 000 zł – co najmniej tyle wydamy w 2024 roku na szkolenie i współzawodnictwo sportowe dzieci i młodzieży. Z zajęć skorzystają również osoby z niepełnosprawnościami. Wsparcie z budżetu miasta popłynie do klubów zajmujących się różnymi dyscyplinami. Dzięki temu młodzi stargardzianie poćwiczą m.in. koszykówkę, piłkę nożną, siatkówkę, ale również zapasy, tenis stołowy, pływanie, karate, lekką atletykę, sporty motocyklowe i kolarstwo.
Jak co roku stowarzyszenia wzięły udział w otwartym konkursie ofert. Znamy już wyniki. Pieniądze trafią do: Spójni Stargard Sportowej Spółki Akcyjnej, Klubu Piłkarskiego Błękitni Stargard, Zakładowego Klubu Sportowego Kluczevia, Młodzieżowego Klubu Sportowego Stargardzka Akademia Siatkówki, Klubu Sportowego Spójnia, Międzyszkolnego Ucznioweskiego Klubu Sportowego MUKS BSS Stargard, Ludowego Klubu Sportowego Feniks Pesta, Lekkoatletycznego Klubu Sportowego „Pomorze” Stargard, Klubu Pływackiego Neptun, Klubu Karate Kamikaze, Klubu Zapaśniczego Zieloni, Stargardzkiego Towarzystwa Cyklistów, Klubu Sportowego ATS, Wiodącego Międzyszkolnego Ludowego Klubu Sportowego „Pomorze”, Ucznioweskiego Klubu Sportowego Valiant Jiu Jitsu Kings, Klubu Sportowego Motoboyzpl.
Zdjęcie: Canva
Artykuł Są pieniądze na sport pochodzi z serwisu Stargard - Oficjalna strona miasta.
Wiadomość pochodzi ze strony https://stargard.eu/?p=83210
Kolejne mieszkanie wspierane czeka na swoich lokatorów. Tym razem z oferty Stargardzkiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego może skorzystać duża rodzina – z minimum czwórką dzieci. Wnioski o przydział takiego lokalu można składać od 17.03 (poniedziałek) do 31.03 (poniedziałek). Dodatkowo rodzina uczestnicząca w programie będzie korzystała z obniżek czynszu oraz innych form wsparcia z Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej.
Na stargardzian czeka przestronne, 4-pokojowe mieszkanie o łącznej powierzchni prawie 92 m2. Znajduje się na parterze jednej z kamienic przy ul. Wojska Polskiego. Lokal jest wyremontowany i gotowy do zamieszkania. Szczegółowe informacje i wzory wniosków są tutaj. Dokumenty trzeba złożyć w Biurze Przydziału i Zamiany Mieszkań STBS (ul. A. Struga 29). W przypadku dodatkowych pytań można również zadzwonić – tel. 91 819 22 93 (informacje o naborze) lub tel. 91 819 22 60/ 91 819 22 69 (kontakt dla osób, które chcą obejrzeć lokal).
Zdjęcie: UM w Stargardzie/archiwum
Artykuł Wspieramy duże rodziny pochodzi z serwisu Stargard - Oficjalna strona miasta.
Wiadomość pochodzi ze strony https://stargard.eu/?p=83208
W 2023 roku zyskaliśmy nowe miasto partnerskie – ukraiński Konotop. Decyzję o współpracy podjęli wtedy radni Rady Miejskiej. Teraz Stargard ponownie odwiedził mer Konotopu Artem Semenikhin, który podpisał umowę z zastępcą prezydenta Ewą Sową. Dzięki temu nadal będziemy skutecznie pomagać ludziom dotkniętym przez wojnę. Takie porozumienie pozwoli również m.in. na organizację spotkań, wymianę dobrych praktyk i wspólne działania w zakresie kultury, sportu oraz edukacji.
Od 2023 roku do naszego miasta partnerskiego popłynęło konkretne wsparcie. Ukraińcy zyskali potrzebny sprzęt – agregaty prądotwórcze, piły, pilarki tarczowe, szlifierki, pompy wody, podnośniki samochodowe i śmieciarkę. Odwiedziła nas również młodzież z Konotopu, która w zeszłym roku spędziła w Stargardzie ferie zimowe. W pomoc zaangażowały się także miejskie spółki.
Nasze miasto partnerskie znajduje się w pobliżu granicy z Rosją. W 2022 roku przez ponad miesiąc Konotop znajdował się pod okupacją rosyjską. Do dzisiaj mieszkańcy odczuwają skutki tamtych wydarzeń. Cały czas borykają się m.in. z przerwami w dostawie prądu i koniecznością odbudowy wielu domów i budynków użyteczności publicznej. We wrześniu ubiegłego roku rosyjskie drony znów zaatakowały Konotop, powodując kolejne zniszczenia i raniąc kilkanaście osób.
Stargard ma 5 miast partnerskich. Są to niemieckie: Stralsund i Elmshorn oraz Saldus (Łotwa), Wijchen (Holandia) i Konotop (Ukraina).
Zdjęcia: UM w Stargardzie
Artykuł Pomagamy i będziemy pomagać pochodzi z serwisu Stargard - Oficjalna strona miasta.
Wiadomość pochodzi ze strony https://stargard.eu/?p=83176
Wojciech Makowski, Bartłomiej Kotschedoff, Łucja Szymczykowska i Barbara Kutrowska – to właśnie oni otrzymali nagrody prezydenta Stargardu dla artystów i ambasadorów kultury za 2024 rok. Wydarzeniem roku został spektakl multimedialny „Poruszenie” Ryszarda Balonia i Macieja Piaszczyńskiego, a tytuł mecenasa odebrali przedstawiciele firm: Bridgestone i Radiometer. 25 młodych, uzdolnionych stargardzian otrzymało również roczne stypendia. Suma nagród dla wszystkich laureatów to 125 000 zł.
– W stargardzkiej kulturze dzieje się tak dużo, że bardzo trudno zmieścić wszystko w jednej gali. Przecież najróżniejsze, mniejsze i większe wydarzenia odbywają się u nas niemal przez 365 dni w roku. Zawsze czekam na podsumowanie i docenienie tych, którzy szczególnie wyróżnili się w ciągu ostatnich 12 miesięcy. Gratuluję wszystkim nagrodzonym, ale też nominowanym, bo to również sukces. Cieszę się, że co roku mamy tak wielu stypendystów. Inwestycja w młode talenty daje mnóstwo satysfakcji i dumy z ich kolejnych osiągnięć. Twórzcie, rozwijajcie się i spełniajcie najśmielsze artystyczne marzenia – mówi Ewa Sowa, zastępca prezydenta.
ARTYSTA/TWÓRCA
Wojciech Sławomir Makowski – autor tryptyku teatralnego, w skład którego wchodzi monodram „Wędrujemy ciepłym krajem” oraz spektakle: „Konopnicka kobieta niepokorna” i „Bajka o stargardzkim białym ptaku”. Wszystkie przedstawienia zostały zrealizowane w ubiegłym roku w Stargardzkim Centrum Kultury. Wojciech Makowski ma na swoim koncie niezliczone scenariusze gal, wydarzeń kulturalnych, koncertów i imprez okolicznościowych, które również często prowadzi.
MŁODY ARTYSTA
Łucja Szymczykowska – pianistka, wolontariuszka Fundacji OSMuza. Oprócz gry na fortepianie rozwija także talent aktorski. Na swoim koncie ma rolę małej Poli w spektaklu „Polita”, który można oglądać w Teatrze Polskim w Szczecinie. W 2024 roku zdobyła grand prix w XI Regionalnym Konkursie Pianistycznym Szkół Muzycznych I stopnia Województwa Zachodniopomorskiego oraz I miejsce w XII Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym „Muzyka ilustracyjna i programowa w świecie dziecka”. Łucja aktywnie działa również na rzecz osób z niepełnosprawnościami i bierze udział w koncertach charytatywnych.
Barbara Kutrowska – flecistka, w 2024 roku zdobyła m.in. II miejsce w Konkursie Instrumentów Dętych Drewnianych w Szczecinku, II miejsce w XII Ogólnopolskim Wiosennym Konkursie Fletowym w Gorzowie Wielkopolskim i I miejsce w IV Konkursie „Fleciki na start” w Koszalinie. Basia ma na swoim koncie również występ w Filharmonii w Szczecinie, gdzie wzięła udział w koncercie podsumowującym III Stargardzkie Letnie Warsztaty Muzyczne.
AMBASADOR KULTURY
Bartłomiej Kotschedoff – aktor filmowy, teatralny i scenarzysta. Absolwent Wydziału Aktorskiego PWST w Krakowie. Już w tracie studiów zadebiutował na małym ekranie w serialach: „Szpilki na Giewoncie”, „Na dobre i na złe” i „O mnie się nie martw”. Na swoim koncie ma znakomite role w wielu produkcjach. Talent stargardzianina możemy oglądać m.in. w filmach: „Historia Roja”, „Atak paniki”, „Zabawa, zabawa”, „Sługi wojny”, „Mowa ptaków”, a także serialach: „Wataha”, „Brokat” i „Odwilż”. W 2018 roku Bartłomiej Kotschedoff otrzymał nagrodę Jantar za odkrycie aktorskie w Konkursie Pełnometrażowych Debiutów Fabularnych.
WYDARZENIE KULTURALNE ROKU
„Poruszenie” i „Poruszenie 2 – Nowa generacja” – spektakle multimedialne, podczas których w Młodzieżowym Domu Kultury prezentowane były prace Ryszarda Balonia i jego uczniów. Dzięki sztucznej inteligencji grafiki zyskały nowy wymiar w formie animacji. Całość wzbogaciła oprawa muzyczna w wykonaniu zespołu Unleashed Cooperation („Poruszenie”) i Macieja Sienkiewicza („Poruszenie 2”). Pomysłodawcami i realizatorami spektakli byli pracownicy MDK – Waldemar Jaszczak i Maciej Piaszczyński.
MECENAS KULTURY
Brigdestone Stargard – dzięki wsparciu firmy w 2024 roku w Książnicy Stargardzkiej zrealizowany został cykl „DooKOŁA”, czyli spotkania autorskie z Jackiem Hugo-Baderem, Marcinem Mellerem, Janem Świtałą i Krzysztofem Wielickim oraz wystawa fotografii J. Hugo-Badera.
Radiometer – w ubiegłym roku firma wsparła organizację koncertu fortepianowego w kolegiacie, IV Warsztaty Wokalne prowadzone przez Monikę Borzym i Krzysztofa Dysa, Ogólnopolski Festiwal „Dozwolone do lat 19” oraz III Stargardzkie Letnie Warsztaty Muzyczne dla uczniów szkół muzycznych.
STYPENDIUM
Franciszek Figiel
Blanka Jakszuk
Zofia Kochańska
Mikołaj Matysik
Lidia Mazur
Hanna Mielcarek
Jan Onufry Przysiwek
Mateusz Śliwa
Maciej Uchal
Agata Biryłko
Alicja Kieliszek
Natalia Leszczyńska
Magdalena Pawelec
Adrianna Bąk
Julia Kisiel
Miłosz Krysiak
Eryk Kucharski
Małgorzata Nowak
Paulina Pryciak
Kornelia Sadowska
Zuzanna Susz
Natalia Szymkowiak
Eryka Wieleba
Nailah Vitha
Mateusz Tarkowski
Podczas wydarzenia wręczone zostały również rekomendacje. Otrzymały je firmy, które pracowały przy kompleksowej modernizacji amfiteatru: Zaufany wykonawca w branży budowlanej – ADAMIETZ – realizator przebudowy; Ekspert w nadzorze budowlanym – NBQ – inspektor nadzoru inwestorskiego; Kreatywny twórca koncepcji budowlanych – Consprojekt Usługi Projektowe Mariusz Boderek – autor koncepcji przebudowy; Ekspert w dziedzinie tworzenia projektów architektonicznych – SOUND & SPACE – autor projektu przebudowy.
Galę uświetniły występy Artura Haftmana, który zagrał utwory m.in. Fryderyka Chopina i Ferenca Liszta. Na scenie Stargardzkiego Centrum Kultury towarzyszyła mu Małgorzata Nowak, wokalistka z grupy De Facto. Wydarzenie poprowadziła Aleksandra Zalewska-Stankiewicz.
Zdjęcia: UM w Stargardzie
Artykuł Wielka sztuka kultury pochodzi z serwisu Stargard - Oficjalna strona miasta.
Wiadomość pochodzi ze strony https://stargard.eu/?p=82971
3 firmy z Parku Przemysłowego Nowoczesnych Technologii dołączyły do programu współpracy w zakresie badawczym, edukacyjnym i kadrowym. Chodzi o Radiometer, Nolato i naszego najnowszego inwestora – Esschem Europe. Prezydent Rafał Zając również podpisał porozumienie o utworzeniu tzw. med hubu. Stargard wraz ze Szczecinem, Zarządem Województwa Zachodniopomorskiego, Pomorskim Uniwersytetem Medycznym i Zachodniopomorskim Uniwersytetem Technologicznym wesprą współpracę firm, które działają w naszym regionie.
– Branża medyczna tworzy naprawdę jakościowe miejsca pracy. Takie przedsiębiorstwa poszukują ludzi twórczych, bardzo ambitnych, budujących na nowo rzeczywistość, stawiających sobie coraz to nowe cele. Mówi się, że właśnie w nich jest największa siła i w pełni się z tym zgadzam. W Stargardzie mamy ponad 1000 miejsc pracy w przedsiębiorstwach szeroko rozumianej branży medycznej, a w planach są już kolejne inwestycje. Jestem przekonany, że powstanie med hubu w naszym regionie da coraz lepsze możliwości wykorzystania potencjału tych firm i ich pracowników – mówi prezydent Rafał Zając.
Do inicjatywy oprócz Radiometera, Nolato i Esschem Europe dołączyli: Demant Operations Poland, DGS Diagnostics, Demant Business Services Poland oraz 3Shape Poland. Udział w med hubie to szansa na wymianę dobrych praktyk, tworzenie nowoczesnych kierunków studiów dostosowanych do rynku pracy, organizację programów stażowych dla studentów, prowadzenie innowacyjnych badań, uruchomienie start-upów, szeroką współpracę i wdrażanie korzystnych zmian w funkcjonowaniu firm.
Zdjęcia: UM w Stargardzie
Artykuł Pracują dla zdrowia pochodzi z serwisu Stargard - Oficjalna strona miasta.
Wiadomość pochodzi ze strony https://stargard.eu/?p=82954
Ul. J. Śniadeckiego 13 – to dobry adres do życia, o czym przekonają się uczestnicy programu mieszkaniowego Stargard Vita! Prezydent Rafał Zając podpisał porozumienie z firmą Procyon Construction. Jej pracownicy zyskają dostęp do komfortowych lokali z zasobu Stargardzkiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego. To pierwsza taka akcja, ale w przyszłości do programu mogą dołączyć kolejni pracodawcy z naszego miasta.
– Program Stargard Vita! daje wymierne korzyści tym, którzy podejmują decyzję o zamieszkaniu tutaj na stałe. Świadczy o tym chociażby Stargardzka Karta Mieszkańca, którą posiada już ponad 37 000 osób. Porozumienie z Procyon to pilotaż nowego rozwiązania. Dzięki temu, we współpracy z Stargardzkim TBS, zapewnimy kolejnym ludziom dobre miejsce do życia i rozwoju. Jednocześnie firma zwiększy swoją atrakcyjność w oczach pracowników. Jesteśmy gotowi na współpracę również z innymi przedsiębiorcami – mówi prezydent Rafał Zając.
W programie wezmą udział osoby, które pracują w Stargardzie i chcą tutaj zamieszkać na stałe. Co ważne, muszą również rozliczać u nas swój PIT. Wskaże ich pracodawca, czyli Procyon Construction. – Udział w tym projekcie to dla nas duża szansa. Całkiem niedawno pozyskaliśmy pracownika z Wrocławia, którego nie stać jeszcze na swoje wymarzone 4 kąty. Dzięki temu programowi zdecydował się jednak zamieszkać w Stargardzie. To naprawdę świetne rozwiązanie, zwłaszcza, że dopłaty do należności za mieszkanie zamierzamy traktować jako jeden z benefitów pracy u nas – mówi Dorota Pogorzelska, HR Manager Procyon Construction.
W ramach porozumienia Stargardzkie TBS przygotowało specjalną ofertę wynajmu mieszkań w nowym budynku przy ul. J. Śniadeckiego 13. To naprawdę komfortowe miejsce do życia dla całych rodzin. W spokojnej, zielonej okolicy znajdują się wygodne lokale o wysokim standard wykończenia, a do tego niezbędna infrastruktura i dobre sąsiedztwo. Nowy program da więc konkretne korzyści zarówno mieszkańcom, jak i firmie, która zatrzyma u siebie pracowników.
Stargardzkie TBS stale zwiększa liczbę lokali. W 2024 roku 33 mieszkania oddano do użytku właśnie przy ul. J. Śniadeckiego 13. W najbliższym sąsiedztwie (ul. J. Śniadeckiego 19) powstaje już kolejny budynek. W 2025 roku spółka planuje też rozpoczęcie prac przy ul. Spokojnej 35. Stargardzianie zyskają tam 37 mieszkań w 2 budynkach.
Zdjęcia: UM w Stargardzie
Artykuł Mamy pracę i mieszkania pochodzi z serwisu Stargard - Oficjalna strona miasta.
Wiadomość pochodzi ze strony https://stargard.eu/?p=82891
To już pewne – na os. Pyrzyckim powstanie oczekiwana przez mieszkańców, większa placówka dla dzieci i młodzieży. Nowa szkoła przy ul. J. Twardowskiego pomieści nawet 500 uczniów. Oprócz tego będzie przestronna sala gimnastyczna z odpowiednim zapleczem i przejście, które połączy istniejący obiekt z kolejnym budynkiem. Z całości bez problemu skorzystają również osoby z niepełnosprawnościami. Znamy już autora dokumentacji projektowo-kosztorysowej tej inwestycji, a to duży krok w kierunku jej realizacji. Jeszcze w tym roku powinniśmy poznać pomysł na nową szkołę.
– Osiedle Pyrzyckie rozwija się bardzo dynamicznie. Mamy pełną świadomość, że szkoła jest teraz przepełniona. Nowa placówka na pewno powstanie i da młodym ludziom w pełni wyposażoną i komfortową przestrzeń do nauki, pracy i rozwijania swoich pasji. Póki co planujemy szkołę z salą gimnastyczną, a w przyszłości również z możliwością dobudowy basenu – mówi prezydent Rafał Zając.
W nowej placówce będzie ponad 20 sal lekcyjnych – w tym pomieszczenia ze sprzętem komputerowym, a także do przeprowadzania doświadczeń fizycznych i chemicznych. Powstanie również duża świetlica, aula, biblioteka, szatnie i stołówka. Przemieszczanie się ułatwi winda. Będą także gabinety do zajęć dodatkowych, np. korekcyjno-kompensacyjnych, rewalidacji i terapii SI.
Nad projektem nowej szkoły na os. Pyrzyckim czuwa Stargardzkie Towarzystwo Budownictwa Społecznego. Spółka wyłoniła wykonawcę dokumentacji projektowo-kosztorysowej tej ważnej inwestycji. To firma 7S Group z Wrocławia. – Projektant ma do dyspozycji ponad 1,5 hektara działek, na których powstanie nowy, komfortowy i w pełni funkcjonalny budynek. To oczywiście duże wyzwanie, ale nie mam wątpliwości, że ta szkoła będzie wspaniałym obiektem. Jestem przekonana, że docenią go najmłodsi mieszkańcy os. Pyrzyckiego, ich rodzice i nauczyciele – mówi Agata Kmieć-Łuciuk, prezes Stargardzkiego TBS.
Zespół Szkolno-Przedszkolny na os. Pyrzyckim tworzą aktualnie dwa budynki – Szkoła Podstawowa nr 6 przy ul. Armii Krajowej oraz Przedszkole Miejskie nr 7 przy ul. J. Twardowskiego (oprócz przedszkolaków zajęcia mają tam również uczniowie klas I-III). Nowa placówka powstanie w najbliższym sąsiedztwie PM nr 7. Dzięki temu istniejący obiekt w całości zajmie przedszkole.
Zdjęcie: UM w Stargardzie
Artykuł Będzie nowa szkoła pochodzi z serwisu Stargard - Oficjalna strona miasta.
Wiadomość pochodzi ze strony https://stargard.eu/?p=82816
To jeden dokument, za którym stoi zaangażowanie, poświęcenie i praca bardzo wielu osób. Stargard otrzymał certyfikat „Samorząd Promujący Zdrowie”. Jury ogólnopolskiego konkursu doceniło m.in. nasz wieloletni program „Szkoła, Rodzina, Środowisko”, wsparcie udzielane szpitalowi i projekty związane z poprawą jakości powietrza. Pod uwagę brane były zarówno działania bezpośrednio związane z ochroną zdrowia i profilaktyką, jak i dotyczące edukacji, ekologii, turystyki oraz rekreacji. Oprócz Stargardu wśród laureatów znalazł się m.in. Wrocław, Toruń i Sopot. Certyfikaty „Samorząd Promujący Zdrowie” już od 5 lat przyznają specjaliści z Europejskiego Centrum Badań nad Jakością z Krakowa.
Zdjęcia: Europejskie Centrum Badań nad Jakością
Artykuł Skutecznie promujemy zdrowie pochodzi z serwisu Stargard - Oficjalna strona miasta.
Wiadomość pochodzi ze strony https://stargard.eu/?p=82801
Samorząd Województwa Zachodniopomorskiego zaprasza stargardzkie RODy do udziału w kolejnej edycji konkursu „Przyjazne ogrody”. Zgłaszać mogą się stowarzyszenia prowadzące Rodzinne Ogrody Działkowe. Uczestnicy podzieleni będą na 3 kategorie, w zależności od wielkości ROD (do 130 działek, 131-300 działek i powyżej 300 działek). Laureaci dostaną nagrody finansowe, które przeznaczą na różne inwestycje. To nawet 40 000 zł dla zdobywców I miejsca. Zgłoszenia do konkursu przyjmowane są do 9.04 (środa). Wszystkie szczegóły i wzory dokumentów do wypełnienia można znaleźć tutaj.
W Stargardzie jest 10 Rodzinnych Ogrodów Działkowych. Regularnie, co roku, wspieramy je z budżetu Stargardu. Tylko w 2024 do 5 ROD-ów trafiło 124 000 zł. Dofinansowania pozwoliły m.in. na modernizację instalacji elektrycznej, remonty i zakup kamer monitoringu. Nasi działkowcy chętnie korzystają także z pieniędzy z innych źródeł. W ubiegłym roku w konkursie „Przyjazne ogrody” I miejsce i 40 000 zł nagrody zdobył ROD im. „Pomorska”, a za II miejsce w swojej kategorii ROD im. „4. Marca” dostał 30 000 zł.
Artykuł Konkurs dla działkowców pochodzi z serwisu Stargard - Oficjalna strona miasta.
Wiadomość pochodzi ze strony https://stargard.eu/?p=82799
Poruszanie się komunikacją miejską po Stargardzie jest teraz jeszcze łatwiejsze. Planując przejazd, możemy skorzystać z Google Maps. To bardzo proste. Po wpisaniu miejsca docelowego w aplikacji i wybraniu zakładki „TRASA” u góry ekranu wystarczy wskazać ikonkę transportu publicznego (druga od lewej). Google Maps podpowie, jak dostać się w dowolne miejsce autobusami Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacji. Szczegółowe informacje można znaleźć tutaj.
Aplikacja Google Maps dołączyła do innych udogodnień, z których korzystają pasażerowie MPK. Aktualny rozkład jazdy nadal można sprawdzić na stronie internetowej oraz w darmowych aplikacjach: jakdojade.pl i kiedyprzyjedzie.pl. Z kolei czekając na niektórych przystankach, czas przyjazdu konkretnego autobusu wygodnie sprawdzimy na dużych i wyraźnych tablicach dynamicznej informacji pasażerskiej.
Zdjęcie: UM w Stargardzie/archiwum
Artykuł Podróżuj MPK z Google pochodzi z serwisu Stargard - Oficjalna strona miasta.
Wiadomość pochodzi ze strony https://stargard.eu/?p=82769
Spora inwestycja w Schronisku dla Bezdomnych Zwierząt w Kiczarowie. Trwa remont 28 kojców. Psy zyskają tam nową nawierzchnię wraz z podbudową. Prace obejmują również 4 przedsionki. Całość powinna być gotowa wiosną. Koszt inwestycji w placówce w Kiczarowie to prawie 160 000 zł. Wykonawcą jest lokalna firma – Zakład Ogólnobudowlany Wiesław Kachniarz z Kobylanki.
W schronisku jest wiele zwierząt, które czekają na nowych, kochających opiekunów. Nawet najwygodniejsze kojce nie zastąpią im prawdziwego domu. Warto zajrzeć na facebookową stronę placówki, gdzie można znaleźć psich i kocich przyjaciół do adopcji.
Zdjęcia: UM w Stargardzie
Artykuł Remont na 4 łapy pochodzi z serwisu Stargard - Oficjalna strona miasta.
Wiadomość pochodzi ze strony https://stargard.eu/?p=82733
Dobra wiadomość z Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej. Już ponad 62% ciepła w naszym mieście zapewnia geotermia. Dzięki temu system uzyskał status efektywnego energetycznie. Instalacja pracuje w oparciu o źródła, których temperatura wynosi ponad 80˚C. Takie ciepło jest zaliczane do źródeł odnawialnych.
Wykorzystanie geotermii wpływa korzystnie na środowisko naturalne. Dzięki temu do atmosfery dostaje się mniej dwutlenku węgla. Nasze wody geotermalne są pozyskiwane z głębokości ok. 2670 m. Ich temperatura sięga niemalże 90˚C. PEC od lat konsekwentnie zwiększa wykorzystanie ekologicznej energii. W 2020 roku geotermia pokrywała prawie 30% zapotrzebowania miejskiej sieci. W 2022 było to już ponad 33%, a w 2024 doszliśmy aż do 62,4%. Mamy szansę na kolejne inwestycje. Posiadacze statusu efektownego systemu ciepłowniczego mogą starać się o dofinansowania m.in. z funduszy Unii Europejskiej, co pozwala na dalszy rozwój.
Zdjęcie: Arkadiusz Krupa
Artykuł Zdrowe ciepło w naszych domach pochodzi z serwisu Stargard - Oficjalna strona miasta.
Wiadomość pochodzi ze strony https://stargard.eu/?p=82713
Znamy wyniki tegorocznej odsłony Biegu Tropem Wilczym. Z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych 200 osób wzięło udział w sportowej rywalizacji. Jak zawsze najlepsi dostali statuetki i upominki, a wszyscy startujący – pamiątkowe koszulki i medale. Zawodnicy zmierzyli się na kilku dystansach. Niektóre trasy nawiązywały do symbolicznej liczby 1963. To rok śmierci Józefa Franczaka, uznawanego za ostatniego Żołnierza Wyklętego.
Wyniki Biegu Tropem Wilczym 2025:
196,3 m – dziewczęta:
196,3 m – chłopcy:
963 m – dziewczęta:
963 m – chłopcy:
1963 m – kobiety:
1963 m – mężczyźni:
5 km – kobiety:
5 km – mężczyźni:
Zdjęcia: Paweł Zdziech/FB/OSiR
Artykuł Wilki na mecie pochodzi z serwisu Stargard - Oficjalna strona miasta.
Wiadomość pochodzi ze strony https://stargard.eu/?p=82710
Przy ul. M. Konopnickiej w niewielkiej, mogłoby się wydawać niepozornej, kamienicy jest wyjątkowe mieszkanie. Ponad 100 m2 komfortowej, w pełni wyposażonej przestrzeni dla stargardzian z niepełnosprawnościami, a do tego całodobowa pomoc wykwalifikowanych opiekunów i terapeutów. Mieszkanie wytchnieniowe to całkowicie bezpłatne wsparcie dla OzN, a także dla ich bliskich, którzy zyskują szansę na zajęcie się swoimi sprawami, odpoczynek i zatroszczenie się o własne zdrowie.
– Przez całą dobę na miejscu pracują opiekunki. Zapewnione jest również wyżywienie i troska na naprawdę najwyższym poziomie. Jeżeli podejmuje się trud opieki nad osobą zależną, to trzeba też zadbać o siebie. Zachęcam do skorzystania z tego wsparcia – mówi Małgorzata Olejnik, dyrektor MOPS.
W mieszkaniu wytchnieniowym wciąż są wolne miejsca. Chętni na pobyt w takim lokalu mogą zgłaszać się do Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej. Wszystkie szczegółowe informacje i wzory dokumentów do wypełnienia można znaleźć tutaj. Z mieszkania korzystają stargardzianie posiadający orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności, w tym również osoby z niepełnosprawnościami sprzężonymi. Taki pobyt może trwać maksymalnie 14 dni.
Zdjęcia: UM w Stargardzie
Artykuł Bliscy w dobrych rękach pochodzi z serwisu Stargard - Oficjalna strona miasta.
Wiadomość pochodzi ze strony https://stargard.eu/?p=82580
Przypominamy – od 3.03 (poniedziałek) zmieniają się godziny pracy Urzędu Miejskiego. Klienci będą mogli załatwiać swoje sprawy w każdy poniedziałek od 8:00 do 18:00, a od wtorku do piątku od 8:00 do 16:00. W ramach wydłużonych godzin pracy zrealizujemy zadania z zakresu obsługi klienta: meldunki, dowody osobiste, akty stanu cywilnego, działalność gospodarcza i Biuro Obsługi Klienta. Zmiana dotyczy zarówno siedziby UM przy ul. S. Czarnieckiego 17, jak i Ratusza na Rynku Staromiejskim. Dodatkowo w każdy poniedziałek prezydent Rafał Zając oraz jego zastępcy będą przyjmować interesantów od 14:00 do 16:30.
Grafika: UM w Stargardzie
Artykuł W poniedziałki pracujemy dłużej pochodzi z serwisu Stargard - Oficjalna strona miasta.
Wiadomość pochodzi ze strony https://stargard.eu/?p=82578
Blisko 13 000 kg – tyle elektrycznych śmieci zebrali stargardzianie w 2024 roku. Kolejny raz wzięliśmy udział w rywalizacji o tytuł Polskiej Stolicy Recyklingu. Tym razem zwyciężył Białystok. Stargard został wyróżniony i dostał sadzonki drzew. Już wiosną przybędzie u nas 12 nowych roślin. W akcję szczególnie zaangażowali się uczniowie Zespołu Szkół Budowlano-Technicznych. Młodzi ludzie wraz z nauczycielami przygotowywali i wysyłali EkoZwroty, czyli rzeczy, które nadawały się do ponownego użytku. Wspierali ich również stargardzianie. Budowlanka otrzymała wyróżnienie, certyfikat udziału w rywalizacji i upominki.
Kolejna odsłona Polskiej Stolicy Recyklingu za nami. Na co dzień nadal warto pamiętać, jak postępować z elektrycznymi śmieciami. To zarówno duże sprzęty – lodówki, pralki, telewizory, ale również niewielkie urządzenia – suszarki do włosów, miksery, telefony. Elektroodpady nigdy nie powinny trafić do zwykłych śmietników. Mniejsze sprzęty najlepiej wrzucić do jednego z dziesięciu czerwonych pojemników stojących w różnych punktach Stargardu. Tutaj można sprawdzić ich dokładną lokalizację. Duże urządzenia można dostarczyć do EKOPUNKTU (ul. Bogusława IV 15).
Zdjęcia: Fundacja Odzyskaj Środowisko
Artykuł Drzewa za śmieci pochodzi z serwisu Stargard - Oficjalna strona miasta.
Wiadomość pochodzi ze strony https://stargard.eu/?p=82514
W sobotę (1.03) w całej Polsce obchodzony będzie Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Tego dnia w Stargardzie odbędzie się uroczysta msza święta. Początek nabożeństwa w kościele św. Jana o 18:30. Z kolei w niedzielę (2.03) aktywni mieszkańcy wezmą udział w 8. Biegu „Tropem Wilczym”. Więcej informacji tutaj.
Po mszy świętej w kościele zostaną złożone kwiaty – w świątyni znajduje się tablica upamiętniająca Żołnierzy Wyklętych. W uroczystościach wezmą udział przedstawiciele władz samorządowych, służb mundurowych, różnych organizacji oraz chętni mieszkańcy. Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych to święto państwowe, obchodzone w Polsce od 2011 r.
Artykuł Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych pochodzi z serwisu Stargard - Oficjalna strona miasta.
Wiadomość pochodzi ze strony https://stargard.eu/?p=82498
Ośrodek Sportu i Rekreacji zaprasza stargardzian do udziału w kolejnej edycji Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Jak zawsze na kilku dystansach zmierzą się dorośli, młodzież i dzieci. Wydarzenie rozpocznie się w niedzielę (2.03) o 10:00 w Parku Batorego. Trwają zapisy online – link tutaj. W planach są 2 biegi główne – na 5 km i 1963 m. To opcja dla dorosłych i młodzieży w wieku powyżej 13 lat. Najmłodsze dzieci będą miały do wyboru dwa krótsze dystanse, czyli 963 m i 196,3 m. Wszyscy uczestnicy otrzymają pamiątkowe medale i koszulki, a najlepsi – statuetki i nagrody.
Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych obchodzimy w całej Polsce 1.03 (sobota). Tego dnia w Stargardzie o 18:30 odbędzie się uroczysta msza święta w kościele św. Jana. Szczegóły tutaj.
Artykuł Pobiegną ku pamięci pochodzi z serwisu Stargard - Oficjalna strona miasta.
Wiadomość pochodzi ze strony https://stargard.eu/?p=82495
Do wtorku (4.03) można składać wnioski o przyjęcie do pierwszej klasy Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej. Nabór na rok szkolny 2025/2026 odbędzie się na: fortepian, skrzypce, altówkę, wiolonczelę, akordeon, flet, kontrabas, gitarę, klarnet, obój, perkusję, trąbkę, fagot i saksofon. W ramach rekrutacji młodzi ludzie przejdą również tzw. badanie przydatności. O przyjęcie do szkoły mogą ubiegać się rodzice dzieci w wieku 6 lub 7 lat. Wszystkie szczegóły i wzory dokumentów do wypełnienia są tutaj.
Zdjęcie: pexels.com
Artykuł Rekrutują młodych muzyków pochodzi z serwisu Stargard - Oficjalna strona miasta.
Wiadomość pochodzi ze strony https://stargard.eu/?p=82493
Nowość w naszym mieście i kolejny zrealizowany projekt w ramach Stargardzkiego Budżetu Obywatelskiego. Przy ul. Ceglanej, tuż obok boiska przy Budowlance, jest Ninja Park (park OCR), czyli miejsce do trenowania sportów przeszkodowych. Można tam doskonalić swoje umiejętności na konstrukcjach wykorzystywanych w profesjonalnych zawodach OCR i torach ninja. To park dla naprawdę aktywnych, którzy lubią wyzwania. Nowe miejsce do ćwiczeń jest ogólnodostępne, otwarte codziennie od 8:00 do 20:00.
Zdjęcia: UM w Stargardzie
Artykuł Park dla prawdziwych ninja pochodzi z serwisu Stargard - Oficjalna strona miasta.
Wiadomość pochodzi ze strony https://stargard.eu/?p=82464
Radni Rady Miejskiej zdecydowali – kolejne drogi w Stargardzie zyskają swoich patronów. W rejonie ul. Podleśnej będzie ul. Zbigniewa Wodeckiego. Z kolei na os. Lotnisko w pobliżu ul. Żwirki i Wigury powstanie ul. gen. Stanisława Skalskiego. W obu lokalizacjach przybywa domów, dlatego konieczne było wyznaczenie nowych dróg i nadanie im nazw.
Zbigniew Wodecki był doskonale znanym, wszechstronnym artystą – piosenkarzem, multiinstrumentalistą, kompozytorem i aktorem. Jego utwory cenią zarówno starsi, jak i młodsi słuchacze. Muzyk kilkukrotnie zdobył nagrody na festiwalu w Opolu, na swoim koncie miał również Fryderyki. Pośmiertnie otrzymał Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi dla rozwoju polskiej kultury.
Stanisław Skalski był generałem brygady pilotem Wojska Polskiego i podpułkownikiem Królewskich Sił Powietrznych (RAF). Podczas II wojny światowej walczył w kampanii wrześniowej. Brał również udział m.in. w powietrznej bitwie o Anglię. W 1947 roku wrócił do Polski, gdzie został oskarżony o zdradę i skazany na karę śmierci. Wyrok zamieniono na dożywocie, a generał został zrehabilitowany w 1956 roku. Stanisław Skalski otrzymał m.in. Złoty i Srebrny Krzyż Orderu Wojennego Virtuti Militari.
W wielu częściach Stargardu mamy pasujące do siebie nazwy ulic. W rejonie nowej ul. Z. Wodeckiego jest już ul. C. Niemena. Z kolei na os. Lotnisko nie brakuje dróg, których nazwy nawiązują do sił powietrznych (np. S. Rogalskiego, S. Skarżyńskiego). W innym rejonie miasta obok siebie jest Wiśniowa, Brzoskwiniowa, Jabłoniowa, Czereśniowa i Morelowa. Na mapie możemy znaleźć też obszar z drogami noszącymi imiona słynnych malarzy – m.in. J. Fałata, A. Grotgera, J. Matejki i T. Makowskiego. Z kolei w Parku Przemysłowym Nowoczesnych Technologii korzystamy z ulic: Tytanowej, Krzemowej, Kobaltowej, Miedzianej i Niklowej.
Zdjęcie: Fundacja im. Zbigniewa Wodeckiego/FB
Artykuł Nowości na mapie pochodzi z serwisu Stargard - Oficjalna strona miasta.
Wiadomość pochodzi ze strony https://stargard.eu/?p=82399
Rozpoczął się remont kolejnej ulicy na Starym Mieście. Tym razem przebudowany zostanie fragment ul. Spichrzowej. Chodzi o odcinek od skrzyżowania z ul. Bolesława Chrobrego w kierunku murów obronnych. Będzie nowa jezdnia, chodniki, ciąg pieszo-rowerowy i oświetlenie. Zostanie również wykonana kanalizacja deszczowa, a całość oświetlą energooszczędne latarnie. Ten remont uzupełni dużą inwestycję w pobliżu, czyli kompleksową modernizację ul. Bolesława Chrobrego, ul. Szewskiej, ul. Kuśnierzy i ul. Włosienniczej. Z drugiej strony ul. Spichrzowa łączy się z wyremontowaną w 2022 roku ul. Kasztelańską.
Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, prace na ul. Spichrzowej powinny zakończyć się jesienią tego roku. Ich wartość to ponad 1 700 000 zł, a na ten cel zdobyliśmy prawie 730 000 zł dofinansowana z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg.
Zdjęcia: UM w Stargardzie
Artykuł Na Spichrzowej praca wre pochodzi z serwisu Stargard - Oficjalna strona miasta.
Wiadomość pochodzi ze strony https://stargard.eu/?p=82390
Przypominamy – w tym roku na decyzjach o wysokości podatku od nieruchomości znajduje się ważna informacja. Na górze dokumentu jest dopisek !!! UWAGA !! ZMIANA NUMERU RACHUNKU BANKOWEGO !!! Chodzi o to, że każdy mieszkaniec ma teraz swoje własne, indywidualne konto, na które wpłaca należności. Jego numer znajduje się również w decyzji, na dole pisma. Wysyłając przelew, trzeba pamiętać o tej zmianie. Wzór pisma, które trafia do stargardzian, można znaleźć poniżej.
Bez zmian pozostają dotychczasowe możliwości zapłaty. Do wyboru jest przelew na indywidualny rachunek podatnika, wizyta w kasie Urzędu Miejskiego (ul. S. Czarnieckiego 17), albo skorzystanie z opłatomatu w Ratuszu (Rynek Staromiejski 1).
Zdjęcie: UM w Stargardzie
Artykuł Podatek na nowe konto pochodzi z serwisu Stargard - Oficjalna strona miasta.
Wiadomość pochodzi ze strony https://stargard.eu/?p=82388
Mimo trwającej zimy wyraźnie do przodu idzie kolejna drogowa inwestycja w naszym mieście. W Parku Przemysłowym Nowoczesnych Technologii przebudowany zostanie fragment ul. Niklowej. Zyskamy prawie pół kilometra nowej drogi, a do tego ciąg pieszo-rowerowy i energooszczędne oświetlenie. Wykonana będzie również kanalizacja deszczowa. Koszt wszystkich robót to ponad 3 000 000 zł. Na tę inwestycję pozyskaliśmy aż 98% dofinansowania z Rządowego Funduszu Polski Ład. Na razie na ul. Niklowej trwają prace ziemne. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, nowa droga w PPNT będzie gotowa w połowie tego roku.
Zdjęcia: UM w Stargardzie
Artykuł Niklowa rośnie w oczach pochodzi z serwisu Stargard - Oficjalna strona miasta.
Wiadomość pochodzi ze strony https://stargard.eu/?p=82365
W ciągu kilku najbliższych dni najnowsze wydanie Stargardzkiego Informatora Samorządowego trafi do ponad 40 punktów w całym mieście. Lutowy SIS można również pobrać z załącznika poniżej. W numerze znajdziemy wszystkich laureatów nagrodzonych podczas Gali Przedsiębiorczości i dowiemy się, co dopisaliśmy do listy Stargardzkich Produktów Lokalnych. Jest też relacja z ferii zimowych i zapowiedź dwóch dużych imprez – Stargard Festiwalu i ArtFestiwalu.
Warto też zwrócić uwagę na tematy urzędowe. Od marca w każdy poniedziałek UM przy ul. S. Czarnieckiego 17 i Ratusz na Rynku Staromiejskim będą czynne dłużej – od 8:00 do 18:00. Kolejna ważna informacja dotyczy zmiany sposobu zapłaty podatku od nieruchomości. Od tego roku każdy mieszkaniec ma swoje własne, indywidualne konto, na które wpłaca należności. Wszystko jest również wyjaśnione w pismach, które trafiają bezpośrednio do stargardzian.
Artykuł Zimowy SIS już jest pochodzi z serwisu Stargard - Oficjalna strona miasta.
Wiadomość pochodzi ze strony https://stargard.eu/?p=82362
Każdego roku tysiące stargardzian składa PIT, czyli rozliczenie z podatku dochodowego. Nie każdy jednak wie, że dzięki temu możemy realnie wpłynąć na rozwój naszego miasta. Wpisując w PIT adres zamieszkania w Stargardzie, zasilamy nasz wspólny budżet. Tylko w zeszłym roku do kasy miasta wpłynęło z tego źródła ponad 92 600 000 zł. To pieniądze m.in. na remonty dróg, chodników, nowe oświetlenie, a także imprezy kulturalne i sportowe. Każdy, kto w rozliczeniu poda stargardzki adres, może również wyrobić Stargardzką Kartę Mieszkańca, która uprawnia do wielu korzystnych zniżek.
Warto pamiętać, że nawet jeśli nie jesteśmy zameldowani w Stargardzie, ale tutaj mieszkamy, sami możemy w PIT wpisać nasz aktualny adres. Inna opcja to zgłoszenie takiej zmiany u pracodawcy. Dzięki temu podatki trafią do wspólnego budżetu. Skorzystamy z nich wszyscy – jeżdżąc po miejskich ulicach, parkując na nowych miejscach postojowych, bawiąc się z dziećmi na placach zabaw i spacerując po zadbanych parkach. Udogodnień jest jednak jeszcze więcej.
Na tych, którzy tutaj żyją i rozliczają swoje podatki, czeka Stargardzka Karta Mieszkańca. Dostanie ją każdy, kto w swoim zeznaniu PIT wpisał adres zamieszkania w naszym mieście i Urząd Skarbowy w Stargardzie. Zdecydowało się na to już ponad 37 000 osób. Wystarczy przyjść do jednego z 6 punktów i pokazać pierwszą stronę rozliczonego PIT-u za 2024 rok. SKM można dostać w Stargardzkim Centrum Kultury, Zintegrowanym Centrum Przesiadkowym, AquaStar, Stargardzkim Centrum Nauki FILARY lub w Urzędzie Miejskim (ul. S. Czarnieckiego 17 i w Ratuszu). Wszędzie tam można również przedłużyć karty. Szczegółowe informacje o SKM oraz wykaz wszystkich zniżek i udogodnień dla jej posiadaczy jest tutaj.
Rozliczając PIT, warto też pamiętać o możliwości przekazania 1,5% naszego podatku na wsparcie potrzebujących. W Stargardzie działa kilkanaście organizacji, które przyjmują takie wpłaty. Dodatkowo można również dopisać cel szczegółowy – najczęściej imię i nazwisko. Wtedy nasza pomoc trafi do konkretnej osoby. Więcej informacji tutaj.
Artykuł Rozliczenie ma znaczenie pochodzi z serwisu Stargard - Oficjalna strona miasta.
Wiadomość pochodzi ze strony https://stargard.eu/?p=82312
Firma Kalmar, która od wielu lat działa w Parku Przemysłowym Nowoczesnych Technologii, poszukuje mechaników maszyn i elektromechaników. Czeka praca na pełny etat, na jedną zmianę, dla około 20 osób. Wszystkie szczegóły można znaleźć w internecie – tutaj jest ogłoszenie dla mechaników maszyn, a tutaj dla elektromechaników.
Firma Kalmar jest częścią fińskiego koncernu Cargotec. Zajmuje się produkcją najnowocześniejszych maszyn i rozwiązań do obsługi ładunków w portach, terminalach oraz centrach dystrybucyjnych na całym świecie. Kalmar zatrudnia około 5500 osób w 30 krajach, m.in. w Stanach Zjednoczonych, Chinach, Finlandii i w Polsce. W Stargardzie zlokalizowana jest montownia maszyn i część biurowa. Więcej o firmie można przeczytać tutaj.
W naszym PPNT stale zwiększa się zatrudnienie. Pracę oferują zarówno nowi inwestorzy, jak i firmy działające tam od lat. W parku z sukcesami funkcjonuje ponad 40 przedsiębiorstw z różnych branż. Aktualnie pracuje tam około 6200 osób. Całkowita powierzchnia PPNT to przeszło 850 hektarów.
Zdjęcie: pracakalmar.pl
Artykuł Więcej pracy w PPNT pochodzi z serwisu Stargard - Oficjalna strona miasta.
Wiadomość pochodzi ze strony https://stargard.eu/?p=82307
Stargardzkie Towarzystwo Budownictwa Społecznego przyjmuje wnioski od osób, które chciałyby samodzielnie wyremontować mieszkania. Dokumenty można składać do 4.03 (wtorek). Czekają lokale o różnej powierzchni i w różnych częściach miasta. Więcej informacji tutaj. Wnioski przyjmowane są w Biurze Przydziału i Zamiany Mieszkań – ul. A. Struga 29 (tel. 91 819 22 96).
O mieszkania do samodzielnego remontu mogą się starać osoby będące na liście do przydziału lokalu docelowego, znajdujący się w rejestrze zamian z urzędu oraz w wykazie uprawnionych do przydziału lokalu zamiennego. W przypadku większej liczby wniosków pierwszeństwo mają osoby z wykazu budynków do uwolnienia.
Oferta Stargardzkiego TBS stale się powiększa. Kolejne budynki przechodzą kompleksowe remonty – m.in. przy M. Konopnickiej 27 i 27a oraz przy ul. Młyńskiej 9a. Spółka ma już dokumentację na modernizację kamienic przy ul. Wojska Polskiego 21, 52, 54, 54a. Następne w kolejce są budynki przy ul. M. Skłodowskiej-Curie 19, 21 i 22.
Powstają też zupełnie nowe mieszkania dla stargardzian. W ubiegłym roku 33 lokale oddano do użytku przy ul. J. Śniadeckiego 13. W najbliższym sąsiedztwie (ul. J. Śniadeckiego 19) powstaje kolejny budynek. W 2025 roku spółka planuje rozpoczęcie prac przy ul. Spokojnej 35. Stargardzianie zyskają tam 37 mieszkań w 2 budynkach.
Zdjęcie: UM w Stargardzie
Artykuł Wyremontuj i mieszkaj pochodzi z serwisu Stargard - Oficjalna strona miasta.
Wiadomość pochodzi ze strony https://stargard.eu/?p=82296
Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej rusza z kolejną edycją „Szkoły dla Rodziców”. Pierwsze zajęcia odbędą się 11.03 (wtorek). Ci, którzy chcieliby wziąć w nich udział, powinni się zgłosić do MOPS. Wystarczy zadzwonić – tel. 91 578 45 77 wew. 133. Pod tym numerem można również dopytać o wszystkie szczegóły projektu. Podczas „Szkoły dla Rodziców” stargardzianie spotykają się z doświadczonymi terapeutami. Rodzice i opiekunowie, którzy mają problemy z wychowywaniem dzieci, dowiadują się, co mogą zrobić w konkretnej sytuacji i gdzie jeszcze udać się po dodatkową pomoc.
Udział w projekcie jest całkowicie bezpłatny. Zajęcia odbywają się w siedzibie MOPS (ul. Warszawska 9a, wejście C, sala 72). Coroczne warsztaty są finansowane z budżetu miasta w ramach programu „Szkoła, Rodzina, Środowisko”, który działa w naszym mieście od 2003 r.
Zdjęcie: Pexels
Artykuł Rodzicu, dostaniesz wsparcie pochodzi z serwisu Stargard - Oficjalna strona miasta.
Wiadomość pochodzi ze strony https://stargard.eu/?p=82294
Jesteś mikro, małym albo średnim przedsiębiorcą, twoja firma działa nie dłużej niż 3 lata i cały czas się rozwija? A może dopiero zaczynasz zupełnie nowy biznes? Zgłoś się do Inkubatora Przedsiębiorczości i wynajmij komfortową przestrzeń w wyjątkowo dobrej cenie. Przy ul. Usługowej 10 Stargardzka Agencja Rozwoju Lokalnego ma 7 lokali o różnej powierzchni – od 108 m2 do prawie 280 m2. Wszystkie szczegóły oferty i wzory dokumentów do wypełnienia można znaleźć tutaj.
Lokale świetnie nadają się do celów produkcyjno-usługowych. Do każdego pomieszczenia prowadzi osobne wejście. Do dyspozycji najemców jest również przestrzeń sanitarno-biurowa. W Inkubatorze Przedsiębiorczości swoje miejsce znajdą ci, którzy działają na rynku od niedawna albo uruchamiają pierwszą firmę. To szansa na rozwój dla lokalnego, niewielkiego biznesu. W kompleksowo wyremontowanym budynku przy ul. Usługowej 10 najemcy dostaną odpowiednie warunki do pracy i dobre sąsiedztwo – obiekt znajduje się w Stargardzkim Parku Przemysłowym, w pobliżu wyjazdu na drogę S-10 w kierunku Szczecina.
Zdjęcia: UM w Stargardzie
Artykuł Tutaj rozwiniesz swój biznes pochodzi z serwisu Stargard - Oficjalna strona miasta.
Wiadomość pochodzi ze strony https://stargard.eu/?p=82272
Kilkanaście osób już się zapisało, ale są jeszcze wolne miejsca w Pracowni Malarstwa i Rysunku w Stargardzkim Centrum Kultury. Do ekipy Piotra Kosmala może dołączyć każdy – niezależnie od stopnia zaawansowania. Zajęcia są przeznaczone dla młodzieży w wieku powyżej 15 lat i dorosłych. Żeby zapisać się do pracowni, wystarczy zadzwonić pod nr tel. 91 578 32 31 albo osobiście przyjść do SCK (ul. J. Piłsudskiego 105, pokój nr 5, 10:00-15:00). Warsztaty odbywają się 4 razy w miesiącu. Każde spotkanie trwa 2 godziny.
Zdjęcia: Maciej Dura-Pomarański/FB/SCK
Artykuł Chodź, pomaluj nasz świat pochodzi z serwisu Stargard - Oficjalna strona miasta.
Wiadomość pochodzi ze strony https://stargard.eu/?p=82270
Dobra wiadomość dla tych, którzy zwlekają z oddaniem książek do Książnicy Stargardzkiej. Do 14.03 (piątek) mogą skorzystać z abolicji. Wystarczy przyjść do placówki przy ul. Mieszka I 1 z przetrzymywanymi pozycjami, a opłata za zaległości zostanie anulowana. Jeśli ktoś zgubił lub zniszczył wypożyczone książki, na miejscu bez problemu ustali z bibliotekarzami rekompensatę bez dodatkowych należności. Warto skorzystać z tej opcji.
Zdjęcie: Pexels
Artykuł Zapominalscy nie zapłacą pochodzi z serwisu Stargard - Oficjalna strona miasta.
Wiadomość pochodzi ze strony https://stargard.eu/?p=82168
300 000 zł czeka na tych, którzy zorganizują dla młodych stargardzian letni wypoczynek w mieście w 2025, 2026 i 2027 roku. Trwa przyjmowanie ofert w otwartym konkursie. Wszystkie szczegóły można znaleźć tutaj. Do 14.03 (piątek) jest czas na dostarczenie do Biura Obsługi Klienta Urzędu Miejskiego kompletnych wniosków. Pieniądze trafią do podmiotów, które zapewnią dzieciom zorganizowany wypoczynek w okresie wakacyjnym. W ramach dofinansowanych przez miasto półkolonii młodzi ludzie wezmą udział w ciekawych zajęciach, pobawią się z rówieśnikami i spędzą wartościowy czas pod okiem profesjonalnych opiekunów.
Zdjęcie: Canva
Artykuł Wakacje, znów będą wakacje pochodzi z serwisu Stargard - Oficjalna strona miasta.
Wiadomość pochodzi ze strony https://stargard.eu/?p=82163
To, że nasza biblioteka jest naprawdę świetnym miejscem, wiadomo już od dawna. Najlepiej świadczy o tym stale rosnące grono czytelników i uczestników najróżniejszych wydarzeń kulturalnych. W porównaniu z ostatnimi latami liczba odwiedzających robi wrażenie. W 2024 roku progi Książnicy Stargardzkiej przekroczyły aż 87 933 osoby. To rekord, który cieszy, ale i motywuje ekipę KS do dalszego działania.
W ostatnich latach biblioteka notowała znaczący spadek odwiedzin. Główną przyczyną był kompleksowy remont placówki przy ul. Mieszka I 1, a także pandemia koronawirusa. Jednak porównując statystyki sprzed tych wydarzeń (czyli z 2019 roku) z rokiem 2024, zauważyć można wzrost aż o 15 476 osób.
Jedno jest pewne: Książnica Stargardzka to znacznie więcej niż biblioteka. Spotkania autorskie, zajęcia kreatywne, aktywności dla dzieci, młodych mam, uczniów i seniorów, wystawy twórczości lokalnych artystów i oczywiście zaangażowany zespół pracowników. To wszystko sprawia, że coraz więcej stargardzian korzysta z oferty placówki. Warto wiedzieć, że oprócz głównej siedziby przy ul. Mieszka I, Książnica działa w 2 filiach – przy ul. Pogodnej 16/U/1 oraz przy ul. T. Tańskiego 6E/9.
Zdjęcie: UM w Stargardzie
Artykuł Książnica z rekordem odwiedzin pochodzi z serwisu Stargard - Oficjalna strona miasta.
Wiadomość pochodzi ze strony https://stargard.eu/?p=82138
Ciekawa propozycja dla tych, których kręci nurkowanie, ale do tej pory nie mieli odwagi, żeby spróbować. Stargardzki Klub Sportów Podwodnych „Barakuda” zaprasza na dzień otwarty. 19.02 (środa) o 19:00 na basenie w Szkole Podstawowej nr 11 będzie można dowiedzieć się więcej i poznać całą ofertę klubu. Bezpłatne zajęcia są przeznaczone dla osób w wieku powyżej 10 lat. Żeby się zapisać albo dopytać o szczegóły, wystarczy zadzwonić: 603 909 580, 606 151 253, 790 306 123.
Artykuł Poznaj podwodny świat pochodzi z serwisu Stargard - Oficjalna strona miasta.
Wiadomość pochodzi ze strony https://stargard.eu/?p=82136
Od 12 lat działa stargardzki system wychodzenia z bezdomności. To pomoc dla ludzi zagrożonych eksmisją, streetworking, noclegownia, schronisko, ogrzewalnia, łaźnia, magazyn odzieży, ośrodek wsparcia, Centrum Integracji Społecznej, mieszkanie wspierane i mieszkanie docelowe. Pomagamy też doraźnie, również osobom będącym pod wpływem alkoholu. W 2024 roku do potrzebujących trafiło prawie 40 000 bezpłatnych posiłków. Na każdego w kryzysie czeka wsparcie dopasowane do konkretnej sytuacji. Rocznie z budżetu miasta wydajemy na te wszystkie działania nawet około 1 900 000 zł.
Stargardzki system wychodzenia z bezdomności jest kompleksowy. Realizują go zaangażowani profesjonaliści z Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, Centrum Socjalnego Caritas i Stowarzyszenia Ludzi Bezdomnych. Prowadzą wielotorowe działania.
Wszystko zaczyna się od profilaktyki. Aby nie dopuścić do eksmisji, realizowany jest program osłonowy. Jego celem to ułatwienie regulacji zadłużenia i zapłaty bieżącego czynszu za mieszkanie.
Z tymi, którzy już znaleźli się na ulicy, pracują streetworkerzy. Docierają bezpośrednio do osób bezdomnych, nawiązują z nimi kontakt, proponują udanie się do schronisk, noclegowni i ogrzewalni oraz motywują do zmiany trybu życia. Dużą trudność stanowi jednak przekonanie tych ludzi do skorzystania z pomocy. Najczęściej przeszkodą jest uzależnienie od alkoholu, z którym nie chcą walczyć. Mimo tego za każdym razem dostają konkretne informacje, gdzie udać się po dalszą pomoc.
W ogrzewalni schronienie przed niskimi temperaturami od wieczora do rana dostają nawet ludzie pod wpływem alkoholu. Do dyspozycji mają miejsce siedzące, dostęp do toalety i prysznica, czystą odzież i gorące napoje. Przez cały rok funkcjonuje noclegownia, w której poza miejscem do spania jest też możliwość zjedzenia posiłku, umycia się i wymiany ubrań. 24 godziny na dobę działa Schronisko dla Bezdomnych Mężczyzn. Tam oprócz wyżywienia i dostępu do pralni, każdy dostaje indywidualny plan wychodzenia z bezdomności, pomoc pracownika socjalnego, psychoterapeuty i pielęgniarki. Z kolei w Gminnym Ośrodku Wsparcia dla Kobiet z Dziećmi całodobowe schronienie i opiekę (podobną do tej w schronisku) otrzymują panie – również te, które niespodziewanie opuściły swoje domy, uciekając przed przemocą. We wszystkich placówkach jest łącznie 125 miejsc.
Każda z osób bezdomnych w Stargardzie ma szansę na nowe życie. Wszystko zaczyna się w Centrum Integracji Społecznej, gdzie czeka nauka zawodu, pomoc specjalistów i w końcu zatrudnienie wspierane. CIS otwiera drogę do mieszkania treningowego. Tam opiekunowie uczą jak radzić sobie z domowym budżetem, trudnościami życiowymi, jak nawiązywać kontakty społeczne i utrzymać stałą pracę. Z takiego miejsca po pewnym czasie można trafić już do samodzielnego lokalu.
Stargardzki system wychodzenia z bezdomności jest unikatowy w skali kraju. Doceniają go również inni – czego przykładem może być m.in. ubiegłoroczna nagroda Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego.
Jesień i zima to szczególnie trudny czas dla osób bezdomnych. Co roku przez kilka najzimniejszych miesięcy pracownicy MOPS, Centrum Socjalnego Caritas wraz z Policją i Strażą Miejską prowadzą monitoring wszystkich znanych lokalizacji, w których przebywają. Sprawdzają również sygnały od mieszkańców, którzy widzą w swojej okolicy ludzi potrzebujących wsparcia. Zgłoszenia dotyczące osób bezdomnych przyjmowane są telefonicznie – działa całodobowa infolinia: 800 170 010 z telefonów stacjonarnych lub 696 031 168 z komórkowych. Można również zadzwonić do MOPS (tel. 91 578 45 71 lub 91 578 45 77), Straży Miejskiej (tel. 986 lub 91 577 50 90) na Policję (112), do Centrum Socjalnego Caritas (tel. 91 578 08 30) albo do schroniska Stowarzyszenia Ludzi Bezdomnych (tel. 91 576 29 96).
Warto pamiętać, że przekazywanie osobom bezdomnym pieniędzy albo jedzenia najczęściej nie rozwiązuje ich problemów. Każdy przypadek człowieka, który znajduje się w miejscach niemieszkalnych najlepiej zgłaszać do odpowiednich służb. Być może dzięki temu nie tylko uratujemy go przed wychłodzeniem, ale również przyczynimy się do zmiany jego życia.
Artykuł Systemowa pomoc osobom bezdomnym pochodzi z serwisu Stargard - Oficjalna strona miasta.
Wiadomość pochodzi ze strony https://stargard.eu/?p=82132
Dla jednych są miejscem odpoczynku i relaksu, a dla innych bardzo potrzebnym wsparciem w codziennym poruszaniu się po mieście. Mowa o ławkach, nad którymi pochylili się członkowie 2 zespołów doradczych – ds. Seniorów i ds. Osób z Niepełnosprawnościami. To te środowiska najlepiej wiedzą, gdzie powinno być więcej siedzisk. W efekcie powstała mapa z 70 proponowanymi lokalizacjami. Postaramy się, żeby w przyszłości pojawiły się w nich nowe ławki.
Członkowie zespołów doradczych mają doskonale orientują się, gdzie potrzebne są dodatkowe miejsca do odpoczynku. Sami poruszają się po różnych dzielnicach Stargardu, ale pozostają też w kontakcie z osobami najczęściej korzystającymi z ławek – to przede wszystkim seniorzy i OzN. Żeby wskazać konkretne lokalizacje, w których brakuje siedzisk, wybrali się w teren z pracownikami Wydziału Polityki Społecznej UM. Gotowa mapa jest świetną wskazówką co do przyszłych inwestycji.
Zdjęcia: UM w Stargardzie
Artykuł Więcej ławek w mieście pochodzi z serwisu Stargard - Oficjalna strona miasta.
Wiadomość pochodzi ze strony https://stargard.eu/?p=82088
Tych wyjątkowych funkcjonariuszy po skończonej służbie najbardziej ucieszy soczyste jabłko albo chrupiąca marchewka. Golden Dream i Tarakan gościnnie patrolują nasze ulice i parki. Dotrą wszędzie tam, gdzie trudno wjechać radiowozom. Ich obecność to również okazja do zdobycia ciekawej wiedzy. Patrole konne są codziennością w Szczecinie, a dzięki współpracy naszej KPP z Komendą Wojewódzką pojawiły się także w Stargardzie. Ta niezwykła sekcja działa w KW już od 2002 roku. Aktualnie służbę pełni w niej 7 policjantów oraz 6 koni.
Zdjęcia: UM w Stargardzie
Artykuł Patrol na 4 kopytach pochodzi z serwisu Stargard - Oficjalna strona miasta.
Wiadomość pochodzi ze strony https://stargard.eu/?p=82085
Przed nami ostatni weekend zimowego wypoczynku, ale młodzi stargardzianie nie zwalniają tempa. Świetnie bawią się w Młodzieżowym Domu Kultury, Stargardzkim Centrum Nauki FILARY, AquaStar, Stowarzyszeniu Potrzebny Dom i w niektórych podstawówkach. Nie brakuje chętnych zarówno na półkolonie, jak i na jednodniowe zajęcia w SCN, Muzeum Archeologiczno-Historycznym i Książnicy Stargardzkiej. Jest w czym wybierać – można spędzić czas na sportowo, kreatywnie, ze szczyptą wiedzy i sporą dawką historii. To wszystko pod okiem doświadczonych opiekunów, którzy doskonale wiedzą, co zrobić, żeby młodzi ludzie na długo zapamiętali zimową zabawę.
Zdjęcia: SCN FILARY/MDK/FB
Artykuł Ferie pełne przygód pochodzi z serwisu Stargard - Oficjalna strona miasta.
Wiadomość pochodzi ze strony https://stargard.eu/?p=82064
Ostatnie dni zimowego szaleństwa na łyżwach. Jeszcze do 16.02 (niedziela) pobawimy się na lodowisku przy ul. Sportowej 32. W szkołach trwają ferie, dlatego obiekt jest czynny codziennie od 11:00 aż do 20:00. Na miejscu czeka równiutka jak stół tafla lodu, ostre jak brzytwa łyżwy, a do tego kilka udogodnień. Jest przestrzeń do odpoczynku, szafki na rzeczy osobiste i punkt gastronomiczny, w którym można posilić się w przerwie od zabawy. Środa to dobra okazja do odwiedzenia lodowiska zwłaszcza dla młodzieży. Wszyscy w wieku do 26 lat tego dnia płacą tylko za wejściówkę na taflę, a łyżwy wypożyczają za darmo.
Zdjęcie: UM w Stargardzie
Artykuł Lodowisko tylko do niedzieli pochodzi z serwisu Stargard - Oficjalna strona miasta.
Wiadomość pochodzi ze strony https://stargard.eu/?p=82008
Stargardzianie mogą dostać pieniądze na m.in. montaż nowoczesnych kotłów, ogrzewania elektrycznego, pomp ciepła albo na podłączenie do wspólnego efektywnego źródła ciepła. Wparcie pomogło już zrealizować inwestycje w 38 lokalach. Mamy jeszcze środki na 46 kolejnych mieszkań. O dofinansowanie w ramach programu Ciepłe Mieszkanie mogą starać się mieszkańcy budynków wielorodzinnych znajdujących się na terenie naszego miasta lub małe wspólnoty mieszkaniowe (3-7 lokali). Szczegółowe informacje, wszystkie dokumenty do pobrania i regulamin są tutaj.
Wypełnione wnioski wraz z załącznikami trzeba dostarczyć osobiście lub pocztą do Biura Obsługi Klienta Urzędu Miejskiego (ul. S. Czarnieckiego 17). Inna opcja to złożenie dokumentów przez platformę ePUAP na adres skrzynki podawczej UM: /umstargard/SkrytkaESP albo /umstargard/skrytka. Udział w programie Ciepłe Mieszkanie daje również szansę na wykonanie instalacji centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej, wymianę okien i drzwi oraz montaż wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła. W sumie na inwestycje w 84 lokalach pozyskaliśmy ponad 7 700 000 zł z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie.
Grafika: gov.pl
Artykuł Więcej Ciepłych Mieszkań pochodzi z serwisu Stargard - Oficjalna strona miasta.
Wiadomość pochodzi ze strony https://stargard.eu/?p=82006
Ciekawa nowość w Muzeum Archeologiczno-Historycznym. Dwujęzyczna, bogato ilustrowana publikacja z informacjami o eksponatach MAH jest już dostępna. „Grafika i rysunek. Katalog zbiorów Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Stargardzie” to prezentacja kolekcji gromadzonej przez naszych muzealników od 1960 roku. W jej skład wchodzi również wiele przedwojennych dzieł. W katalogu można znaleźć szczegółowy opis eksponatów, a także dwa recenzowane teksty – dr Ewy Gwiazdowskiej-Banaszek (Muzeum Narodowe w Szczecinie) i Małgorzaty Gryciuk (MAH). Publikacja jest dostępna w siedzibie muzeum przy Rynku Staromiejskim.
Zdjęcia: MAH/FB
Artykuł Eksponaty z katalogu pochodzi z serwisu Stargard - Oficjalna strona miasta.
Wiadomość pochodzi ze strony https://stargard.eu/?p=82004
To jedna z najważniejszych inwestycji drogowych w Stargardzie. Obwodnica północna rośnie w oczach, a wraz z nią przybywa roślin i zielonych przystanków autobusowych. Nowe nasadzenia pojawiają się na finalizowanym odcinku od ul. H. Wieniawskiego do wiaduktu na ul. Składowej. Przybędzie tam aż 220 drzew liściastych, 5300 krzewów liściastych i 1300 krzewów iglastych. Jeszcze trochę czasu, słońca oraz wody i rośliby zachwycą. Warto poczekać na efekt końcowy.
W Stargardzie każdą inwestycję drogową uzupełniamy zielenią. Na odcinku obwodnicy oddanym do użytku w 2023 roku wykonawca posadził prawie 200 drzew i ponad 2400 krzewów. Mamy już plany na kolejną drogę, której nieodłącznym elementem również będą rośliny. Niedawno informowaliśmy do zdobytym dofinansowaniu na budowę fragmentu obwodnicy w ciągu ul. Hanzeatyckiej – od ul. Stralsundzkiej do ul. H. Wieniawskiego. Tam także nie zabraknie zielonych akcentów. W planach są nasadzenia ponad 4000 roślin – drzew i krzewów. Więcej informacji o tej inwestycji tutaj.
Zdjęcia: UM w Stargardzie
Artykuł Obwodnica pełna zieleni pochodzi z serwisu Stargard - Oficjalna strona miasta.
Wiadomość pochodzi ze strony https://stargard.eu/?p=81982
Szkolenia dla pracowników, kursy podwyższające kwalifikacje, nauka języków obcych, a może studnia podyplomowe? Nawet 200 000 zł lub do 80% zwrotu kosztów mogą dostać właściciele mikro, małych i średnich firm ze Stargardu. Czekają środki na rozwój i podniesienie konkurencyjności. Ze wsparcia mogą skorzystać przedsiębiorcy różnych branż. Projekt realizuje Zachodniopomorska Agencja Rozwoju Regionalnego. Szczegółowe informacje są na grafikach oraz tutaj.
Artykuł Są pieniądze dla MMŚP pochodzi z serwisu Stargard - Oficjalna strona miasta.
Wiadomość pochodzi ze strony https://stargard.eu/?p=81980
Kika tygodni temu wspominaliśmy o nowym, dużym inwestorze w Parku Przemysłowym Nowoczesnych Technologii, a teraz możemy już zdradzić więcej szczegółów. Jeszcze w tym roku przy ul. Miedzianej powstanie fabryka Esschem Europe. To amerykański lider branży medycznej, stomatologicznej i kosmetycznej. Firma produkuje m.in. akrylowe proszki, płyny i żele utwardzalne do paznokci, a także specjalistyczne materiały wykorzystywane przez dentystów.
Budowa nowego zakładu w PPNT to kolejne miejsca pracy dla stargardzian. Esschem Europe wybrał na swoją siedzibę działkę o powierzchni około 2 hektarów. W naszym mieście firma będzie produkowała materiały, które trafią przede wszystkim na rynek europejski. Nowa fabryka ma zacząć działać jeszcze w tym roku.
Początki Esschem sięgają lat 50. XIX wieku. Wtedy niemiecki imigrant Henry David Justi wynalazł nowe materiały i sposoby wytwarzania porcelanowych zębów, zastępując produkcję ręczną. Po prawie stu latach obecności firmy w branży stomatologicznej, wraz z pojawieniem się żywic akrylowych, nastąpiło przejście na formowane zęby plastikowe. Justi Company, do której należy Esschem Europe, wprowadziła na rynek m.in. pionierską linię zębów plastikowych Denta Pearl.
Zdjęcia: esschem-europe.com/UM w Stargardzie
Artykuł Amerykański lider w Stargardzie pochodzi z serwisu Stargard - Oficjalna strona miasta.
Wiadomość pochodzi ze strony https://stargard.eu/?p=81947
Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom i potrzebom stargardzian, od 3.03 (poniedziałek) zmieniamy godziny pracy Urzędu Miejskiego. Klienci będą mogli załatwiać swoje sprawy w każdy poniedziałek od 8:00 do 18:00, a od wtorku do piątku od 8:00 do 16:00. W ramach wydłużonych godzin pracy zrealizujemy zadania z zakresu obsługi klienta: dowody osobiste, Urząd Stanu Cywilnego, działalność gospodarcza, Biuro Obsługi Klienta. Zmiana dotyczy zarówno siedziby UM przy ul. S. Czarnieckiego 17, jak i Ratusza na Rynku Staromiejskim.
Grafika: UM w Stargardzie
Artykuł Urząd czynny dłużej pochodzi z serwisu Stargard - Oficjalna strona miasta.
Wiadomość pochodzi ze strony https://stargard.eu/?p=81945
Stargardzkie Centrum Nauki to wyjątkowe miejsce, w którym wiedza łączy się z pasją, odkrywaniem talentów i nowych zainteresowań. Jednak edukatorzy z FILARÓW działają nie tylko w swojej siedzibie. W tym roku szkolnym w ramach warsztatów „Eureka!” odwiedzają wszystkie podstawówki. Uczą, bawią, zarażają naukowym bakcylem i szukają młodych pasjonatów nauki.
W pozalekcyjnych zajęciach prowadzonych przez SCN biorą udział uczniowie wszystkich klas VII i VIII z miejskich szkół podstawowych. To dodatkowa dawka wiedzy z nauk ścisłych przekazana w bardzo atrakcyjny sposób. Po zakończeniu warsztatów najaktywniejsi i najbardziej zainteresowani uczniowie mogą dalej bezpłatnie rozwijać swoje zainteresowania w FILARACH.
Na organizację warsztatów „Eureka!” w szkołach podstawowych w roku szkolnym 2024/2025 przeznaczyliśmy z budżetu miasta 30 000 zł. Pieniądze pochodzą z Programu „Szkoła, Rodzina, Środowisko”, który realizujemy już od 22 lat. Dzięki temu młodzi stargardzianie korzystają m.in. z dodatkowych zajęć sportowych, naukowych i zawierających elementy profilaktyki uzależnień oraz przemocy domowej.
Zdjęcia: SCN FILARY/FB
Artykuł FILARY w szkołach pochodzi z serwisu Stargard - Oficjalna strona miasta.
Wiadomość pochodzi ze strony https://stargard.eu/?p=81928
Ostatni raz w tym roku Bio Star odbierze od stargardzian świąteczne drzewka. Ci, którzy nadal mają choinki w domach, ale chcą się ich pozbyć, powinni zostawić rośliny w pobliżu śmietników. Drzewka – oczywiście bez ozdób – mogą być w całości lub pocięte i spakowane do brązowych worków.
Bio Star będzie zabierał choinki od poniedziałku (10.02) do soboty (15.02) zgodnie z harmonogramem – do sprawdzenia tutaj. Najlepiej zostawić je w pobliżu altan śmietnikowych lub przed domami. Ta zasada dotyczy tylko roślin. W przypadku sztucznych choinek małe drzewka można wyrzucić do pojemników na odpady zmieszane, a duże najlepiej dostarczyć do EKOPUNKTU (ul. Bogusława IV 15).
Zdjęcie: Canva
Artykuł Pożegnanie z choinkami pochodzi z serwisu Stargard - Oficjalna strona miasta.
Wiadomość pochodzi ze strony https://stargard.eu/?p=81926
To już pewne – najbardziej wysłużone autobusy Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacji zastąpią nowoczesne pojazdy elektryczne. Na ich zakup pozyskaliśmy prawie 25 000 000 zł z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, 11 zupełnie nowych autobusów wyjedzie na ulice Stargardu już w przyszłym roku.
– Przed nami naprawdę duży zakup pojazdów, które zdecydowanie podniosą komfort pasażerów. Będą niskopodłogowe, dostępne dla osób z niepełnosprawnościami i mających problemy z poruszaniem się. W ciepłych miesiącach ulgę da z kolei klimatyzacja. To ogromna inwestycja za blisko 40 000 000 zł, na którą pozyskaliśmy ponad 60% dofinansowanie – mówi prezydent Rafał Zając.
MPK zakupi 7 pojazdów o długości 12 metrów, 2 18-metrowych przegubowców i 2 mniejszych elektryków o długości 8 m. Do tego zyskamy 6 mobilnych stacji ładowania. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to elektryki dotrą do Stargardu już w 2026 r. Dadzą wygodę, większy komfort i bezpieczeństwo dla tysięcy pasażerów i kierowców, a także ulgę dla środowiska.
Zdjęcie: UM w Stargardzie
Artykuł Pojedziemy elektrykami pochodzi z serwisu Stargard - Oficjalna strona miasta.
Wiadomość pochodzi ze strony https://stargard.eu/?p=81899
Ferie to czas odpoczynku od zajęć szkolnych, ale też okazja do aktywnego spędzenia wolnych dni w gronie rówieśników. Młodzi stargardzianie świetnie bawią się na półkoloniach w Młodzieżowym Domu Kultury, Stargardzkim Centrum Nauki FILARY, AquaStar, Stowarzyszeniu Potrzebny Dom i w niektórych podstawówkach. Oprócz tego korzystają z jednodniowych zajęć w SCN, Muzeum Archeologiczno-Historycznym i w Książnicy Stargardzkiej. W tych miejscach w każdej chwili można dołączyć do zabawy – przed uczniami jeszcze przecież ponad tydzień zimowego odpoczynku. Wszystkie szczegóły tegorocznej oferty na ferie są tutaj.
Zdjęcia: FB/MDK
Artykuł Zimowa zabawa w najlepsze pochodzi z serwisu Stargard - Oficjalna strona miasta.
Wiadomość pochodzi ze strony https://stargard.eu/?p=81897
Są statystyki, w których spadek oznacza dobre wiadomości. Właśnie takie zestawienie mogliśmy zobaczyć podczas corocznego podsumowania w Komendzie Powiatowej Policji. Dzięki temu wiemy, że w 2024 w porównaniu z 2023 zmalała liczba przestępstw i postępowań wszczętych przez funkcjonariuszy. W KPP przy ul. Warszawskiej pracowało 278 osób – w tym 71 policjantek i 170 policjantów. Przez cały ubiegły rok codziennie patrolowali miasto, reagowali na zgłoszenia, a także edukowali i prowadzili akcje profilaktyczne.
– Poczucie bezpieczeństwa jest bardzo ważne w codziennym życiu. Dzięki temu mamy dobre warunki do wszechstronnego rozwoju, rozszerzania zainteresowań i aktywnego uczestnictwa w życiu społecznym, kulturalnym i sportowym Stargardu. Niezwykle istotnym elementem budowania poczucia bezpieczeństwa mieszkańców jest obecność policjantów, dla których to coś więcej niż praca – to prawdziwa służba i oddanie drugiemu człowiekowi. Dziękuję za gotowość do niesienia pomocy i skuteczność w działaniu. Miasto od lat wspiera naszą komendę i zamierzamy robić to dalej – mówi Ewa Sowa, zastępca prezydenta.
Tylko w 2024 roku z budżetu Stargardu przekazaliśmy policjantom ponad 500 000 zł. Pieniądze pozwoliły m.in. na zakup ambulansu kryminalistycznego ze specjalistycznym wyposażeniem oraz wsparcie młodych policjantów, którzy odbywają u nas staż adaptacyjny. Komenda zyskała także nowoczesny sprzęt dla techników kryminalistyki.
Zdjęcia: UM w Stargardzie
Artykuł Podsumowanie w Policji pochodzi z serwisu Stargard - Oficjalna strona miasta.
Wiadomość pochodzi ze strony https://stargard.eu/?p=81816
Ponad 6 000 000 zł pozyskaliśmy na budowę następnego fragmentu obwodnicy północnej. Chodzi o odcinek w ciągu ul. Hanzeatyckiej – od ul. Stralsundzkiej do ul. H. Wieniawskiego. Inwestycja może kosztować około 10 000 000 zł, a pierwsze prace mają ruszyć już pod koniec 2025 r. Droga pobiegnie od ronda w pobliżu dawnego Tesco i połączy się z będącym na ukończeniu odcinkiem od ul. H. Wieniawskiego do wiaduktu na ul. Składowej oraz z oddanym do użytku w 2023 r. fragmentem od wiaduktu do ul. E. Orzeszkowej.
– Budowa tego odcinka obwodnicy jest bardzo ważna i przyniesie pozytywne, naprawdę spore zmiany w przemieszczaniu się po mieście. Już w przyszłym roku zyskamy naprawdę wygodną i sensowną alternatywę drogową. Od 3 lat konsekwentnie inwestujemy w obwodnicę północną. Na teraz mamy gotowe już prawie 2 km trasy wybudowanej za ponad 35 milionów złotych – mówi prezydent Rafał Zając.
Kolejna część obwodnicy sprawi, że ta trasa nabierze bardzo wyraźnych kształtów. Projekt to znacznie więcej niż tylko jezdnia dla samochodów. Całość uzupełnią chodniki i ścieżki dla rowerzystów, nowoczesne, energooszczędne oświetlenie, a także wszystkie niezbędne instalacje – m.in. kanalizacja deszczowa. Każdą drogową inwestycję uzupełniamy również zielenią. Wartość wszystkich prac to około 10 000 000 zł. Do wybudowania jest prawie 700 m drogi, a roboty mogą się tam zacząć już jesienią tego roku. Po otrzymaniu dofinansowania z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg kolejnym krokiem będzie ogłoszenie przetargu i wyłonienie wykonawcy.
Nasza obwodnica północna docelowo zostanie włączona do fragmentu, który wybuduje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. Ta inwestycja połączy drogi krajowe nr 20 i 10, jak również wojewódzką 106 w kierunku Nowogardu. Trasa ma być gotowa w 2027 roku. Warto przyjrzeć się mapie poniżej, żeby zobrazować sobie zakres tych ogromnych inwestycji.
Zdjęcie i mapa: UM w Stargardzie
Artykuł Zbudujemy kolejną część obwodnicy pochodzi z serwisu Stargard - Oficjalna strona miasta.
Wiadomość pochodzi ze strony https://stargard.eu/?p=81778
Szykujemy się do inwestycji, której oczekuje wielu stargardzian. Na ul. Spokojnej powstanie kolejne przejście dla pieszych. Opracowywana jest dokumentacja projektowo-kosztorysowa budowy pasów. Każdy, kto jest zainteresowany tym tematem, może zgłosić swoje uwagi. Wystarczy wysłać e-mail na adres: [email protected]. Na sugestie mieszkańców czekamy do 12.02 (środa).
W załączniku poniżej znajduje się plan inwestycji przygotowany przez projektanta. Warto się z nim zapoznać, a potem przesłać swoje sugestie e-mailowo.
Zdjęcie: Canva
Artykuł Pytamy o pasy pochodzi z serwisu Stargard - Oficjalna strona miasta.
Wiadomość pochodzi ze strony https://stargard.eu/?p=81773
Tym razem w Stargardzkiej Manufakturze Sztuki zanurzymy się w dźwiękach ludowych pieśni, nostalgicznych ballad, ale i coverów współczesnych hitów. Mieszankę nut folkowych i rockowych brzmień szykują: Olga, Iwona i Ruslan Marciszakowie, Norbert Śliwa oraz zespół SZARAWARY. Będzie można ich posłuchać w najbliższą sobotę (8.02) o 18:00 (mała scena Stargardzkiego Centrum Kultury). Bilety za jedyne 20 zł do kupienia tutaj.
Stargardzka Manufaktura Sztuki to projekt, w ramach którego lokalni artyści dostają za darmo możliwość zaprezentowania swoich umiejętności w profesjonalnych warunkach i z pełnym wsparciem SCK. Jednocześnie cały dochód ze sprzedaży biletów trafia do występujących. Muzycy, wokaliści lub zespoły, które chcą pokazać się na małej scenie, mogą się zgłaszać – wystarczy zadzwonić pod nr tel. 91 578 32 31 i ustalić wszystkie szczegóły.
Artykuł Muzyczna podróż na wschód pochodzi z serwisu Stargard - Oficjalna strona miasta.
Wiadomość pochodzi ze strony https://stargard.eu/?p=81771
Wtorek (4.02) to ostatni dzień na złożenie ofert w otwartym konkursie na szkolenie i współzawodnictwo sportowe dzieci i młodzieży oraz organizację imprez sportowych. W tym roku przeznaczymy na te cele z budżetu miasta prawie 850 000 zł. Pieniądze pomogą w poszerzeniu oferty zajęć sportowych dla młodych stargardzian – również dla osób z niepełnosprawnościami. Co roku dofinansowujemy zarówno treningi w klubach, dodatkowe aktywności w szkołach, a także zakup niezbędnego sprzętu. Oferty są przyjmowanie z Biurze Obsługi Klienta Urzędu Miejskiego (ul. S. Czarnieckiego 17) Szczegółowe informacje o konkursie można znaleźć tutaj.
Zdjęcie: Canva
Artykuł Pieniądze dla młodych i aktywnych pochodzi z serwisu Stargard - Oficjalna strona miasta.
Wiadomość pochodzi ze strony https://stargard.eu/?p=81757
Chociaż do wiosny jeszcze daleko, a zimowa aura coraz bardziej daje się we znaki, już teraz myślami jesteśmy przy jednym z najciekawszych wydarzeń kulturalnych nie tylko w Stargardzie, ale w całym regionie. Tegoroczny ArtFestiwal zaplanowano na 30.05-01.06 (piątek, sobota, niedziela). Ekipa Stargardzkiego Centrum Kultury przyjmuje zgłoszenia. Wszyscy są mile widziani. Można malować, rzeźbić, fotografować, tańczyć śpiewać i robić co tylko artystyczna dusza zapragnie.
Żeby dołączyć do ArtFestiwalu, trzeba się zgłosić – osobiście w SCK (ul. J. Piłsudskiego 105), e-mailowo na adres: [email protected] albo poprzez wiadomość prywatną na facebookowym profilu imprezy. Warto zaobserwować go już teraz, żeby być na bieżąco z przygotowaniami i wszystkimi festiwalowymi ciekawostkami. SCK czeka zarówno na artystów, jak i wolontariuszy, którzy chcą pomóc w organizacji wydarzenia i przeżyć świetną, artystyczną przygodę.
Zdjęcie: Paweł Bieg/archiwum
Artykuł ArtFestiwal – dołącz już dziś pochodzi z serwisu Stargard - Oficjalna strona miasta.
Wiadomość pochodzi ze strony https://stargard.eu/?p=81752
Coraz wyraźniej widać kształt inwestycji przy Szkole Podstawowej nr 1. W ramach Stargardzkiego Budżetu Obywatelskiego powstaje tam bieżnia lekkoatletyczna. Już tej wiosny przy Jedynce będzie można wygodnie i bezpiecznie potrenować bieg na 60 m i skok w dal. Komfort ćwiczących zwiększy nawierzchnia z poliuretanu. Wartość całej inwestycji to ponad 230 000 zł.
Zdjęcia: UM w Stargardzie
Artykuł Pobiegają przy Jedynce pochodzi z serwisu Stargard - Oficjalna strona miasta.
Wiadomość pochodzi ze strony https://stargard.eu/?p=81749
Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej przyjmuje wnioski od stargardzian, którzy chcieliby skorzystać z tzw. opieki wytchnieniowej. To szansa na odpoczynek i regenerację dla opiekunów osób z niepełnosprawnościami – zarówno dorosłych, jak i dzieci. Takie wsparcie jest bezpłatne. Kolejna edycja programu potrwa do końca 2025 roku. Wszystkie wnioski do pobrania i szczegółowe informacje można znaleźć tutaj.
Dokumenty przyjmowane są w siedzibie MOPS (ul. Warszawska 9A) albo elektronicznie – przez platformę ePUAP (/4ra6i23iyk/skrytka lub /4ra6i23iyk/SkrytkaESP) lub przez e-Doręczenia. W razie dodatkowych pytań warto wcześniej zadzwonić – tel. 91 578 45 83. Takie darmowe wsparcie to nawet 194 godziny lub 14 pełnych dni profesjonalnej opieki – zarówno w miejscu zamieszkania osoby z niepełnosprawnością, jak i w specjalnie przystosowanym mieszkaniu wytchnieniowym.
Zdjęcie: Canva
Artykuł Opieka dla wytchnienia pochodzi z serwisu Stargard - Oficjalna strona miasta.
Wiadomość pochodzi ze strony https://stargard.eu/?p=81747
Jeden wieczór, kilka nagród i statuetek, za którymi nierzadko stoją długie lata ciężkiej pracy, pasji i ambicji. Do tego duma z osiągniętych sukcesów i śmiałe plany na przyszłość – właśnie tak wygląda Stargardzka Gala Przedsiębiorczości. Za nami kolejna odsłona wydarzenia, podczas którego nagradzamy działające u nas biznesy. To zarówno wielkie, międzynarodowe koncerny, jak i lokalne, rodzinne firmy z wieloletnimi tradycjami. Już wiemy, co dopiszemy do listy Stargardzkich Produktów Lokalnych i kto otrzymał nagrodę im. Sławomira Pajora dla Stargardzkiego Przedsiębiorcy Roku. Poznaliśmy również laureatów corocznego konkursu Stargardzkiej Izby Gospodarczej.
– Rozwój każdej dziedziny życia miasta podzielony jest na wiele etapów. W przypadku gospodarki najpierw konieczne było stworzenie solidnych fundamentów, na których konsekwentnie, od wielu lat budujemy potencjał dla biznesu w Stargardzie. W naszym mieście naprawdę czuć ducha przedsiębiorczości. To efekt wspólnej, wytężonej pracy. W budowaniu Stargardu swój udział mają wszyscy – międzynarodowi giganci, duże polskie firmy, liczne lokalne przedsiębiorstwa i stale rosnące grono ich klientów. Serdecznie gratuluję tegorocznym laureatom. Dziękuję również każdemu biznesowi, który u nas działa i dokłada swoją cegiełkę do rozwoju gospodarczego miasta – mówi prezydent Rafał Zając.
Stargardzki Produkt Lokalny:
– MOKU LAB sp. z o.o. – oxymel konopny (napój prozdrowotny) – kategoria Debiut Roku,
– AWTM sp. z o.o. – marka PRINTEDPARTS (druk i skanowanie 3D oraz przemysłowe projektowanie inżynieryjne) – kategoria Debiut Roku,
– Pracownia Optyczna Piotr Purchalak – rodzinna firma, działająca w Stargardzie od 1977 roku.
Nagroda im. Sławomira Pajora dla Stargardzkiego Przedsiębiorcy Roku:
– Rarytas sp. z o.o. – producent krakersów i herbatników. Firma powstała w Stargardzie w 1960 roku. Rocznie z zakładu przy ul. Piłsudskiego wyjeżdża ponad 5000 ton produktów, które trafiają na półki sklepowe nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie. Dodatkowo od 2023 roku krakersy JOY z burakiem wytrawne, z burakiem, czosnkiem i czarnuszką Veggie mogą się pochwalić tytułem Stargardzki Produkt Lokalny.
Gala Przedsiębiorczości to również okazja do wręczenia wyróżnień zwycięzcom konkursu organizowanego przez Stargardzką Izbę Gospodarczą:
1. Lider Stargardzkiego Biznesu:
– YOGA BALANCE Ewa Przygocka – mikro przedsiębiorstwo,
– CSU sp. z o.o. oddział Stargard – małe przedsiębiorstwo,
– Twoje Radio sp. z o.o. – małe przedsiębiorstwo
2. Produkt/Usługa Roku 2024
– Polski Instytut Tlenoterapii sp. z o.o. – produkt – komora normobaryczna OXYHUB,
– Restauracja Ratuszowa Grażyna Jurczyk – usługa – Salon Kobiet.
3. Inwestor Roku 2024
EURO MAX s.c. Małgorzata Sobolewska, Adam Sobolewski
4. Eksporter Roku 2024
MADROG CONSTRUCTION sp. z o.o.
Co roku SIG docenia również autora najlepszej pracy dyplomowej wśród uczelni należących do izby. Tym razem zdobywczynią pierwszej nagrody została Anna Świątczak, która zajęła się zagadnieniami związanymi z usprawnieniem procesu logistycznego z wykorzystaniem lean manufacturing. Drugie miejsce w tej kategorii zdobyła Beata Falkowska-Kudła za pracę o kondycji finansowej spółek branży obuwniczej i odzieżowej notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych. Obie panie uczęszczały do Zachodniopomorskiej Szkoły Biznesu – Akademii Nauk Stosowanych Wydział w Stargardzie.
Motywem przewodnim tegorocznej gali były lata 80. i 90. W ten klimat świetnie wpisali się artyści: DJ Busha, Anna Nuno, Marcin Wojciechowski i Norbert Śliwa. Były klasyczne, doskonale znane utwory, ale w nowych, świeżych aranżacjach. Imprezę poprowadzili: Arkadiusz Kocikowski i Ewelina Świergiel.
Zdjęcia: UM w Stargardzie
Artykuł Przedsiębiorczy Stargard pochodzi z serwisu Stargard - Oficjalna strona miasta.
Wiadomość pochodzi ze strony https://stargard.eu/?p=81446
Przypominamy – w związku z budową następnego odcinka obwodnicy północnej konieczne jest zamknięcie wiaduktu na ul. Składowej. Nie przejedziemy tamtędy od poniedziałku (3.02). Prace powinny potrwać maksymalnie do czerwca tego roku. O postępach przy budowie obwodnicy pisaliśmy tutaj. W czasie robót na ul. Składowej kierowcy mogą korzystać z przejazdów pod wiaduktami na ul. Wyszyńskiego i ul. Pierwszej Brygady.
Zdjęcie: UM w Stargardzie
Artykuł Kierowcy, zmiana od poniedziałku pochodzi z serwisu Stargard - Oficjalna strona miasta.
Wiadomość pochodzi ze strony https://stargard.eu/?p=81437
Chociaż niektóre nazwiska pozostają na razie tajemnicą, już widać, że Stargard Festiwal ’25 zapowiada się świetnie. 27 i 28.06. (piątek i sobota) na scenie amfiteatru wystąpią: Nocny Kochanek, Organek, Kasia Kowalska i O.S.T.R. Bilety są już dostępne. Na posiadaczy Stargardzkiej Karty Mieszkańca jak zawsze czeka atrakcyjna zniżka – tylko 79 zł za wejściówkę na cały festiwalowy dzień (129 zł w pełnej cenie). Tutaj są bilety na piątek (Nocny Kochanek i Organek), a tutaj na sobotę (Kasia Kowalska i O.S.T.R.). Już niedługo dowiemy się, kto jeszcze uzupełni line-up tegorocznego SF ’25.
Tegoroczny czerwiec od samego początku będzie imprezowy. 6.06 (piątek) w ramach muzycznej odsłony Dni Stargardu w naszym pięknym amfiteatrze wystąpią Maryla Rodowicz i Dawid Kwiatkowski. Wstęp na ich koncerty będzie całkowicie bezpłatny.
Artykuł Moc gwiazd na lato pochodzi z serwisu Stargard - Oficjalna strona miasta.
Wiadomość pochodzi ze strony https://stargard.eu/?p=81432
Znamy najaktywniejsze Szkolne Koła Turystyczno-Krajoznawcze w roku szkolnym 2023/2024. Na pierwszym miejscu uplasowali się uczniowie Zespołu Szkół w Stargardzie. Drugą lokatę zajęli młodzi ludzie ze Szkoły Podstawowej w Kunowie. Podium zamyka Szkoła Podstawowa nr 6 w Stargardzie. Wszystkie koła, które brały udział w zabawie, przez cały rok szkolny uczestniczyły w tematycznych rajdach. Poznawali bliższą i dalszą okolicę, spędzając czas w gronie rówieśników i zyskując ciekawą wiedzę. Organizatorem corocznego konkursu jest stargardzki oddział Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego we współpracy z miastem.
Zdjęcia: Przemysław Antczak
Artykuł Młodzi turyści na szlaku pochodzi z serwisu Stargard - Oficjalna strona miasta.
Wiadomość pochodzi ze strony https://stargard.eu/?p=81429
Kolejne budynki Stargardzkiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego odzyskują dawny blask. Trwa termomodernizacja kamienic przy ul. M. Konopnickiej 27 i 27a oraz przy ul. Młyńskiej 9a. Ich lokatorzy zyskają większą wygodę i bezpieczeństwo, a w mieście poprawi się estetyka. Dodatkowo mieszkańcy budynku przy ul. Młyńskiej zyskają nowe toalety w mieszkaniach zamiast na klatkach schodowych. Prace idą zgodnie z planem. Wszystkie remonty powinny się skończyć późną wiosną tego roku.
Stargardzkie TBS ma już dokumentację na remont budynków przy ul. Wojska Polskiego 21, 52, 54, 54a. W najbliższym czasie spółka złoży wnioski o dofinansowanie na termomodernizacje tych kamienic. Jeśli wszystko pójdzie pomyślnie, prace mogłyby ruszyć jeszcze w tym roku. W planach są też kolejne remonty – trwa opracowanie dokumentacji na modernizację budynków przy ul. M. Skłodowskiej-Curie 19, 21 i 22.
Zdjęcia: UM w Stargardzie
Artykuł Kamienice w remoncie pochodzi z serwisu Stargard - Oficjalna strona miasta.
Wiadomość pochodzi ze strony https://stargard.eu/?p=81355
Takie małe, a takie popularne – gryfiki cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem stargardzian, ale też turystów odwiedzających nasze miasto. Warto wiedzieć, że mamy specjalny pieszy quest, który pozwala jeszcze lepiej poznać wszystkie rzeźby i historię miasta. Zabawa znalazła się na 3. miejscu w ogólnopolskim rankingu najpopularniejszych gier stworzonych w 2024 roku przez Fundację Questingu. Swój udział ma w tym również Stargardzkie Centrum Nauki FILARY.
Quest jest dostępny za darmo – tutaj albo w aplikacji mobilnej Questing-gry terenowe. To świetna zabawa dla małych i dużych. Gra z gryfikami może też być ciekawym pomysłem na zbliżające się ferie. Więcej o atrakcjach czekających na młodych stargardzian w czasie zimowego wypoczynku można przeczytać tutaj.
Zdjęcie: UM w Stargardzie
Artykuł Gryfiki na podium pochodzi z serwisu Stargard - Oficjalna strona miasta.
Wiadomość pochodzi ze strony https://stargard.eu/?p=81346
Zakończył się I etap modernizacji kolejnego odcinka murów obronnych. Obwarowania przy ul. Kasztelańskiej zostały wzmocnione specjalnymi, aluminiowymi palami – każdy z nich ma długość 9,5 m. Chociaż efekt nie jest widoczny gołym okiem, mury zyskały solidne oparcie i są gotowe na dalszy remont. To bardzo kosztowne inwestycje. Póki co zabezpieczenie około 33 metrów obwarowań kosztowało prawie 600 000 zł.
Pieniądze zyskaliśmy dzięki oszczędnościom z III etapu modernizacji murów przy ul. Klasztornej. Kilka miesięcy temu pozyskaliśmy na ten 1 200 000 zł z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Nawiązaliśmy jednak współpracę z firmą, która planowany zakres prac wykonała za 600 000 zł. Dzięki temu pozostałe środki mogliśmy przeznaczyć na wzmocnienie obwarowań przy ul. Kasztelańskiej. Wyremontowane mury przy ul. Klasztornej można zobaczyć tutaj.
Zdjęcia: UM w Stargardzie
Artykuł Kasztelańska – mała, wielka zmiana pochodzi z serwisu Stargard - Oficjalna strona miasta.
Wiadomość pochodzi ze strony https://stargard.eu/?p=81342
Kilka dni dzieli młodych stargardzian od zimowego wypoczynku. Niektórzy chętnie spędzą ferie w domu, inni już szykują się do wyjazdu, ale mamy też wiele ciekawych propozycji dla aktywnych i ciekawych świata – na miejscu, w Stargardzie. Czekają półkolonie oraz zajęcia jednodniowe. Młodzi ludzie pograją, poćwiczą, pobawią się w rękodzieło, poznają tajniki historii i nauk ścisłych, a to wszystko pod okiem doświadczonych opiekunów i edukatorów. Na niektóre propozycje obowiązują zapisy, a inne są dostępne dla wszystkich chętnych bez ograniczeń.
Zostały jeszcze ostatnie miejsca w Akademii Stargardzkiego Centrum Nauki FILARY. Uczestnicy półkolonii wezmą udział m.in. w dwóch wycieczkach (do Centrum Nauki CORDIS w Świdwinie i ogrodu dendrologicznego w Przelewicach), odkryją tajemnice kosmosu, stworzą sztuczny śnieg i pobawią się iluzjami optycznymi. W programie znalazło się też wyjście do kina SCK i na łyżwy. Więcej informacji tutaj, a zapisy online – pod tym linkiem. FILARY zorganizują także Feryjne Wtorki, czyli całodniowe zajęcia dla dzieci w wieku od 6 do 12 lat.
Półkolonie pełne atrakcji zorganizuje również AquaStar. To propozycja dla najbardziej aktywnych. Młodzi ludzie popływają, poćwiczą, pojeżdżą na łyżwach, a nawet potrenują boks. Do tego m.in. kino, warsztaty w FILARACH i zajęcia plastyczne. Zostały ostatnie miejsca. Szczegółowe informacje i zapisy tutaj.
Bezpłatne zajęcia dla młodych ludzi szykuje Książnica Stargardzka. Mogą wziąć w nich udział nawet ośmiolatki. W programie tegorocznych ferii w bibliotece znalazła się m.in. Szkoła Magii i Czarodziejstwa, a także Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai. Wszystkie propozycje i terminy można sprawdzić na plakacie.
Jak zwykle ciekawie zapowiadają się też ferie w Muzeum Archeologiczno-Historycznym. Będą zajęcia z lepienia w glinie, warsztaty ruchowe i spotkania z intrygującymi stargardzkimi maszkaronami. Z propozycji MAH skorzystają dzieci w wieku od 6 lat. Bilet wstępu na dowolne zajęcia to koszt 15 zł, a dla posiadaczy Stargardzkiej Karty Mieszkańca – tylko 10 zł. Szczegóły są na grafice.
W Stargardzie świetnie zapowiada się również zabawa na półkoloniach organizowanych przez Młodzieżowy Dom Kultury i Stowarzyszenie „Potrzebny Dom”. Dużo będzie się działo też w szkołach. Zimowe zajęcia zaplanowała Jedynka i Siódemka. Aktywne ferie ze Spójnią spędzą dzieci w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 1, w Szkole Podstawowej nr 5 i w Zespole Szkół. Na sportowo pobawią się też młodzi ludzie w SP nr 3. Tam czekają m.in. półkolonie piłkarskie.
Artykuł Ferie tuż tuż pochodzi z serwisu Stargard - Oficjalna strona miasta.
Wiadomość pochodzi ze strony https://stargard.eu/?p=81339
Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej zachęca stargardzian do wypełnienia anonimowej ankiety. Można ją znaleźć tutaj. Wystarczy dosłownie kilka minut, żeby przekazać swoje odpowiedzi dotyczące zjawiska przemocy domowej. Ten problem może mieć różne oblicza. Niestety wiele osób doświadczyło go w swoim życiu albo zna ludzi, którzy borykają się z takimi trudnościami.
Udział w ankiecie może pomóc opracowaniu kolejnych metod wsparcia. W naszym mieście ofiary przemocy domowej mogą liczyć na specjalistów. MOPS pomaga doraźnie, ale też realizuje różne projekty profilaktyczne. Przy ośrodku działa również Zespół Interdyscyplinarny ds. Przeciwdziałania Przemocy Domowej. Więcej informacji o bezpłatnym wsparciu można znaleźć tutaj.
Zdjęcie: Canva
Artykuł Przemoc – masz głos pochodzi z serwisu Stargard - Oficjalna strona miasta.
Wiadomość pochodzi ze strony https://stargard.eu/?p=81337
270 000 zł – takie wsparcie popłynie z budżetu miasta do powiatu stargardzkiego. Pieniądze pomogą pokryć koszt remontu dachu hali sportowej przy ul. Pierwszej Brygady 35. Zdecydowali o tym radni Rady Miejskiej. Na co dzień w obiekcie trenują dzieci i młodzież z kilku klubów sportowych. Zajęcia prowadzi tam m.in. LKS Feniks PESTA.
Dach hali wymagał remontu, który kosztował ponad 400 000 zł. Dzięki wsparciu miasta powiat zrealizował tę konieczną inwestycję. Wszystko po to, żeby młodzi ludzie nadal mogli tam rozwijać swoje sportowe pasje w komfortowych i bezpiecznych warunkach.
Zdjęcie: UM w Stargardzie
Artykuł Dach wspólnymi siłami pochodzi z serwisu Stargard - Oficjalna strona miasta.
Wiadomość pochodzi ze strony https://stargard.eu/?p=81319
To nie jest zwykły samochód, to prawdziwe laboratorium na czterech kołach. Komenda Powiatowa Policji w Stargardzie zyskała specjalistyczny ambulans kryminalistyczny – jeden z najnowocześniejszych w Polsce. W jego zakupie pomogło miasto. W ubiegłym roku radni Rady Miejskiej zdecydowali o przekazaniu 500 000 zł na ten cel. Teraz mieli okazję zobaczyć pojazd i dowiedzieć się więcej o jego funkcjach.
Ambulans kryminalistyczny jest wyposażony w profesjonalny sprzęt do zabezpieczania dowodów. Dzięki temu dochodzenie może być prowadzone bezpośrednio na miejscu zdarzenia. Przyda się zwłaszcza podczas zdarzeń kryminalnych, ale również przy np. wypadkach komunikacyjnych. Pojazd ma napęd na 4 koła i podwyższone zawieszenie, więc sprawdzi się nawet w trudnych warunkach.
W nowoczesnym mercedesie są m.in. walizki kryminalistyczne, wykrywacz metali, komputer, drukarka, dodatkowe oświetlenie, szlifierka, wkrętarka, a także agregat prądotwórczy. – Stargard jest pionierem w tej kwestii. Jako pierwsi w naszym województwie i jedni z niewielu w Polsce mamy taki ambulans. To najnowocześniejszy pojazd wysokiej klasy. Taki zakup jest inwestycją w poprawę bezpieczeństwa w całym powiecie stargardzkim. Nowy pojazd zwiększy skuteczność i efektywność zabezpieczania oraz analizowania śladów bezpośrednio na miejscu zdarzenia – mówi komendant KPP w Stargardzie Sławomir Bober.
Miasto regularnie wspiera naszą komendę. W 2024 roku policjanci zyskali m.in. kompletnie wyposażoną walizkę kryminalistyczną oraz kilkadziesiąt testów do wykrywania narkotyków. Wśród zakupów znalazły się również wygodne kombinezony do pracy w terenie i nowoczesny aparat fotograficzny z kompletem obiektywów. Pisaliśmy o tym tutaj. W zeszłym roku inwestowaliśmy również w młodych funkcjonariuszy, którzy odbywają u nas staż adaptacyjny. Szczegóły tutaj.
Zdjęcia: UM w Stargardzie
Artykuł Policjanci z ambulansem pochodzi z serwisu Stargard - Oficjalna strona miasta.
Wiadomość pochodzi ze strony https://stargard.eu/?p=81307
303 860,71 zł zebrali stargardzianie podczas 33. finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. To rekordowy wynik. Od samego rana na ulicach naszego miasta można było spotkać wolontariuszy z kolorowymi puszkami. Jak zawsze najważniejszym miejscem był Hufiec ZHP Stargard, gdzie przez wiele godzin trwało intensywne liczenie pieniędzy. Dużo działo się też na Rynku Staromiejskim, gdzie zimową kąpiel zaliczyły nasze morsy. Były licytacje atrakcyjnych voucherów i gadżetów, a w ramach symbolicznego Światełka do Nieba w górę poszły tysiące papierowych serduszek. Z WOŚP graliśmy też aktywnie – uczestnicy 9. Biegu dla Orkiestry zebrali ponad 7500 zł.
Zdjęcia: UM w Stargardzie
Artykuł WOŚP – mamy rekord! pochodzi z serwisu Stargard - Oficjalna strona miasta.
Wiadomość pochodzi ze strony https://stargard.eu/?p=81251
Pierwsze w tym roku wydanie Stargardzkiego Informatora Samorządowego zamiast do skrzynek pocztowych, trafi do ponad 40 różnych punktów w mieście. Ich szczegółowy wykaz znajduje się poniżej. Zależy nam na tym, aby gazeta była dostępna dla wszystkich zainteresowanych. W przypadku problemów z jej zdobyciem prosimy o przekazanie informacji e-mailowo: [email protected], telefonicznie: 91 579 27 85 albo przez wiadomość prywatną na facebookowym profilu miasta. Każdy numer SIS można również przeczytać online. Najnowsze wydanie jest do pobrania tutaj.
Tutaj znajdziesz Stargardzki Informator Samorządowy:
Zachód – Letnie
AquaStar – ul. Szczecińska 35
Dom Kultury Kolejarza – ul. Szczecińska 17
Kościół pw. Miłosierdzia Bożego – os. Zachód
Książnica Stargardzka – filia na os. Letnim – ul. Pogodna 16u/1
Kwiaciarnia Bonsai – ul. Lechicka 28
Przychodnia wojskowa (WSPL SPZOZ) – al. Żołnierza 37
Przychodnia WOMP (WOMP-ZCLiP Przychodnia nr 5) – al. Żołnierza 12
Przychodnia ZACHÓD – os. Zachód A17
Spółdzielnia Mieszkaniowa – os. Zachód A7
Chopina
Kościół pw. Chrystusa Króla Wszechświata – os. Chopina
Przychodnia „Zdrowym Być” – ul. Rumuńska 9A-G/1
Spółdzielnia Mieszkaniowa – ul. H. Wieniawskiego 32
Śródmieście
Apteka Nowa – ul. M. Reja 5A
Kino – Stargardzkie Centrum Kultury – ul. J. Piłsudskiego 105
Medycyna dla Ciebie – ul. C. Niemena 2/1
Przychodnia Centrum Zdrowia (NZOZ KMW) – ul. Pierwszej Brygady 18
Przychodnia FAM-MED (NZOZ) – os. M. Kopernika 10
Przychodnia WOMP (WOMP-ZCLiP Przychodnia nr 4) – ul. A. Mickiewicza 18
Sąd Rejonowy – ul. S. Okrzei 8
Stargardzkie TBS – ul. A. Struga 29
Szpital (SPWZOZ) – ul. Wojska Polskiego 27 (budynek rejestracji do poradni specjalistycznych i SOR)
Urząd Miejski – ul. S. Czarnieckiego 17
Stare Miasto
Kolegiata NMP Królowej Świata – ul. Bolesława Krzywoustego 12
Kościół pw. Ducha Świętego – pl. Świętego Ducha 2
Kościół pw. św. Jana Chrzciciela – ul. Św. Jana Chrzciciela 1
Książnica Stargardzka – ul. Mieszka I 1
Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej – ul. Warszawska 9A
Młodzieżowy Dom Kultury – ul. Portowa 3
Muzeum Archeologiczno-Historyczne – Rynek Staromiejski 2-4
Muzeum – Basteja – Park Piastowski 1
Odział Rehabilitacyjny szpitala – ul. S. Staszica 16
Perfect Look Clinic – ul. Spokojna 31F
Przychodnia Medycyny Rodzinnej EWA-LEK – ul. Pocztowa 2
Ratusz – Rynek Staromiejski 1
Stargardzkie Centrum Nauki FILARY – ul. Bolesława Chrobrego 21
Pyrzyckie
Przychodnia FAM-MED (NZOZ) – ul. Armii Krajowej 7u/2
Spółdzielnia Mieszkaniowa os. Pyrzyckie – ul. K. Wierzyńskiego 4C
Stomatologia dla Ciebie – ul. Niepodległości 59/2
Kluczewo – Lotnisko
Książnica Stargardzka – filia na os. Lotnisko – ul. C. Tańskiego 6E/9
Klub Senior + – ul. J. Śniadeckiego 11
Kościół pw. św. Krzyża – ul. Lotników 8
Przychodnia MEDIS – ul. Główna 2
Przychodnia MEDIS – ul. J. Kilińskiego 3
Zdjęcie: UM w Stargardzie
Artykuł Zabierz SIS do domu pochodzi z serwisu Stargard - Oficjalna strona miasta.
Wiadomość pochodzi ze strony https://stargard.eu/?p=81243
Na początku roku władze miasta i powiatu tradycyjnie spotykały się, żeby podsumować 12 ostatnich miesięcy i porozmawiać o planach na przyszłość. Towarzyszyli im przedstawiciele różnych instytucji, organizacji pozarządowych, szkół i związków zawodowych działających zarówno w mieście, jak i w całym powiecie. Spotkanie było również okazją do obejrzenia filmu, w którym pokazujemy najważniejsze wydarzenia 2024. Można go zobaczyć tutaj. W 15 minut zaglądamy do parków przemysłowych, sprawdzamy co działo się na drogach i na co wydaliśmy rekordowe 110 000 000 zł. Oglądamy miasto z lotu ptaka i przypominamy najciekawsze wydarzenia kulturalne, społeczne i sportowe.
– 2024 rok w podsumowaniu to dla Stargardu sukces. Jego osiągnięcie było możliwe dzięki zespołowi zaangażowanych ludzi, którzy ciężko pracowali dla miasta. Każdego dnia możemy zauważyć, że ich wysiłek i determinacja przynoszą konkretne efekty. Mam wielką nadzieję, że 2025 rok również zamkniemy z tak pozytywnymi wynikami – mówi prezydent Rafał Zając.
Miejsko-powiatowe spotkanie noworoczne uświetniły występy zdolnych ludzi z naszego miasta. Zespół teatralny „Pasja” z Warsztatu Terapii Zajęciowej zaprezentował „Bajkę o stargardzkim białym ptaku”. Zaproszeni goście wysłuchali także młodych wokalistów, uczniów II Liceum Ogólnokształcącego – Wiktorii Urbanowicz i Mateusza Tarkowskiego. Spotkanie poprowadziła Aleksandra Zalewska-Stankiewicz.
Zdjęcia: UM w Stargardzie
Artykuł Żegnaj 2024, witaj 2025 pochodzi z serwisu Stargard - Oficjalna strona miasta.
Wiadomość pochodzi ze strony https://stargard.eu/?p=81240
Dużo ciekawostek można znaleźć w styczniowym wydaniu Stargardzkiego Informatora Samorządowego. Sprawdzamy, jak będzie wyglądał budżet naszego miasta w 2025 roku i na co wydamy ponad pół miliarda złotych. Podsumowujemy też 12 ostatnich miesięcy – dużo się działo m.in. w Urzędzie Stanu Cywilnego. Wiemy już, że na świat przyszło 350 dzieci. Ich rodzice i opiekunowie najchętniej wybierali imiona: Maja, Kornelia, Jagoda, Pola, Liliana oraz Nikodem, Wojciech, Jan, Kacper i Stanisław.
W najnowszym wydaniu Informatora zachwycamy się też największym średniowiecznym dzwonem na Pomorzu Zachodnim, który znów zabił w kościele pw. św. Jana i cieszymy się stargardzką wersją planszówki Monopoly zachwycającą od dnia premiery każdego, kto miał okazję w nią zagrać. Styczniowy SIS zamiast do skrzynek pocztowych, trafi do ponad 40 różnych punktów w mieście. Ich listę można znaleźć tutaj. Każdy numer Informatora jest również dostępny online – najnowszy do pobrania poniżej.
Artykuł Informator na nowy rok pochodzi z serwisu Stargard - Oficjalna strona miasta.
Wiadomość pochodzi ze strony https://stargard.eu/?p=81238
Jak zawsze na początku roku stargardzianie otrzymują decyzje o wysokości podatku od nieruchomości. Na aktualnych pismach można zauważyć ważną zmianę. Na górze dokumentu znajduje się dopisek !!! UWAGA !! ZMIANA NUMERU RACHUNKU BANKOWEGO !!! Chodzi o to, że każdy mieszkaniec ma teraz swoje własne, indywidualne konto, na które wpłaca należności. Jego numer również znajduje się w decyzji, na dole pisma. Wysyłając przelew, trzeba pamiętać o tej zmianie. Wzór pisma, które trafia do stargardzian, można znaleźć poniżej.
Bez zmian pozostają dotychczasowe możliwości zapłaty. Do wyboru jest przelew na indywidualny rachunek podatnika, wizyta w kasie Urzędu Miejskiego (ul. S. Czarnieckiego 17), albo skorzystanie z opłatomatu w Ratuszu (Rynek Staromiejski 1).
Zdjęcie: UM w Stargardzie
Artykuł Zapłać podatek na nowe konto pochodzi z serwisu Stargard - Oficjalna strona miasta.
Wiadomość pochodzi ze strony https://stargard.eu/?p=80780
Za nami 12 ciekawych i intensywnych miesięcy w Stargardzie. Jak co roku przygotowaliśmy filmowe podsumowanie najważniejszych wydarzeń, inwestycji i projektów. Zaglądamy do parków przemysłowych, sprawdzamy co działo się na drogach i na co wydaliśmy rekordowe 110 000 000 zł. Przypominamy o śmiałych planach na kolejne modernizacje i jeszcze raz gratulujemy zdobywcom nagród dla przedsiębiorców, twórców kultury, artystów, sportowców i społeczników. W środku zimy przenosimy się na upalne Dni Stargardu i pierwsze koncerty w kompleksowo wyremontowanym amfiteatrze. To wszystko i znacznie więcej do zobaczenia w filmie – poniżej albo na kanale YouTube @MiastoStargard.
Artykuł 365 dni w mieście w 15 minut pochodzi z serwisu Stargard - Oficjalna strona miasta.
Wiadomość pochodzi ze strony https://stargard.eu/?p=80715
Ta inwestycja jest najlepszym dowodem na to, że w Stargardzie mamy świetny klimat do rozwoju zarówno wielkich, międzynarodowych koncernów, jak i mniejszych, rodzinnych biznesów. Zakład Ogólnobudowlany Wiesław Kachniarz kupił działkę w Parku Przemysłowym Nowoczesnych Technologii, na której ma powstać hala produkcyjno-magazynowa. Firma przeniesie się do Stargardu z Kobylanki.
Na początku inwestor zamierza uporządkować teren, wykonać niezbędne przyłącza i ogrodzić działkę. Później przyjdzie czas na kolejny etap. – Planujemy przygotować przestrzeń do magazynowania i składowania towarów budowlanych, a następnie postawić halę produkcyjno-magazynową z pełnym zapleczem socjalnym. To kolejny krok w rozwoju naszej rodzinnej firmy, która działa do 1987 roku – mówi Wiesław Kachniarz.
W PPNT jest ponad 40 przedsiębiorstw z różnych branż, w których pracuje około 6200 osób. Całkowita powierzchnia parku to przeszło 850 hektarów. Swoje siedziby mają tam m.in. japoński Bridgestone, duński Radiometer, fiński Cargotec i niemiecki Lidl. Obok międzynarodowych firm z sukcesami działają polskie, często lokalne przedsiębiorstwa – np. Enterprise Logistics, Ben Bruk, Madrog i FRAMEX.
Zdjęcie: Canva
Artykuł Lokalnie w PPNT pochodzi z serwisu Stargard - Oficjalna strona miasta.
Wiadomość pochodzi ze strony https://stargard.eu/?p=80700
8 liter, 2 metry wysokości, 13 metrów długości – ta nowość prezentuje się naprawdę świetnie. Doskonale widać ją z Obwodnicy Staromiejskiej, a jeszcze lepsze wrażenie robi z bliska. Świecący napis STARGARD gotowy. Atrakcja już zachwyca mieszkańców, ale na pewno spodoba się również turystom. Koniecznie trzeba przyjść do Parku Jagiellońskiego (w pobliże różanki) i zobaczyć napis na żywo. Ten pomysł został wybrany do realizacji w Stargardzkim Budżecie Obywatelskim.
Zdjęcia: UM w Stargardzie
Artykuł STARGARD W 3D pochodzi z serwisu Stargard - Oficjalna strona miasta.
Wiadomość pochodzi ze strony https://stargard.eu/?p=80631
Nowe miejsce na mapie naszego miasta. Ul. Wojska Polskiego 4U/3 – ten adres powinni zapamiętać wszyscy, którzy chcą dbać o swoje zdrowie. Rusza pierwszy w Stargardzie punkt informacyjno-konsultacyjny. Znajdziemy tam bezpłatne porady, mnóstwo przydatnej wiedzy i możliwość wczesnej diagnostyki niektórych chorób metabolicznych. Miejsce prowadzą doświadczeni specjaliści ze Stowarzyszenia „Edukacja – Zdrowie – Aktywność”.
– Stargardzianie zyskali nowy punkt dla zdrowia, a członkowie stowarzyszenia – możliwość dalszego rozwoju i realizowania swojej piękniej misji, jaką jest pomaganie drugiemu człowiekowi. Jestem przekonany, że każdy znajdzie tu wsparcie w dążeniu do lepszej jakości życia. Żeby takie miejsce mogło powstać, konieczne było zaangażowanie i determinacja sporego grona ludzi. Dziękuję wszystkim, którzy mieli swój wkład w uruchomienie punktu i tym, którzy zadbają teraz o jego funkcjonowanie – mówi prezydent Rafał Zając.
Punkt informacyjno-konsultacyjny będzie czynny od 3.02 (poniedziałek):
– poniedziałki – 10:00-16:00,
– wtorki – 13:00-17:00,
– środy – 10:00-15:00,
– czwartki – 10:00-16:00,
– piątki – 11:00-15:00.
Po konkretną dawkę wiedzy o zdrowiu mogą tam przyjść wszyscy chętni stargardzianie. Porady są bezpłatne.
Zdjęcia: UM w Stargardzie
Artykuł Tutaj przyjdź po zdrowie pochodzi z serwisu Stargard - Oficjalna strona miasta.
Wiadomość pochodzi ze strony https://stargard.eu/?p=80636
Setne urodziny to zawsze piękne i wzruszające wydarzenie, ale w tym przypadku szczególnie ważne dla naszego miasta. Do szacownego grona stulatków dołączył Antoni Jasiewicz, który może poszczycić się również tytułem Zasłużony dla Miasta Stargardu. W dniu szczególnych urodzin jubilata odwiedził prezydent Rafał Zając. Nie zabrakło serdeczności, życzeń, gratulacji i prezentów.
– Pan Antoni jest postacią niezwykłą z tak wielu powodów. Przez dziesiątki lat z zaangażowaniem budował Stargard. Dzień jego setnych urodzin wykorzystałem do podziękowań za wszystko, co zrobił dla naszego miasta, ale i dla całej ojczyzny. Antoni Jasiewicz w ramach swojej żołnierskiej służby bez wahania stanął w obronie Polski. Później, w spokojniejszych czasach, był niezwykle aktywny w kształtowaniu młodych pokoleń i przekazywaniu historycznej prawdy. Może i powinien być dla nas wzorem miłości do rodziny, którą tutaj założył, ale i do małej ojczyzny, na rzecz której z poświęceniem pracował. Prawdziwy bohater – mówi prezydent Rafał Zając.
Antoni Jasiewicz pochodzi z leżącej na Kresach miejscowości Dwojlińce (dziś należącej do Litwy). W 1941 r. zaangażował się w działalność konspiracyjną podczas sowieckiej okupacji Wileńszczyzny. Dwa lata później wstąpił do Armii Krajowej. Do zakończenia II wojny światowej walczył zarówno z niemieckim i sowieckim okupantem. W 1945 r. przybrał nazwisko Adam Jasiński. Zmienioną tożsamością posługiwał się aż do 1956 r. Antoni Jasiewicz przybył do Stargardu w 1949 r. W 2005 r. został awansowany przez Ministra Obrony Narodowej z porucznika na kapitana. W wolnej Polsce przez wiele lat inicjował działania upamiętniające żołnierzy niezłomnych, w tym również edukował najmłodsze pokolenia w duchu patriotyzmu. W 2020 roku otrzymał medal Zasłużony dla Miasta Stargardu
Prywatnie doczekał się 4 dzieci, 6 wnucząt i 4 prawnucząt, a już niedługo na świat przyjdzie kolejny prawnuk.
Zdjęcia: UM w Stargardzie
Artykuł Zasłużony stulatek pochodzi z serwisu Stargard - Oficjalna strona miasta.
Wiadomość pochodzi ze strony https://stargard.eu/?p=80599
Najbliższa niedziela (26.01) pomimo zimowej aury zapowiada się wyjątkowo gorąco. W naszym mieście, ale też w całej Polsce i na świecie będziemy grać razem z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy. Od rana na ulicach Stargardu pojawią się wolontariusze z kolorowymi puszkami. Jak zawsze najwięcej będzie się działo na Rynku Staromiejskim. Od 16:00 moc atrakcji – licytacje fantów, w tym zwiedzanie miasta z prezydentem Rafałem Zającem w roli przewodnika, występy artystyczne, kąpiel morsów, ArtBus i tradycyjne Światełko do Nieba.
Szczegółowy plan niedzielnych (26.01) wydarzeń można sprawdzić tutaj. Ciekawie zapowiadają się licytacje. Oprócz wycieczki z prezydentem do zgarnięcia będą m.in.: vouchery na zabiegi kosmetyczne, relaks w apartamentach, rękodzieło lokalnych twórców, impreza z profesjonalnym DJ, bony do myjni samochodowej i do restauracji. Warto jeszcze przed 33. finałem WOŚP sprawdzić tutaj wszystkie fanty.
W Stargardzie Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy już po raz 9. Wesprzemy też na sportowo. O 11:00 na stadionie lekkoatletycznym rozpocznie się wydarzenie, w którym każda aktywność będzie mile widziana. Można biegać, truchtać, spacerować, zabrać kije nordic walking, umówić się z rodziną i przyjaciółmi – a to wszystko bez pomiaru czasu i określonego dystansu. Więcej informacji o Biegu dla Orkiestry tutaj.
Grafika: www.wosp.org.pl
Artykuł Stargard zagra z Orkiestrą pochodzi z serwisu Stargard - Oficjalna strona miasta.
Wiadomość pochodzi ze strony https://stargard.eu/?p=80597
Jedna z najważniejszych drogowych inwestycji wchodzi w kolejny etap realizacji. W związku z budową następnego odcinka obwodnicy północnej od poniedziałku (3.02) konieczne jest zamknięcie wiaduktu na ul. Składowej. Wszystko po to, żeby już za kilka miesięcy oddać stargardzianom do użytku zupełnie nową, wygodną i bezpieczną drogę. O postępach przy budowie obwodnicy pisaliśmy tutaj. W czasie prac na ul. Składowej kierowcy mogą korzystać z przejazdów pod wiaduktami na ul. Wyszyńskiego i ul. Pierwszej Brygady.
Zdjęcie: UM w Stargardzie
Artykuł Kierowcy – zmiana na obwodnicy pochodzi z serwisu Stargard - Oficjalna strona miasta.
Wiadomość pochodzi ze strony https://stargard.eu/?p=80527
Coraz lepiej widać efekty przebudowy kilku ulic na Starym Mieście. Spacerując w okolicy ul. Bolesława Chrobrego można zauważyć nowe słupy oświetleniowe. Za jakiś czas pojawią się na nich energooszczędne oprawy LED. Na odcinku od mostu na Kanale Młynówki do ul. Kuśnierzy ułożona została nawierzchnia jezdni z kostki kamiennej. Wyraźnie do przodu idą też prace przy budowie ciągu pieszo-rowerowego po stronie Szkoły Podstawowej nr 5.
Widać również miejsca postojowe oraz zatoki autobusowe. Przy Piątce wykonano nowe murki, a stare poddane będą renowacji. Powstaną tam zieleńce, wokół których odpoczniemy na ławkach. Ta ogromna inwestycja za ponad 17 800 000 zł składa się z kompleksowej modernizacji ul. Bolesława Chrobrego, ale także ul. Szewskiej, ul. Kuśnierzy i ul. Włosienniczej. Sieć zmodernizowanych dróg na starówce uzupełni jeszcze wyremontowana ul. Spichrzowa.
Pamiętajmy, że na całym terenie inwestycja jeszcze trwa. Zarówno kierowcy, jak i piesi powinni tam zachować szczególną ostrożność i zwrócić uwagę na tymczasowe oznakowanie. Po zakończeniu prac na stałe obowiązywać tam będzie ograniczenie prędkości, a bezpieczeństwo zwiększą wyniesione skrzyżowania ul. Szewskiej i ul. Kuśnierzy z ul. Bolesława Chrobrego, a także wyniesione przejścia dla pieszych w tej okolicy.
Zdjęcia: UM w Stargardzie
Artykuł Chrobrego się zmienia pochodzi z serwisu Stargard - Oficjalna strona miasta.
Wiadomość pochodzi ze strony https://stargard.eu/?p=80522
Prawie 55 000 zł trafi w tym roku do kilku organizacji, które pomagają stargardzianom o szczególnych potrzebach. Dzięki wsparciu od miasta będą mogli m.in. kontynuować zajęcia rozwojowe i terapeutyczne, a także integrować się w gronie życzliwych osób. Z pomocy skorzystają dzieci i dorośli z niepełnosprawnościami oraz ich bliscy: rodzice, opiekunowie i przyjaciele. Nasze organizacje pozarządowe są niezastąpione – od wielu lat realizują działania na rzecz stargardzian z różnych grup społecznych i o różnych potrzebach. Tylko w 2025 roku planujemy wydać co najmniej 10 000 000 zł na współpracę z NGO. Pisaliśmy o tym tutaj.
W ramach kolejnego konkursu ofert na wsparcie mieszkańców naszego miasta dotacje otrzymają: stargardzki oddział Polskiego Związku Niewidomych, Stargardzkie Stowarzyszenie Chorych na SM, Stowarzyszenie Amazonek „Stokrotka”, Stowarzyszenie Osób Niepełnosprawnych i Przyjaciół Wolontariat Szansa, Stowarzyszenie Rodzin i Przyjaciół Osób z Niepełnosprawnością „Godna Przyszłość” oraz Fundacja Dobromocni.
Zdjęcie: Canva
Artykuł Wesprą i zaktywizują pochodzi z serwisu Stargard - Oficjalna strona miasta.
Wiadomość pochodzi ze strony https://stargard.eu/?p=80471
Początek roku to zawsze dobry moment na przypomnienie, że część naszych podatków może wesprzeć najbardziej potrzebujących. Rozliczając PIT, warto wskazać fundację lub stowarzyszenie, do którego przekażemy pieniądze. 1,5% naszego podatku mogą dostać tylko podmioty posiadające numer Krajowego Rejestru Sądowego. To właśnie KRS wpisujemy w rozliczeniu PIT.
W Stargardzie działa kilkanaście takich organizacji. Ich wykaz jest tutaj. Dodatkowo można również dopisać cel szczegółowy – najczęściej imię i nazwisko. Wtedy nasza pomoc trafi do konkretnej osoby.
Stargardzianie potrzebujący wsparcia często są podopiecznymi różnych organizacji (również ogólnopolskich), dzięki którym mogą otrzymywać pieniądze z 1,5% podatku. Informacje o numerach KRS i celach szczegółowych zwykle można znaleźć na facebookowych profilach, grupach z licytacjami, stronach ze zbiórkami i plakatach.
Uwaga – rozliczając się na platformie Twój e-PIT, w naszym zeznaniu automatycznie pojawi się organizacja, którą wsparliśmy w poprzednim roku. Zanim złożymy zeznanie podatkowe, można ją zmienić, np. wybierając tę działającą w naszym mieście. W razie wątpliwości warto dopytać w wybranej fundacji lub stowarzyszeniu o to, czy przyjmują 1,5%.
Na tych, którzy tutaj żyją i rozliczają swoje podatki, czeka Stargardzka Karta Mieszkańca. Dostanie ją każdy, kto w swoim zeznaniu PIT wpisał adres zamieszkania w naszym mieście i Urząd Skarbowy w Stargardzie. SKM jest do odebrania w Stargardzkim Centrum Kultury, Zintegrowanym Centrum Przesiadkowym, AquaStar, Stargardzkim Centrum Nauki FILARY lub w Urzędzie Miejskim (ul. S. Czarnieckiego 17 i w Ratuszu). Wszędzie tam można również przedłużyć karty. Szczegółowe informacje o SKM oraz wykaz wszystkich zniżek i udogodnień dla jej posiadaczy są tutaj.
Grafika: Canva
Artykuł Mały procent – wielka moc pochodzi z serwisu Stargard - Oficjalna strona miasta.
Wiadomość pochodzi ze strony https://stargard.eu/?p=80469
Wprawdzie do zimowego wypoczynku zostało jeszcze nieco ponad dwa tygodnie, ale warto już teraz pomyśleć o tym, jak spędzić ten czas. W Stargardzie jak zawsze będzie co robić. Czekają półkolonie, ale też zajęcia jednodniowe. Coś dla siebie znajdą ci, którzy lubią kreatywność, sport, a także historię. Młodzi ludzie pograją, poćwiczą, pobawią się w rękodzieło i spędzą wartościowy czas pod okiem doświadczonych opiekunów i edukatorów. Na niektóre propozycje obowiązują zapisy, a inne są dostępne dla wszystkich chętnych bez ograniczeń.
Młodzi Odkrywcy znów świetnie pobawią się w Akademii Stargardzkiego Centrum Nauki FILARY. Uczestnicy półkolonii wezmą udział m.in. w dwóch wycieczkach (do Centrum Nauki CORDIS w Świdwinie i ogrodu dendrologicznego w Przelewicach), odkryją tajemnice kosmosu, stworzą sztuczny śnieg i pobawią się iluzjami optycznymi. W programie znalazło się też wyjście do kina SCK i na łyżwy. Więcej informacji tutaj, a zapisy online – pod tym linkiem. FILARY zorganizują także Feryjne Wtorki, czyli całodniowe zajęcia dla dzieci w wieku od 6 do 12 lat.
Półkolonie pełne atrakcji zorganizuje również AquaStar. To propozycja dla najbardziej aktywnych. Młodzi ludzie popływają, poćwiczą, pojeżdżą na łyżwach, a nawet potrenują boks. Do tego m.in. kino, warsztaty w FILARACH i zajęcia plastyczne. Szczegółowe informacje i zapisy tutaj.
Bezpłatne zajęcia dla młodych ludzi zaproponuje Książnica Stargardzka. Mogą wziąć w nich udział nawet ośmiolatki. W programie tegorocznych ferii w bibliotece znalazła się m.in. Szkoła Magii i Czarodziejstwa, a także Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai. Wszystkie propozycje i terminy można sprawdzić na plakacie.
Jak zwykle ciekawie zapowiadają się ferie w Muzeum Archeologiczno-Historycznym. Będą zajęcia z lepienia w glinie, warsztaty ruchowe i spotkania z intrygującymi stargardzkimi maszkaronami. Z propozycji MAH skorzystają dzieci w wieku od 6 lat. Bilet wstępu na dowolne zajęcia to koszt 15 zł, a dla posiadaczy Stargardzkiej Karty Mieszkańca – tylko 10 zł. Szczegóły są na grafice.
W Stargardzie świetnie zapowiada się również zabawa na półkoloniach organizowanych przez Młodzieżowy Dom Kultury i Stowarzyszenie „Potrzebny Dom”.
Artykuł Szykujemy się na ferie pochodzi z serwisu Stargard - Oficjalna strona miasta.
Wiadomość pochodzi ze strony https://stargard.eu/?p=80461
Prawie 27 400 000 zł – taką kwotę pozyskanych środków zewnętrznych dopisaliśmy do pieniędzy zdobytych w ubiegłym roku z różnych źródeł. W sumie w całym 2024 to aż ponad 67 800 000 zł. Wsparcie tylko z 3 ostatnich miesięcy pozwoli m.in. na zakup autobusów elektrycznych i budowę kolejnych mieszkań dla stargardzian. Oprócz konkretnych, dużych inwestycji, jak zawsze pozyskujemy też pieniądze na nieco mniejsze, ale również bardzo potrzebne działania.
W IV kwartale 2024 roku dostaliśmy dofinansowanie na edukację ekologiczną w Szkole Podstawowej nr 9. Znaczące wsparcie pozwoliło również na poprowadzenie kolejnej edycji programu, w którym osoby z niepełnosprawnościami otrzymują pomoc wykwalifikowanych asystentów. Z kolei temacie kultury dofinansowanie na ciekawy projekt o historii pomorskich środków płatniczych zdobyło Muzeum Archeologiczno-Historyczne.
2024 rok zakończyliśmy imponującą kwotą, ale to nie oznacza, że zwalniamy tempo. Na rozpatrzenie już czekają kolejne wnioski o wartości ponad 95 000 000 zł. Na co dostaniemy kolejne pieniądze? Dowiemy się już za kilka miesięcy, kiedy podsumujemy I kwartał 2025.
Zdjęcie: UM w Stargardzie
Artykuł Mocno zakończyliśmy 2024 pochodzi z serwisu Stargard - Oficjalna strona miasta.
Wiadomość pochodzi ze strony https://stargard.eu/?p=80392
Ryszard Baloń to laureat nagrody prezydenta Stargardu dla twórców kultury i posiadacz medalu Zasłużony dla Miasta Stargardu. Przede wszystkim jednak jest artystą doskonale znanym nie tylko tutaj, ale również poza granicami naszego miasta. Teraz twórczość jego i uczestników pracowni grafiki Młodzieżowego Domu Kultury można podziwiać także w Szczecinie. Mistrz i jego uczniowie zaprezentowali swoje prace w Galerii M Urzędu Marszałkowskiego. Na wystawie znalazło się prawie 200 dzieł wykonanych w technikach: sucha igła, akwaforta, akwatinta, mezzotinta i linoryt. Najmłodszy z artystów ma zaledwie 10 lat.
Zdjęcia: Waldemar Jaszczak/MDK/FB
Artykuł Mistrz w Szczecinie pochodzi z serwisu Stargard - Oficjalna strona miasta.
Wiadomość pochodzi ze strony https://stargard.eu/?p=80390
To już pewnie – przynajmniej, 2 500 000 zł wydamy w 2025 roku na różne działania zarówno dla stargardzian, jak i dla turystów odwiedzających nasze miasto. Znamy wyniki kilku konkursów ofert. Dzięki temu wiemy, jakie imprezy czekają nas w najbliższych miesiącach, komu będziemy kibicować w ligowych rozgrywkach i gdzie znajdziemy aktualne informacje o Stargardzie. W wydarzeniach wezmą udział ludzie w różnym wieku, o różnych zainteresowaniach i umiejętnościach.
W tym roku pieniądze z budżetu miasta pozwolą na organizację m.in. koncertów muzyki klasycznej, gospel i warsztatów wokalnych. Będą też zajęcia plastyczne, wystawy i spotkania z kulturą ze Wschodu. Z kolei kibiców na pewno ucieszą dotacje dla ulubionych klubów – Spójni, Błękitnych i Kluczevii. Ci, którzy w 2025 odwiedzą nasze miasto, będą mogli skorzystać z oferty Centrum Informacji Turystycznej. Sami stargardzianie ciekawi świata wezmą też udział w ciekawych rajdach i konkursach promujących wiedzę o naszych atrakcjach.
Zdjęcie: Canva
Artykuł Miliony na kulturę, turystykę i sport pochodzi z serwisu Stargard - Oficjalna strona miasta.
Wiadomość pochodzi ze strony https://stargard.eu/?p=80358
Mimo zimy trwa ważna drogowa inwestycja w Stargardzie. Kolejny odcinek obwodnicy północnej nabiera coraz wyraźniejszych kształtów. Wykonawca pracuje przy nawierzchniach chodników i zatok autobusowych. Kolejnym ważnym elementem inwestycji są ronda. Jedno powstaje na skrzyżowaniu obwodnicy z ul. Usługową, a drugie – z ul. H. Wieniawskiego. Jednocześnie trwają roboty przy montażu nowych latarń z energooszczędnymi oprawami led i przy budowie zbiorników kanalizacji deszczowej. Wszystkie prace o wartości ponad 26 000 000 zł powinny zakończyć się już wiosną.
Cała obwodnica północna Stargardu zacznie się na ul. Hanzeatyckiej. Pobiegnie od ronda w pobliżu dawnego Tesco, przetnie aktualnie budowany odcinek od ul. H. Wieniawskiego do wiaduktu na ul. Składowej, połączy się z oddanym do użytku w 2023 roku fragmentem na ul. E. Orzeszkowej i dalej do granic miasta. Tysiące aut dziennie ominą przejazd przez centrum. Korzyści odczują również mieszkańcy osiedli Zachód i Chopina oraz Śródmieścia. Docelowo obwodnica włączona będzie do fragmentu, który wybuduje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. Ta inwestycja połączy drogi krajowe nr 20 i 10, jak również drogę wojewódzką nr 106 w kierunku Nowogardu. Droga ma być gotowa w 2027 roku.
Zdjęcia: UM w Stargardzie
Artykuł Obwodnica coraz bliżej pochodzi z serwisu Stargard - Oficjalna strona miasta.
Wiadomość pochodzi ze strony https://stargard.eu/?p=80344
Złote Gody to piękna rocznica, która zasługuje na wyjątkowe świętowanie. Do końca stycznia (31.01, piątek) w Urzędzie Stanu Cywilnego (Rynek Staromiejski 1, pokój nr 5) można składać wnioski o przyznanie wyróżnień za długoletnie pożycie małżeńskie. W tym roku medale otrzymają pary, które pobrały się w 1975. Wzór wniosku jest do pobrania tutaj lub – w formie papierowej – w USC.
Warto pamiętać, że dokumenty są również przyjmowane w imieniu jubilatów. To piękna pamiątka dla całej rodziny i okazja do wzięcia udziału we wzruszającej uroczystości. Medale mogą dostać osoby mieszkające teraz w Stargardzie, które wzięły ślub w 1975 roku lub wcześniej, ale dotychczas nie zostały wyróżnione.
Zdjęcie: UM w Stargardzie
Artykuł Medale dla małżonków pochodzi z serwisu Stargard - Oficjalna strona miasta.
Wiadomość pochodzi ze strony https://stargard.eu/?p=80317
438 000 zł – co najmniej tyle wydamy w 2025 i 2026 roku na wsparcie stargardzian zmagających się z różnymi trudnościami. Z pomocy skorzystają m.in. abstynenci, osoby uzależnione od narkotyków, seniorzy oraz opiekunowie bliskich z niepełnosprawnościami. Znamy wyniki konkursu ofert. W zapewnieniu wszechstronnego i bezpłatnego wsparcia dla mieszkańców znów pomogą nam organizacje pozarządowe.
Środki trafią do: Klubu Abstynenta ALA, Stowarzyszenia MONAR, Oddziału Rejonowego Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów, Uniwersytetu Trzeciego Wieku, parafii pw. św. Józefa i parafii pw. NMP Królowej Świata oraz do Stowarzyszenia Nauczycieli i Rodziców Dzieci ze Specjalnymi Potrzebami Edukacyjnymi. Dzięki dotacjom przez najbliższe 2 lata w Stargardzie będzie działał m.in. punkt profilaktyczno-konsultacyjny dla osób używających substancji psychoaktywnych oraz osób z zaburzeniami behawioralnymi i ich rodzin. Seniorzy nadal pobawią się, zintegrują i dobrze spędzą czas na zajęciach w UTW i spotkaniach w PZERiI. Grupa wsparcia da także niezbędną pomoc rodzicom i opiekunom OzN.
Zdjęcie: Canva
Artykuł Mamy pieniądze na zdrowie pochodzi z serwisu Stargard - Oficjalna strona miasta.
Wiadomość pochodzi ze strony https://stargard.eu/?p=80232
W wielu domach świąteczne drzewka jeszcze ozdabiają wnętrza, ale powoli myślimy już o noworocznych porządkach. Jak zawsze przypominamy – żywe choinki nie powinny trafić do pojemników na odpady zmieszane. Rośliny wystarczy zostawić w pobliżu śmietników. Drzewka – oczywiście bez świątecznych ozdób – mogą być w całości lub pocięte i spakowane do brązowych worków.
Pierwszy termin odbioru choinek przez Bio Star to 13-18.01 (poniedziałek-piątek) zgodnie z harmonogramem – do sprawdzenia tutaj. Kolejna szansa na pozbycie się drzewek będzie w lutym – 10-15.02 (poniedziałek-piątek). Wtedy również obowiązuje ta sama rozpiska.
Najlepiej zostawić drzewka w pobliżu altan śmietnikowych lub przed domami. Ta zasada dotyczy tylko roślin. W przypadku sztucznych choinek małe drzewka można wyrzucić do pojemników na odpady zmieszane, a duże najlepiej dostarczyć do EKOPUNKTU (ul. Bogusława IV 15).
Zdjęcie: Canva
Artykuł Bio Star zabierze choinki pochodzi z serwisu Stargard - Oficjalna strona miasta.
Wiadomość pochodzi ze strony https://stargard.eu/?p=80230
Zapowiadają się dwa klimatyczne, muzyczne popołudnia w stargardzkich świątyniach. W sobotę (11.01) o 15:00 w kościele pw. św. Jana rozpocznie się Pastorałka pod Szczęśliwą Gwiazdą u Chrystusowców. Tradycyjnie wystąpią zdolni ludzie z Młodzieżowego Domu Kultury oraz wychowankowie MDK. Posłuchamy najpiękniejszych kolęd w wykonaniu zespołów: Dzikie Wino i Rupaki, a także solistów: Łukasza Brodowskiego, Natalii Dawedowskiej, Miłosza Krysiaka, Eryka Kucharskiego, Patrycji Kucharzyk, Kornelii Sadowskiej, Zuzanny Susz, Kingi Wilkosz i Nailah Vitha. Następnego dnia (niedziela, 12.01) o 16:00 warto przyjść do kolegiaty, żeby wziąć udział w Stargardzkim kolędowaniu. Wystąpią artyści i muzycy z Opery Szczecińskiej, Filharmonii im. M. Karłowicza w Szczecinie oraz Opery na Zamku w Szczecinie. Towarzyszyć im będzie Chór Echo Arioso, Big Band Stargard, Orkiestra Dęta Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii, a także soliści – Anna Zięba i Artur Słowik. Wstęp na oba koncerty jest bezpłatny. Nie obowiązują też żadne wejściówki.
Artykuł Weekendowe kolędowanie pochodzi z serwisu Stargard - Oficjalna strona miasta.
Wiadomość pochodzi ze strony https://stargard.eu/?p=80216
W Stargardzie mamy bezpłatną terapię dla mieszkańców naszego miasta, którzy zmagają się z uzależnieniem od alkoholu. Specjalistyczna przychodnia działa przy ul. Składowej 2a. Żeby dostać tam wsparcie, nie trzeba mieć żadnego skierowania. Wystarczy się zarejestrować osobiście lub telefonicznie – 603 816 818.
Godziny otwarcia Przychodni Terapii:
poniedziałek 14:00-19:00
wtorek 11:00-19:00
środa 8:00-12:00 oraz 15:00-19:00
czwartek 11:00-19:00
piątek 14:00-19:00
Rejestracja dla nowych pacjentów prowadzona jest w godzinach otwarcia placówki, 5 minut przed każdą pełną godziną. Ważne – na terapię można zapisać się wyłącznie osobiście, niezależnie od tego, czy zgłaszamy się telefonicznie, czy decydujemy się na wizytę przy ul. Składowej 2a.
W 2025 roku na działalność Przychodni Terapii przeznaczymy z budżetu miasta 140 000 zł. Pisaliśmy o tym tutaj.
Zdjęcie: Canva
Artykuł Pomoc na wyciągnięcie ręki pochodzi z serwisu Stargard - Oficjalna strona miasta.
Wiadomość pochodzi ze strony https://stargard.eu/?p=80214
Zaglądamy do Parku Jagiellońskiego, żeby zobaczyć jak idą prace przy nowej, ciekawej inwestycji. Rozpoczął się montaż świecących liter. Już niedługo zyskamy kolejną atrakcję – trójwymiarowy, dwumetrowy, podświetlany napis STARGARD. Całość będzie miała aż 13 metrów długości. Pomysł został wybrany do realizacji w Stargardzkim Budżecie Obywatelskim.
Zdjęcia: UM w Stargardzie
Artykuł STARGARD w budowie pochodzi z serwisu Stargard - Oficjalna strona miasta.
Wiadomość pochodzi ze strony https://stargard.eu/?p=80194
Do końca stycznia (piątek, 31.01) można składać wnioski o przyznanie nagród prezydenta Stargardu dla sportowców oraz dla artystów, twórców i kreatorów kultury. Dokumenty są przyjmowane w Biurze Obsługi Klienta (ul. S. Czarnieckiego 17). Jak zawsze szykujemy wyróżnienia dla dorosłych, młodzieży i dzieci. Przyznane zostaną również roczne stypendia na dalszy rozwój utalentowanych stargardzian.
Kandydatów do nagród, stypendiów i wyróżnień dla najlepszych sportowców mogą zgłaszać kluby sportowe i stowarzyszenia kultury fizycznej. Szczegółowy regulamin i wzory dokumentów do wypełnienia są tutaj (poszczególne wnioski znajdują się w osobnych zakładkach po lewej stronie).
Nagrody i stypendia dla artystów, twórców i kreatorów kultury są przyznawane z inicjatywy Prezydenta Miasta lub na wniosek min. 30 mieszkańców Stargardu, Młodzieżowego Zespołu Doradczego, placówek oświatowych, instytucji, stowarzyszeń i fundacji. Jak zawsze wyróżniamy również organizatorów jednego z wydarzeń. Szczegółowy regulamin i wnioski do pobrania są tutaj.
Zdjęcie: Sebastian Ler/archiwum
Artykuł Nagrodzimy za kulturę i sport pochodzi z serwisu Stargard - Oficjalna strona miasta.
Wiadomość pochodzi ze strony https://stargard.eu/?p=80192
Setki słuchaczy pojawiło się na obu noworocznych koncertach prezydenckich. Tym samym zyskaliśmy piękną tradycję. Na światowej klasy fortepianie zagrał utalentowany stargardzianin, pianista, kompozytor i nauczyciel Daniel Ziomko, który jest również laureatem nagrody prezydenta dla artystów. Na dużej scenie towarzyszyła mu Nadia Ziomko (skrzypce) oraz młodzi pianiści z Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. im. W. Lutosławskiego – Łucja Szymczykowska i Mikołaj Matysik.
– To wydarzenie było wyjątkowe z kilku powodów. Na scenie Stargardzkiego Centrum Kultury wystąpili niezwykli stargardzcy artyści. Zagrali na najwyższej, światowej klasy instrumencie. Lepszego nie ma. Ten fortepian jest jednocześnie świadectwem i narzędziem wszechstronnego oraz równomiernego rozwoju Stargardu. Chcemy umożliwić stargardzianom czynny udział w kulturze, a także samemu z niej korzystać – między innymi podczas właśnie takich wydarzeń. Wszystko po to, żeby nasze miasto stawało się nie tylko coraz lepszym miejscem do pracy, ale i coraz bardziej komfortową przestrzenią do życia – mówi prezydent Rafał Zając.
Zdjęcia: UM w Stargardzie
Artykuł Muzycznie zaczęliśmy rok pochodzi z serwisu Stargard - Oficjalna strona miasta.
Wiadomość pochodzi ze strony https://stargard.eu/?p=80162
Co słychać u stargardzian? Odpowiedzi na to pytanie najlepiej szukać w Urzędzie Stanu Cywilnego. Jak co roku podsumowujemy 12 ostatnich miesięcy. W naszym mieście na świat przyszło 350 dzieci. Ich rodzice i opiekunowie najchętniej wybierali imiona: Maja, Kornelia, Jagoda, Pola, Liliana oraz Nikodem, Wojciech, Jan, Kacper i Stanisław. 530 par zdecydowało się na ślub. Nowożeńcy najchętniej pobierali się w czerwcu oraz w sierpniu. Na swój wielki dzień wybierali zarówno Ratusz, jak i inne miejsca. Poza USC udzielonych zostało 89 ślubów.
W naszym mieście w 2024 roku 59 052 osób posiadało zameldowanie na pobyt stały i 1 158 – na pobyt czasowy (razem 60 210). Od lat w Stargardzie jest więcej kobiet (31 948) niż mężczyzn (28 262). Te liczby dotyczą potwierdzonych meldunków. Jak zwykle nieco inaczej wyglądają dane Głównego Urzędu Statystycznego. Według GUS-u w ubiegłym roku w naszym mieście mieszkało 66 272 osób.
Setne urodziny to zawsze powód do szczególnego świętowania – nie tylko wśród najbliższych jubilata. W Stargardzie mamy obecnie 4 mieszkańców w wieku 100 lub więcej lat. Są to same panie. Najstarsza z nich urodziła się 10.10.1922 roku. W 2025 te wyjątkowe urodziny będzie obchodzić 5 osób.
W porównaniu z 2023 rokiem przybyło par, które zdecydowały się na ślub. (2023 – 464, 2024 – 530). Najwięcej małżeństw zawarto w sierpniu (101), a najmniej w styczniu (8). Z kolei najwięcej dzieci przyszło na świat w lipcu (37). Najmniej urodzeń zarejestrowano w grudniu (23). W przeciwieństwie do małżeństw, te statystyki niestety nie zaskakują pozytywnie. Liczba noworodków w Stargardzie w porównaniu do 2023 roku zmalała (2023 – 411, 2024 – 350). W ubiegłym roku w USC zarejestrowano również 768 zgonów. Najwięcej osób odeszło w styczniu.
Przez 12 ostatnich miesięcy dużo się działo nie tylko w Urzędzie Stanu Cywilnego, ale również w Wydziale Spraw Obywatelskich. O ponad 2100 osób wzrosła liczba obsłużonych mieszkańców (2023 – 46 057, 2024 – 48 160). Stargardzianie najczęściej załatwiali sprawy związane z dowodami osobistymi (19 768).
Zdjęcie: Canva
Artykuł 2024 z Mają i Nikodemem pochodzi z serwisu Stargard - Oficjalna strona miasta.
Wiadomość pochodzi ze strony https://stargard.eu/?p=80102
Stargardzki Produkt Lokalny to marka, która gwarantuje jakość, tradycję i prawdziwą pasję. Do 23.01 (czwartek) czekamy na zgłoszenia kolejnych wyjątkowych rzeczy i usług z naszego miasta. Jak co roku nagrodzimy zarówno debiutantów, jak i tych, którzy działają od wielu lat. Szczegółowe informacje i formularze do pobrania są tutaj (na samym dole strony). Dokumenty można dostarczyć osobiście do Biura Obsługi Klienta (ul. S. Czarnieckiego 17) albo przesłać tradycyjną pocztą na adres UM. Inna opcja to wysłanie zgłoszenia e-mailowo na adres: [email protected].
Zdjęcie: UM w Stargardzie
Artykuł Najlepsze, bo nasze pochodzi z serwisu Stargard - Oficjalna strona miasta.
Wiadomość pochodzi ze strony https://stargard.eu/?p=80100
W ostatnim czasie duże zainteresowanie stargardzian przykuły 2 zdarzenia z dzikimi zwierzętami. Na początku grudnia młoda sarna utknęła w ogrodzeniu jednej z posesji, a tuż przed końcem roku dorodny dzik urządził sobie długi spacer po miejskich parkach. W obu przypadkach skorzystaliśmy z pomocy Michała Kudawskiego, z którym miasto współpracuje od lat. Także w 2025 roku jego firma LARUS zapewni całodobowe pogotowie dla dzikich zwierząt. Zapłacimy za to 87 000 zł.
Warto wiedzieć, że nasza umowa obejmuje kompleksową opiekę – zarówno schwytanie zwierzęcia potrzebującego pomocy, ale także zapewnienie mu odpowiedniego leczenia i rehabilitacji. Przedstawiciele dzikich gatunków, którzy pojawią się w mieście, nie mogą trafić do schroniska z psami i kotami. Zdarza się jednak, że nie są w stanie samodzielnie wrócić do swojego naturalnego środowiska, są chore lub ranne. Często ich schwytanie wymaga też szczególnych umiejętności i znajomości konkretnego gatunku. Właśnie dlatego w takich przypadkach korzystamy z pomocy profesjonalistów z firmy LARUS. W 2023 roku zaopiekowali się u nas 134 zwierzętami, a do końca września 2024 roku było ich już 151.
Jeśli widzimy, że dzikie zwierzę (np. sarna, jeleń, dzik, bóbr, lis) potrzebuje pomocy, powinniśmy to zgłosić do Straży Miejskiej (tel. 986 i 91 577 50 90) lub na Policję (tel. 997).
Zdjęcie: Canva
Artykuł Dbamy o gości z lasu pochodzi z serwisu Stargard - Oficjalna strona miasta.
Wiadomość pochodzi ze strony https://stargard.eu/?p=80085
Masz między 6 a 12 lat i uwielbiasz czytać? Często odwiedzasz naszą bibliotekę? Książnica Stargardzka zaprasza do wspólnej zabawy. To bardzo proste – wystarczy przyjść do KS z rodzicem lub opiekunem, odebrać kartę uczestnika i przy każdej kolejnej wizycie zdobywać pieczątkę. Żeby ją dostać, trzeba rozwiązać zagadkę, odpowiedzieć na pytanie albo wykonać zadanie. Po zapełnieniu całej karty, młody czytelnik otrzyma własną książkę, którą zabierze do domu. Do zabawy można dołączyć w każdej chwili – szczegóły tutaj.
Zdjęcie: Canva
Artykuł Młodzi czytelnicy na start pochodzi z serwisu Stargard - Oficjalna strona miasta.
Wiadomość pochodzi ze strony https://stargard.eu/?p=80082
Ważne wydarzenie dla wszystkich, którzy interesują się historią Stargardu. Po kilkudziesięciu latach największy średniowieczny dzwon na Pomorzu Zachodnim znów zabije. Jan Maria znajduje się w wieży kościoła pw. św. Jana. Powstał w 1464 roku. Towarzyszą mu 2 mniejsze dzwony z XV wieku. Wybudzenie tych bezcennych instrumentów zaplanowano na niedzielę (5.01). Początek uroczystego nabożeństwa o 12:00.
Kilka ciekawostek na temat naszych wyjątkowych dzwonów przygotował dr hab. Marcin Majewski, dyrektor Muzeum Archeologiczno-Historycznego. Można je przeczytać poniżej.
Do odnowionego zespołu dzwonów w wieży kościoła św. Jana Chrzciciela należą trzy instrumenty. Największy wykonany został przez czterech odlewników grapenów (brązowych, trójnożnych kociołków) w 1464 r. Wspomniany został w 1628 r. przez Daniela Cramera w drukowanej historii Kościoła pomorskiego. W świetle najnowszych, precyzyjnych pomiarów waży on 3876 kg i jest największym, zachowanym średniowiecznym dzwonem na Pomorzu Zachodnim. Nosi imię Jan Maria. Inskrypcja umieszczona została w górnej części, gdzie jej słowa zostały rozdzielone plakietami z wyobrażeniem św. Jerzego walczącego ze smokiem.
Pozostałe dwa, mniejsze instrumenty, powstały również w XV w. Jeden z nich pochodzi z nieistniejącego kościoła w podstargardzkim Rogowie i oprócz inskrypcji udekorowany został kopią plakiety pielgrzymiej z przedstawieniem św. Otylii z Hohenburga, otoczonej kultem w klasztorze Mont Sainte-Odile w Alzacji.
Nasz skarb został poddany precyzyjnej i kosztownej renowacji. Wszystkie 3 dzwony oczyszczono i zabezpieczono. Uzupełniono również ubytki. Konieczne były też prace w samej wieży – polegające m.in. na montażu brakujących desek w podłodze i odnowieniu okiennic w otworach dzwonnych. Na to wszystko pozyskaliśmy prawie 400 000 zł dofinansowania z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków.
Zdjęcia: UM w Stargardzie
Artykuł Obudzimy Jana Marię pochodzi z serwisu Stargard - Oficjalna strona miasta.
Wiadomość pochodzi ze strony https://stargard.eu/?p=80038
W wielu domach świąteczne drzewka jeszcze ozdabiają wnętrza, ale powoli myślimy już o noworocznych porządkach. Jak zawsze przypominamy – żywe choinki nie powinny trafić do pojemników na odpady zmieszane. Rośliny wystarczy zostawić w pobliżu śmietników. Drzewka – oczywiście bez świątecznych ozdób – mogą być w całości lub pocięte i spakowane do brązowych worków.
Pierwszy termin odbioru choinek przez Bio Star to 13-18.01 (poniedziałek-piątek) zgodnie z harmonogramem – do sprawdzenia tutaj. Kolejna szansa na pozbycie się drzewek będzie w lutym – 10-15.02 (poniedziałek-piątek). Wtedy również obowiązuje ta sama rozpiska.
Najlepiej zostawić drzewka w pobliżu altan śmietnikowych lub przed domami. Ta zasada dotyczy tylko roślin. W przypadku sztucznych choinek małe drzewka można wyrzucić do pojemników na odpady zmieszane, a duże najlepiej dostarczyć do EKOPUNKTU (ul. Bogusława IV 15).
Zdjęcie: pexels.com
Artykuł Bio Star zabierze choinki pochodzi z serwisu Stargard - Oficjalna strona miasta.
Wiadomość pochodzi ze strony https://stargard.eu/?p=79995
W naszym mieście przy ul. Składowej 2a działa bardzo ważna placówka. W Przychodni Terapii profesjonalne i bezpłatne wsparcie dostają stargardzianie uzależnieni od alkoholu, a także ich bliscy i członkowie rodzin. Znamy wyniki konkursu ofert w tej sprawie. Przychodnię w 2025 roku nadal będzie prowadził Robert Bartosik. Na ten cel popłynie z budżetu miasta 140 000 zł.
Bezpłatna terapia jest dostępna dla mieszkańców Stargardu, którzy zmagają się z uzależnieniem od alkoholu. Żeby dostać wsparcie, nie trzeba mieć żadnego skierowania. Na miejscu pomoc mogą dostać również współuzależnieni – członkowie rodzin i bliscy oraz osoby z syndromem DDA (dorosłe dzieci alkoholików).
Zdjęcie: Canva
Artykuł Dają pomoc i nadzieję pochodzi z serwisu Stargard - Oficjalna strona miasta.
Wiadomość pochodzi ze strony https://stargard.eu/?p=79982
105 000 zł – tyle pieniędzy wydamy w przyszłym roku na pomoc wolno żyjącym kotom. To zadanie kolejny raz powierzyliśmy stargardzkiemu oddziałowi Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami. Wolno żyjące koty mogą u nas liczyć na dokarmianie, a także leczenie oraz kastrację lub sterylizację. Nasz TOZ opiekuje się nimi już od 2012 roku. Warto pamiętać, że nie można ich wyłapywać na własną rękę, odwozić do schroniska albo przepędzać. Zgodnie z ustawą o ochronie zwierząt, nie są to koty bezdomne.
Zdjęcie: UM w Stargardzie
Artykuł Mruczki pod opieką pochodzi z serwisu Stargard - Oficjalna strona miasta.
Wiadomość pochodzi ze strony https://stargard.eu/?p=79980
Wystarczy kilka minut i chwila skupienia, żeby wziąć udział w badaniu, dzięki któremu zwiększymy nasze szanse na dofinansowanie w Polsko-Szwajcarskim Programie Rozwoju Miast. Tutaj można znaleźć link do internetowej ankiety. Zagadnienia są bardzo proste – pytamy stargardzian, co ich zdaniem jest najważniejsze dla rozwoju miasta. Remonty dróg, a może modernizacje budynków użyteczności publicznej albo pomoc społeczna? Opinia mieszkańców ma ogromne znaczenie. W ramach programu będziemy mogli złożyć wniosek o dofinansowanie bardzo różnych inwestycji. Właśnie dlatego chcemy wiedzieć, czego najbardziej oczekują stargardzianie. Warto wziąć udział w anonimowym badaniu i przekazać tę informację innym. Ankieta online będzie aktywna do 10.01 (piątek).
Zdjęcie: Canva
Artykuł Powiedz, co jest ważne pochodzi z serwisu Stargard - Oficjalna strona miasta.
Wiadomość pochodzi ze strony https://stargard.eu/?p=79972
Wszyscy dobrze wiemy, że lepiej zapobiegać niż leczyć. Zdarza się jednak, że z różnych powodów zaniedbujemy profilaktykę. W wielu przypadkach wczesne wykrycie choroby pozwala na skuteczne wyleczenie albo uniknięcie groźnych powikłań. W 2025 roku w Stargardzie ruszy zupełna nowość – punkt informacyjno-konsultacyjny. Znajdziemy tam bezpłatne porady, mnóstwo przydatnej wiedzy i możliwość wczesnej diagnostyki niektórych chorób metabolicznych. Punkt przy ul. Wojska Polskiego 4U/3 poprowadzą doświadczeni specjaliści ze Stowarzyszenia „Edukacja – Zdrowie – Aktywność”.
W przyszłym roku na działalność nowego miejsca przeznaczymy z budżetu miasta 21 000 zł. Do punktu informacyjno-konsultacyjnego będzie mógł przyjść każdy, kto chce się dowiedzieć więcej o zdrowym trybie życia i profilaktyce chorób. Przy ul. Wojska Polskiego 4U/3 dostaniemy też aktualne informacje o dostępnych formach opieki i pomocy medycznej.
Zdjęcie: Canva
Artykuł Nowy punkt dla zdrowia pochodzi z serwisu Stargard - Oficjalna strona miasta.
Wiadomość pochodzi ze strony https://stargard.eu/?p=79947
W naszej bibliotece naprawdę jest w czym wybierać, a liczba książek, audiobooków, komiksów i innych pozycji stale rośnie. Tylko w 2024 roku na półkach – tych klasycznych, ale również wirtualnych – przybyło kilka tysięcy publikacji. W ciągu 12 ostatnich miesięcy Książnica Stargardzka wzbogaciła się o 3634 książki, 221 audiobooków oraz 160 mang i komiksów. Dodatkowo czytelnicy skorzystali z 1726 kodów dostępu do platformy Legimi, czyli ogromnej cyfrowej biblioteki.
Wśród wielu ciekawych projektów, spotkań autorskich i warsztatów znalazła się też zupełna nowość – Klub Miłośników Komiksu. Młodzi pasjonaci tego typu literatury spotykali się z innymi fascynatami, sami wymyślali własne historie, rysowali postaci anime i przebierali się za ulubionych bohaterów.
W Książnicy cały czas dzieje się coś ciekawego. Warto zaglądać na facebookowy profil i stronę internetową placówki, żeby być na bieżąco z wszystkim wydarzeniami.
Zdjęcie: UM w Stargardzie
Artykuł Zaczytany rok w Książnicy pochodzi z serwisu Stargard - Oficjalna strona miasta.
Wiadomość pochodzi ze strony https://stargard.eu/?p=79943
Przed Kinomaniakami ostatnia w tym roku okazja do obejrzenia filmu za złotówkę. W niedzielę (29.12) w kinie Stargardzkiego Centrum Kultury spotkają się z Kajtkiem Czarodziejem. Ten niepozorny chłopiec odkryje w sobie wielkie moce, przeżyje mnóstwo niesamowitych przygód i stanie przed najważniejszym wyborem – dobro albo zło. Małego urwisa wspierać będzie tata i babcia, która też wie co nieco o sztuce magicznej. „Kajtek Czarodziej” do zobaczenia o 12:00. Bilety za 1 zł do kupienia wyłącznie w kasie kina SCK w niedzielę (29.12) od 10:00.
Artykuł Czary w kinie pochodzi z serwisu Stargard - Oficjalna strona miasta.
Wiadomość pochodzi ze strony https://stargard.eu/?p=79940
Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej rozpoczął przyjmowanie wniosków od stargardzian, który w 2025 roku chcą skorzystać ze wsparcia asystentów osobistych. To kolejna edycja programu dla osób z niepełnosprawnościami o różnym stopniu. Potrzebujący stargardzianie skorzystają z kilku tysięcy godzin całkowicie bezpłatnej pomocy. Asystenci wesprą zarówno dorosłych, jak i młodzież oraz dzieci. Na jednego uczestnika programu przypada od 250 do nawet 675 godzin pomocy w codziennym funkcjonowaniu. Udział w programie to również szansa na uczestnictwo w wydarzeniach kulturalnych, sportowych, a także integrację z innymi ludźmi.
Szczegółowe informacje można znaleźć tutaj. Wnioski o wsparcie asystentów osobistych należy dostarczyć do siedziby MOPS (ul. Warszawska 9A, wejście C) lub przesłać elektronicznie przez platformę ePUAP (/4ra6i23iyk/skrytka lub /4ra6i23iyk/SkrytkaESP) albo skorzystać z platformy e-Doręczeń: AE:PL-79686-18231-JUGBD-29. W razie dodatkowych pytań można też zadzwonić – tel. 91 578 45 83.
Program jest finansowany przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej ze środków Funduszu Solidarnościowego.
Zdjęcie: Canva
Artykuł Asystenci pomogą pochodzi z serwisu Stargard - Oficjalna strona miasta.
Wiadomość pochodzi ze strony https://stargard.eu/?p=79924
Zbliżają się dni, na które wielu z nas czeka cały rok. W świąteczno-noworocznym czasie odpoczywamy, spotykamy się z bliskimi i znajdujemy chwilę na aktywny relaks. W drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia (26.12, czwartek) w Stargardzie można poćwiczyć na siłowni, skorzystać z sauny i basenów w AquaStar, poszaleć na lodowisku albo wybrać się na seans do kina Stargardzkiego Centrum Kultury. Przy odrobinie dobrej organizacji uda się nawet odwiedzić wszystkie te miejsca. Z kolei w sylwestra (31.01, wtorek) świętowanie zaczynamy w kinie. W repertuarze na ten dzień znalazły się filmy familijne, dramat, komedia i retransmisja bożonarodzeniowego koncertu. Już od pierwszego dnia nowego roku (1.01, środa) możemy też zacząć realizację niektórych postanowień. Dla spragnionych ruchu i zabawy otwarte będzie lodowisko i AquaStar. Szczegółowe godziny otwarcia obiektów w okresie świąteczno-noworocznym są na grafikach.
Zdjęcie: Canva
lodowisko – godziny otwarcia – Nowy Rok
Artykuł Świętujemy aktywnie pochodzi z serwisu Stargard - Oficjalna strona miasta.
Wiadomość pochodzi ze strony https://stargard.eu/?p=79922
W wigilię (24.12, wtorek) oraz w sylwestra (31.12, wtorek) kasa w Urzędzie Miejskim (ul. S. Czarnieckiego 17) będzie czynna od 8:30 do 12:00.
Jeśli w tych dniach poza godzinami otwarcia ktoś będzie chciał zrobić wpłatę, może wysłać przelew:
Gmina-Miasto Stargard
PeKaO SA I O/Stargard
08 1240 3901 1111 0000 4216 5217
Zdjęcie: UM w Stargardzie/archiwum
Artykuł Kasa do południa pochodzi z serwisu Stargard - Oficjalna strona miasta.
Wiadomość pochodzi ze strony https://stargard.eu/?p=79915
Artykuł Pięknego świętowania! pochodzi z serwisu Stargard - Oficjalna strona miasta.
Wiadomość pochodzi ze strony https://stargard.eu/?p=79894
W piątek (27.12) w Urzędzie Miejskim wciąż będzie można dostać świąteczny prezent. Kalendarze zawsze cieszą się ogromną popularnością wśród stargardzian, a tym razem przez 12 najbliższych miesięcy czas pomogą nam odmierzyć gryfiki. Żeby zdobyć taką publikację, trzeba przyjść do Biura Obsługi Klienta UM (ul. S. Czarnieckiego 17). Kolejki chętnych zwykle są długie, dlatego trzeba pamiętać, że liczba kalendarzy jest ograniczona. Najważniejsza zasada od lat pozostaje bez zmian – jedna osoba może otrzymać jeden egzemplarz. Początek wydawania kalendarzy o 16:30.
Zdjęcie: UM w Stargardzie
Artykuł Po kalendarz do UM pochodzi z serwisu Stargard - Oficjalna strona miasta.
Wiadomość pochodzi ze strony https://stargard.eu/?p=79889
Kolejne udogodnienie dla stargardzian trenujących piłkę nożną na boisku na os. Pyrzyckim. Obiekt przy ul. Armii Krajowej zyskał 2 wiaty stadionowe. Schronienie znajdzie tam kilkudziesięciu graczy. Ich zakup to pomysł okolicznych mieszkańców. Kilka tygodni temu boisko zostało oświetlone. Pisaliśmy o tym tutaj.
Wszystko wskazuje na to, że przed nami kolejne inwestycje w tym miejscu. Mieszkańcy głosujący w Stargardzkim Budżecie Obywatelskim 2025 zdecydowali, że w najbliższym czasie na boisku wymieniona zostanie nawierzchnia. Kolejny zwycięski projekt przewiduje tam montaż piłkochwytów. Po wykonaniu wszystkich inwestycji stargardzianie zyskają na os. Pyrzyckim naprawdę komfortowy obiekt do całorocznych treningów.
Zdjęcia: UM w Stargardzie
Artykuł Na boisku pod dachem pochodzi z serwisu Stargard - Oficjalna strona miasta.
Wiadomość pochodzi ze strony https://stargard.eu/?p=79871
Z tego zaproszenia naprawdę warto skorzystać. 4.01 (sobota) w Stargardzkim Centrum Kultury odbędą się aż 2 bezpłatne koncerty muzyki klasycznej. Na dużej scenie zagra utalentowany stargardzianin, pianista, kompozytor i nauczyciel Daniel Ziomko. Towarzyszyć mu będzie Nadia Ziomko (skrzypce) oraz zdolni młodzi ludzie z Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. im. W. Lutosławskiego: Łucja Szymczykowska i Mikołaj Matysik.
W sobotę (4.01) odbędą się 2 koncerty – o 16:00 i 18:00. W repertuarze znalazły się utwory m.in. Césara Francka i Ludwika van Beethovena. Darmowe wejściówki można odbierać w kasie kina SCK (czynna codziennie od 11:00).
Artykuł Muzycznie zaczniemy 2025 pochodzi z serwisu Stargard - Oficjalna strona miasta.
Wiadomość pochodzi ze strony https://stargard.eu/?p=79869
Kilka miesięcy temu stargardzianie okazali wielkie serca, ruszając z pomocą powodzianom. Wsparcie z naszego miasta popłynęło zwłaszcza do opolskich Głuchołaz. W niewielkim miasteczku woda dokonała znacznych zniszczeń miejskiej infrastruktury. W powodzi ucierpiały także budynki użyteczności publicznej, prywatne domy i siedziby przedsiębiorstw. Przed mieszkańcami i władzami Głuchołaz jeszcze mnóstwo pracy. Jednak już teraz na ręce prezydenta Rafała Zająca zostały przekazane symboliczne podziękowania dla stargardzian za włączenie się w akcję pomocy powodzianom.
O wsparciu dla głuchołazian pisaliśmy m.in. tutaj oraz tutaj. Od pierwszych dni mieszkańcy Stargardu zaczęli organizować pomoc rzeczową. Pierwsze transporty wyjechały od nas już kilkanaście godzin po zalaniu Głuchołaz. Konkretne finansowe wsparcie popłynęło również z budżetu miasta – radni Rady Miejskiej zdecydowali o przekazaniu 200 000 zł na najpilniejsze wydatki. Pokrzywdzonym w powodzi wciąż można pomóc. Więcej informacji tutaj.
Zdjęcie: UM w Stargardzie
Artykuł Głuchołazy dziękują pochodzi z serwisu Stargard - Oficjalna strona miasta.
Wiadomość pochodzi ze strony https://stargard.eu/?p=79844
550 000 zł – takie pieniądze czekają na tych, którzy chcą w przyszłym roku zorganizować u nas imprezy kulturalne i projekty związane z turystyką. Do 27.12 (piątek) czekamy na zgłoszenia do konkursów ofert. Dzięki temu w 2025 znów pobawimy się na bezpłatnych koncertach, w Stargardzie odbędą się festiwale i artystyczne warsztaty, a mieszkańcy zyskają kolejne okazje do integracji. Z kolei w obszarze turystyki planujemy m.in. rajdy, konkursy, prelekcje i wycieczki z przewodnikiem. W przyszłym roku oczywiście będzie również działać Centrum Informacji Turystycznej.
Szczegóły konkursu ofert w dziedzinie kultury, sztuki, ochrony dóbr kultury i dziedzictwa narodowego – tutaj.
Szczegóły konkursu ofert w dziedzinie turystyki i krajoznawstwa – tutaj.
Zdjęcie: Canva
Artykuł Pół miliona dla aktywnych pochodzi z serwisu Stargard - Oficjalna strona miasta.
Wiadomość pochodzi ze strony https://stargard.eu/?p=79842
Szczególne odwiedziny w Urzędzie Miejskim. Nasi wspaniali harcerze z Hufca ZHP Stargard tradycyjnie już przekazali Betlejemskie Światło Pokoju. To niepozorny płomień, który niesie ze sobą wielką moc. W tym roku hasłem „Kochaj czynem” przypomina, że na co dzień, nawet w drobnych gestach, możemy okazywać innym ludziom miłość, troskę i akceptację. Symboliczne światełko przyjął prezydent Rafał Zając ze swoimi współpracownikami.
Ten wyjątkowy płomień czeka na wszystkich, którzy chcą zabrać go do swoich domów. Wystarczy przyjść do Biura Obsługi Klienta Urzędu Miejskiego (ul. S. Czarnieckiego 17) i odpalić od niego własne świece. Sztafeta z Betlejemskim Światłem Pokoju tradycyjnie rozpoczyna się Grocie Narodzenia Jezusa Chrystusa w Betlejem. Następnie otoczone opieką przez harcerzy i skautów pokonuje tysiące kilometrów przez całą Europę, docierając również do Stargardu.
Zdjęcie: UM w Stargardzie
Artykuł Światło mówi – „Kochaj czynem” pochodzi z serwisu Stargard - Oficjalna strona miasta.
Wiadomość pochodzi ze strony https://stargard.eu/?p=79830
Do końca roku (31.12, piątek) czekamy na kandydatów do tytułu Mecenasa Kultury. Może go otrzymać zarówno osoba fizyczna, jak i np. firma albo organizacja pozarządowa. To nagroda honorowa, która jest wręczana za znaczące wsparcie działalności artystycznej i kulturalnej w naszym mieście, w tym również organizacji wydarzeń kulturalnych oraz działalności na rzecz ochrony zabytków. Ten tytuł przyznaje prezydent z własnej inicjatywy lub na wniosek: instytucji i placówek kultury, związków albo stowarzyszeń twórczych i kulturalnych oraz środowisk artystycznych, szkół artystycznych i placówek oświatowo-wychowawczych.
Szczegółowe informacje i formularz do wypełnienia można znaleźć tutaj. Wnioski trzeba dostarczyć do Biura Obsługi Klienta Urzędu Miejskiego (ul. S. Czarnieckiego 17) – osobiście albo przesłać pocztą na adres UM.
Zdjęcie: Sebastian Ler/archiwum
Artykuł Zgłoś Mecenasa pochodzi z serwisu Stargard - Oficjalna strona miasta.
Wiadomość pochodzi ze strony https://stargard.eu/?p=79822
Prezes Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej został wyróżniony aż dwoma odznaczeniami. Podczas grudniowej sesji Rady Miejskiej odebrał Medal za Długoletnią Służbę przyznawany przez prezydenta RP. Dostał również Odznakę Honorową za Zasługi dla Energetyki od Ministra Klimatu i Środowiska.
Tadeusz Franas pracuje w branży ciepłowniczej od 1985 roku. Swoją karierę rozpoczął w WPEC w Szczecinie, skąd w 1992 roku przeniósł się do PEC w naszym mieście. W sierpniu ubiegłego roku został prezesem stargardzkiej spółki. Korzystając z doświadczenia i umiejętności, aktywnie uczestniczył m.in. przy opracowaniu koncepcji współpracy PEC i geotermii. Pracował przy rozbudowie i modernizacji kotłów oraz tworzeniu sieci ciepłowniczej w Stargardzie, wprowadzając liczne usprawnienia. W efekcie w spółce odnotowano poprawę efektywności pracy, a mieszkańcy zyskali pewne i bezpieczne ciepło w swoich domach.
Zdjęcia: UM w Stargardzie
Artykuł Tadeusz Franas doceniony pochodzi z serwisu Stargard - Oficjalna strona miasta.
Wiadomość pochodzi ze strony https://stargard.eu/?p=79717
Chociaż ich kadencja rozpoczęła się w kwietniu tego roku, za sobą mają już 10 sesji i ponad 80 uchwał. Do tego aż 56 interpelacji, 19 zapytań i bieżąca praca w 5 komisjach. Grudniowa sesja tradycyjne już była okazją do podsumowania ostatnich miesięcy. Aktualna kadencja RM rozpoczęła się w 2024 roku, a zakończy się w 2029. W skład naszej Rady wchodzą 23 osoby – 13 kobiet i 10 mężczyzn. Przewodniczącą jest Wioleta Sawicka, a wiceprzewodniczącymi Zofia Ławrynowicz i Krzysztof Kozłowski.
Każdy mieszkaniec, który ma ważną sprawę albo chce zwrócić uwagę na istotny problem związany ze Stargardem, może bezpośrednio spotkać się z radnymi na dyżurach. Aktualny grafik jest tutaj. Inna opcja to wysłanie e-maila na adres: [email protected]. Warto również pamiętać, że każda sesja RM jest transmitowana na żywo. Można również obejrzeć poprzednie obrady – wszystko jest tutaj.
Zdjęcie: UM w Stargardzie
Artykuł Świąteczne podsumowanie u radnych pochodzi z serwisu Stargard - Oficjalna strona miasta.
Wiadomość pochodzi ze strony https://stargard.eu/?p=79706
– To strategiczny dokument, który pozwala konsekwentnie realizować rozwój naszego ukochanego Stargardu. Inwestujemy w taki sposób, żeby umożliwić wzrost gospodarczy, a także poprawiać komunikację drogową, jednocześnie prowadząc spójną i skuteczną politykę społeczną oraz wspierając szeroko pojętą kulturę i sport. Przed nami mnóstwo pracy, ale jestem przekonany, że w 2025 wszystkie obszary miasta nadal będą się rozwijać – mówi prezydent Rafał Zając. Radni Rady Miejskiej jednogłośnie przyjęli budżet Stargardu na przyszły rok. Jest w nim ponad 90 000 000 zł na inwestycje, a wiele wskazuje na to, że ostatecznie ta kwota będzie wyższa.
W dokumencie zaproponowanym przez prezydenta i jego współpracowników wszystkie wydatki przekroczyły już pół miliarda złotych (536 432 961,11 zł). Zdecydowanie najwięcej pieniędzy z miejskiego budżetu pochłonie oświata. To ponad 182 000 000 zł w 2025 roku. Duże środki przeznaczymy również na transport i łączność (przeszło 72 000 000 zł). Podium w przyszłorocznych wydatkach zamyka gospodarka mieszkaniowa (prawie 50 000 000 zł). – Stargardzkie TBS będzie działać przy budowie aż 3 budynków wielorodzinnych. Wiele kamienic przejdzie proces termomodernizacji. Jeśli chodzi o politykę społeczną, planujemy liczne zadania związane m.in. z opieką wytchnieniową. Zupełnie nowe mieszkanie tego typu ma powstać na os. Lotnisko. Oczywiście myślimy też o naszych najmłodszych mieszkańcach. W przyszłym roku rozpoczniemy budowę zupełnie nowej siedziby żłobka. W planach jest również spora inwestycja w Przedszkolu Miejskim nr 2, dzięki której zwiększmy liczbę miejsc dla maluchów, a w placówce poprawi się dostępność dla osób z niepełnosprawnościami – mówi prezydent Rafał Zając.
W uchwale budżetowej jednym z najbardziej interesujących punktów są zawsze wydatki inwestycyjne. To pieniądze na konkretne projekty, remonty, budowy i zakupy. W 2025 roku wydamy na te cele ponad 90 000 000 zł, z czego niemal 39 000 000 zł na drogi. – Kluczem dla poprawy komunikacji jest wybudowanie obwodnicy północnej. W przyszłym roku będziemy kontynuować prace przy jednym z jej odcinków. Nie zapominamy też o innych drogach w mieście. Wymienić można chociażby dużą inwestycję na starówce, a także remonty ul. E. Orzeszkowej i ul. Sadowej, przy których pomagamy finansowo powiatowi – dodaje prezydent.
W przyszłym roku zapowiadają się też konkretne działania w zakresie kultury i sportu. Przygotowujemy się do kompleksowej modernizacji aż 2 stadionów – Błękitnych i Kluczevii. To będzie zupełnie nowa jakość dla zawodników, ale również świetne zaplecze treningowe dla dzieci i młodzieży. Szykuje się też ciekawa inwestycja w naszym Pomniku Historii. – Kolegiata przejdzie kolejny etap rewaloryzacji. Mam nadzieję, że już niedługo na taras widokowy wjedziemy windą. Z kolei Muzeum Archeologiczno-Historyczne rozpocznie pisanie wielkiej monografii Stargardu. Takie projekty są możliwe do zrealizowania właśnie dzięki wprowadzeniu w życie strategii wszechstronnego rozwoju. Jestem przekonany, że 2025 będzie dla naszego miasta naprawdę dobrym rokiem – podsumowuje prezydent Rafał Zając.
Zdjęcia: UM w Stargardzie
Artykuł Pół miliarda w budżecie pochodzi z serwisu Stargard - Oficjalna strona miasta.
Wiadomość pochodzi ze strony https://stargard.eu/?p=79708
2 600 000 zł – przynajmniej tyle wydamy w przyszłym roku na profilaktykę i rozwiązywanie problemów alkoholowych, przeciwdziałanie narkomanii i przemocy w rodzinie oraz ochronę ofiar przemocy w rodzinie. Pieniądze pozwolą m.in. na zapewnienie poradnictwa i wsparcia psychologiczno-terapeutycznego osób uzależnionych, a także ich bliskich. Dzięki dofinansowaniu nadal będzie działało Centrum Integracji Społecznej, a młodzi stargardzianie skorzystają z zajęć pozalekcyjnych. W Stargardzie mamy również gminny ośrodek wsparcia dla ofiar przemocy w rodzinie i kobiet lub kobiet z dziećmi pozbawionych schronienia. Konkretną pomoc ludziom zmagającym się z różnymi problemami oferuje też Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej.
W 2022 roku Rady Miejskiej przyjęli Miejski program profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych, przeciwdziałania narkomanii i przemocy w rodzinie oraz ochrony ofiar przemocy w rodzinie. Został on stworzony na lata 2022-2025. Podczas grudniowej sesji radni zagłosowali nad harmonogramem działań na przyszły rok. Przyjęli go jednogłośnie. Cały program można znaleźć tutaj.
Zdjęcie: Canva
Artykuł Wiemy jak pomożemy pochodzi z serwisu Stargard - Oficjalna strona miasta.
Wiadomość pochodzi ze strony https://stargard.eu/?p=79715
Zmiany w Miejskim Przedsiębiorstwie Komunikacji. Radni Rady Miejskiej jednogłośnie zdecydowali, że wszyscy pasażerowie o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności będą kupować bilety ulgowe. MPK szacuje, że z takiego ułatwienia skorzysta nawet około 400 osób, co może kosztować ponad 72 000 zł. Do tej pory bilety ulgowe przysługiwały dzieciom i młodzieży z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności do 24 roku życia. Już niedługo tańsze przejazdy będą dostępne dla wszystkich z tzw. orzeczeniem, niezależnie od wieku. To spore ułatwienie dla osób dojeżdżających np. do pracy. Wielu stargardzian z niepełnosprawnościami jest aktywnych zawodowo. Taka zmiana ma pozwolić im na większą mobilność.
Zdjęcie: UM w Stargardzie
Artykuł Więcej ulgi w autobusach pochodzi z serwisu Stargard - Oficjalna strona miasta.
Wiadomość pochodzi ze strony https://stargard.eu/?p=79701
Kolejna inwestycja w miejski monitoring. Nowe kamery zostały zamontowane na os. Pyrzyckim. Urządzenia całodobowo podglądają okolicę skrzyżowania ul. W. Pileckiego z ul. J. Twardowskiego. Ich koszt wraz z wykonaniem niezbędnej dokumentacji sieci energetycznej i przyłącza prądu to ponad 100 000 zł. Dostęp do obrazów z monitoringu ma Straż Miejska. Mieszkańcy wybrali tę inwestycję do realizacji w ramach Stargardzkiego Budżetu Obywatelskiego.
Wszystko wskazuje na to, że w naszym mieście kamer będzie jeszcze więcej. Trwają prace nad rozszerzeniem i uzupełnieniem sieci monitoringu. To ważny temat dla stargardzian, co można zauważyć właśnie w SBO – również w tym roku podobny projekt został wybrany do realizacji. Tym razem mieszkańcy zagłosowali za montażem kamer w okolicy skateparku i pumptracku (przy Młodzieżowym Domu Kultury).
Zdjęcia: UM w Stargardzie
Artykuł Czujne oko na Pyrzyckie pochodzi z serwisu Stargard - Oficjalna strona miasta.
Wiadomość pochodzi ze strony https://stargard.eu/?p=79694
To jedyna taka planszówka na całym świecie. W żadnej innej grze nie znajdziemy gryfików, naszych najpiękniejszych zabytków, Spójni, Błękitnych i Parku Przemysłowego Nowoczesnych Technologii. Z kolei na kartach Szansa i Kasa Społeczna są ciekawostki o mieście. Monopoly Stargard weszło na rynek i od samego początku cieszy się ogromną popularnością. Pierwszy nakład rozszedł się błyskawicznie. Gra powinna jeszcze być w sprzedaży, ale wciąż czekamy na oficjalne potwierdzenie od dystrybutora.
Klasyczną wersję Monopoly znają miliony graczy na całym świecie. Do tej pory sprzedano jej aż 200 000 000 egzemplarzy. Zasady są proste – trzeba inwestować, planować, budować, kupować i sprzedawać z zyskiem nieruchomości, a także liczyć na odrobinę szczęścia. Monopoly Stargard to wyjątkowa, lokalna wersja gry. Mamy ją jako pierwsi i jedyni w województwie zachodniopomorskim.
Zdjęcia: UM w Stargardzie
Artykuł Stargard wszedł do gry pochodzi z serwisu Stargard - Oficjalna strona miasta.
Wiadomość pochodzi ze strony https://stargard.eu/?p=79692
Raz w roku nasze zabytki zyskują wyjątkowych stróżów. Tym razem w urzędowej szopce znalazły się artystyczne wersje Wieży Ciśnień i kościoła pw. Świętego Ducha. Każdej rzeźbie towarzyszą Aniołki i Baranki. Z kolei w centralnym punkcie jak zawsze znalazła się Brama Młyńska. Instalację można oglądać w holu Urzędu Miejskiego przy ul. S. Czarnieckiego 17 od poniedziałku do piątku 8:00-18:00. Tę niezwykłą szopkę jak zawsze wykonali dla nas zdolni stargardzianie z Pracowni Ceramiki i Rzeźby Młodzieżowego Domu Kultury.
Zdjęcia: UM w Stargardzie
Artykuł Niezła szopka w urzędzie pochodzi z serwisu Stargard - Oficjalna strona miasta.
Wiadomość pochodzi ze strony https://stargard.eu/?p=79633
W sobotnie (14.12) popołudnie koniecznie trzeba odwiedzić Rynek Staromiejski. O 14:00 rozpocznie się tam Jarmark pod Szczęśliwą Gwiazdą. Na stoiskach znajdziemy mnóstwo smakołyków i ciekawe pomysły na prezenty. Wśród nich Monopoly Stargard, czyli nasza wersja kultowej gry, która tego dnia będzie miała swoją premierę. Dzieci na pewno ucieszą się z bezpłatnych przejażdżek na weneckiej karuzeli, a dorośli popróbują lokalnych przysmaków. Na Rynku pojawi się również mobilna galeria sztuki – ArtBus. W sobotę warto też zajrzeć do pobliskiego Muzeum Archeologiczno-Historycznego. Tam chętne dzieci własnoręcznie przygotują ozdoby choinkowe (14:00-17:00) i wezmą udział w czytaniu stargardzkich baśni i legend (14:00, 15:00 i 16:00).
Artykuł Cuda, cuda na jarmarku pochodzi z serwisu Stargard - Oficjalna strona miasta.
Wiadomość pochodzi ze strony https://stargard.eu/?p=79631
Najważniejszym tematem najnowszego wydania „Stargardzkiego Informatora Samorządowego” są zmiany w kolportażu gazety. Od 2025 roku kolejne numery będzie można znaleźć w kilkudziesięciu różnych punktach w całym mieście. Ich mapa jest bardzo gęsta i została opracowana tak, by w każdej części Stargardu nadal mieć SIS na wyciągnięcie ręki. Oczywiście do dyspozycji pozostanie też internetowe wydanie na www.stargard.eu. W świątecznym SISie nie mogło oczywiście zabraknąć życzeń od prezydenta Rafała Zająca. Na pewno warto zajrzeć na strony 4 i 5, żeby zobaczyć tegorocznych społeczników. W zimowym numerze szykujemy się już na letnią zabawę. Podczas Dni Stargardu 2025 w amfiteatrze wystąpi Maryla Rodowicz i Dawid Kwiatkowski. Grudniowy SIS po raz ostatni trafi do skrzynek na listy, a wirtualne wydanie jak zawsze można pobrać poniżej.
Artykuł Nowy SIS na święta pochodzi z serwisu Stargard - Oficjalna strona miasta.
Wiadomość pochodzi ze strony https://stargard.eu/?p=79628
Zakończyły się prace na ul. Szczecińskiej. W pobliżu Domu Kultury Kolejarza przebudowana została zatoka autobusowa. Jednak musimy jeszcze chwilę poczekać, zanim zostanie ona oddana do użytku. Beton, którego użyto do wzmocnienia konstrukcji, osiąga pełną wytrzymałość po 28 dniach. Właśnie dlatego miejskie autobusy będą mogły wjeżdżać w zatokę od 23.12 (poniedziałek).
W ramach inwestycji przy DKK wykonano również prawie 300 m2 chodnika. Z kolei powierzchnia wyremontowanej zatoki to ponad 120 m2. Wykonawca odpowiednio zabezpieczył tam również linie energetyczne i telekomunikacyjne, a studzienki zostały wyregulowane.
Zdjęcie: UM w Stargardzie
Artykuł Zatoka się wzmacnia pochodzi z serwisu Stargard - Oficjalna strona miasta.
Wiadomość pochodzi ze strony https://stargard.eu/?p=79590
Kochasz sport, dobrą zabawę i nawet przy niskich temperaturach nie rezygnujesz z aktywności na świeżym powietrzu? W najbliższą sobotę (14.12) weź udział w 5. Stargardzkim Triathlonie Mikołajkowym. To świetna propozycja dla wszystkich, którzy chcą się poruszać i spędzić czas w sympatycznej atmosferze. Będzie bieg wzdłuż Miedwia, trening na rowerach stacjonarnych, morsowanie w jeziorze, a do tego mnóstwo atrakcji dla małych i dużych. Ośrodek Sportu i Rekreacji szykuje też bogate pakiety startowe. Najważniejsza zasada imprezy od lat pozostaje bez zmian – liczy się zabawa, a nie rywalizacja. Żeby dołączyć do startujących w triathlonie, wystarczy wypełnić formularz online. Więcej informacji tutaj.
Artykuł Mikołaje na start! pochodzi z serwisu Stargard - Oficjalna strona miasta.
Wiadomość pochodzi ze strony https://stargard.eu/?p=79588
Świetna wiadomość – nawet 150 nowych miejsc pracy może powstać w Parku Przemysłowym Nowoczesnych Technologii. Hiszpańska firma SKLUM zainwestuje w naszym mieście. Na działce o powierzchni 20 hektarów wybuduje centrum logistyczno-operacyjne, z którego meble i dekoracje wnętrz będą wysyłane na rynek polski, ale też do innych krajów Europy Środkowej i Skandynawii. W swojej ofercie już ma ponad 10 000 produktów, a liczba jej klientów przekroczyła 3 000 000. Inwestycja w PPNT może kosztować nawet 30 000 000 euro i powinna zakończyć się w 2027 roku. Firma SKLUM istnieje od 2017 roku i działa w przeszło 10 europejskich krajach.
– Kolejna ogromna inwestycja w naszym parku przemysłowym pełnym różnych branż. Decyzja firmy SKLUM o budowie centrum w Stargardzie potwierdza, że wciąż jesteśmy atrakcyjnym miastem dla przedsiębiorców. Ten projekt przyniesie 150 nowych miejsc pracy. Naprawdę dobre wiadomości w końcówce roku, ale to jeszcze nie wszystko. Już niedługo pojawią się kolejne informacje o następnych inwestorach, którzy wybrali Stargard – mówi prezydent Rafał Zając.
Zdjęcia: UM w Stargardzie/SKLUM FB
Artykuł Hiszpański inwestor w Stargardzie pochodzi z serwisu Stargard - Oficjalna strona miasta.
Wiadomość pochodzi ze strony https://stargard.eu/?p=79577
Kolejna inwestycja ze Stargardzkiego Budżetu Obywatelskiego w realizacji. Przy Szkole Podstawowej nr 1 powstanie bieżnia. Uczniowie Jedynki zyskają tam 3 tory do trenowania na dystansie 60 m oraz rozbieg do skoku w dal. Całość pokryta będzie nawierzchnią z poliuretanu, co zapewni większy komfort ćwiczeń i bezpieczeństwo. Prace za ponad 230 000 zł powinny zakończyć się wiosną.
Inwestycja przy SP nr 1 została wybrana do realizacji w SBO 2024. Zdecydowało o tym 865 stargardzian. Wyniki tegorocznego głosowania można sprawdzić tutaj.
Zdjęcia: UM w Stargardzie
Artykuł Będzie bieżnia przy Jedynce pochodzi z serwisu Stargard - Oficjalna strona miasta.
Wiadomość pochodzi ze strony https://stargard.eu/?p=79575
Od ponad 20 lat Muzeum Archeologiczno-Historyczne wydaje rocznik poświęcony zarówno naszemu miastu, jak i ziemiom nadbałtyckim oraz terenom dawnego Księstwa Pomorskiego. W Stargardii można znaleźć m.in. teksty o zabytkach, materiały biograficzne, a także recenzje i omówienia. Dostęp do tego naukowego czasopisma jest teraz jeszcze łatwiejszy. Tutaj są do pobrania wszystkie tomy. Stargardię znajdziemy również w Książnicy Stargardzkiej – w Wypożyczalni Głównej lub w Czytelni.
Zdjęcie: MAH
Artykuł Stargardia teraz online pochodzi z serwisu Stargard - Oficjalna strona miasta.
Wiadomość pochodzi ze strony https://stargard.eu/?p=79496
Do końca stycznia (31.01, piątek) w Urzędzie Stanu Cywilnego (Rynek Staromiejski 1, pokój nr 5) można składać wnioski o przyznanie wyróżnień za długoletnie pożycie małżeńskie. Medale otrzymają pary, które w 2025 roku będą świętować 50. rocznicę ślubu. Dokumenty są również przyjmowane w imieniu jubilatów. Wzór wniosku jest do pobrania tutaj lub – w formie papierowej – w USC.
W przyszłym roku medale mogą otrzymać osoby mieszkające teraz w Stargardzie, które wzięły ślub w 1975 r. lub wcześniej, ale dotychczas nie zostały wyróżnione. To piękna pamiątka dla całej rodziny i okazja do wzięcia udziału we wzruszającej uroczystości. Relację ze spotkania z tegorocznymi jubilatami można zobaczyć tutaj.
Zdjęcie: Canva
Artykuł Zgłoś się po medale pochodzi z serwisu Stargard - Oficjalna strona miasta.
Wiadomość pochodzi ze strony https://stargard.eu/?p=79494
Młode zwierzę utknęło w ogrodzeniu jednej z posesji w Stargardzie. Patrol strażników był na miejscu już kilka minut po przyjęciu zgłoszenia. Sarna została uwolniona i przekazana pogotowiu prowadzonemu przez firmę LARUS Michała Kudawskiego, z którą miasto ma podpisaną umowę na opiekę nad dzikimi zwierzętami.
Przypadki dzikich gatunków, które zabłądzą w mieście, trzeba zgłaszać do Straży Miejskiej (tel. 986 i 91 577 50 90) i na Policję (tel. 997).
Zdjęcie: UM w Stargardzie
Artykuł Straż Miejska uratowała sarnę pochodzi z serwisu Stargard - Oficjalna strona miasta.
Wiadomość pochodzi ze strony https://stargard.eu/?p=79466
Na świąteczne iluminacje każdego roku czekają tysiące stargardzian. Choinki na Rynku Staromiejskim i pl. S. Pajora cieszą małych i dużych, spacerowicze w Parku Chrobrego odwiedzają anioła i fotografują się ze świecącymi skrzydłami, a kierowcy podziwiają ogromną bombkę na pl. Wolności. Drzewa rozjaśniają eleganckie kurtyny. Świetnym miejscem do zdjęć są również stalagmity z naszą gwiazdą. Można je znaleźć przy pl. Wolności. Odwiedzający Rynek z pewnością zauważą też tegoroczną nowość – ramkę z napisem STARGARD. Świąteczny klimat widać również m.in. w AquaStar (ul. Szczecińska 35), przed halą OSiR (ul. Pierwszej Brygady 1) i na terenie Wód Miejskich (ul. Spokojna 6).
Zdjęcia: UM w Stargardzie
Artykuł Miasto zalśniło pochodzi z serwisu Stargard - Oficjalna strona miasta.
Wiadomość pochodzi ze strony https://stargard.eu/?p=79463
Miejskie kalendarze rozdane. Mieszkańcy jak zawsze zjawili się po nie tłumnie. Tym razem wydawnictwo ozdabiają nasze gryfiki – każdy na jeden z 12 miesięcy. Będzie jeszcze kilka okazji, żeby zdobyć swój egzemplarz. Można w piątek (27.12) przyjść o 16:30 do Biura Obsługi Klienta Urzędu Miejskiego (ul. S. Czarnieckiego 17). Warto też obserwować facebookowy profil Stargardu. Tam w rozdaniu będą do zdobycia kolejne sztuki. Kalendarze, jak co roku, pojawią się także w akcjach organizowanych przez lokalne media.
Zdjęcie: UM w Stargardzie
Artykuł Gryfiki w nowych domach pochodzi z serwisu Stargard - Oficjalna strona miasta.
Wiadomość pochodzi ze strony https://stargard.eu/?p=79461
Jeden z przyjemniejszych dni w roku, kiedy spełniają się małe i duże marzenia i można poczuć klimat zbliżających się świąt. Oczywiście mowa o mikołajkach, które w Stargardzie znów obchodziliśmy wraz z młodzieżą z Ochotniczego Hufca Pracy. W radosnej paradzie wzięły udział także nasze przedszkolaki i uczniowie podstawówek. Były świąteczne piosenki, konkursy z nagrodami, upominki, a nawet bańki mydlane. Uczestnicy chętnie fotografowali się też z prawdziwym Mikołajem. Poznaliśmy również autorów najdłuższego łańcucha, który mógłby ozdobić naprawdę ogromną choinkę. Wykonali go uczniowie ze Szkoły Podstawowej Grzędzicach.
Zdjęcia: UM w Stargardzie
Artykuł Mikołaje ruszyli w miasto pochodzi z serwisu Stargard - Oficjalna strona miasta.
Wiadomość pochodzi ze strony https://stargard.eu/?p=79347
W kilkudziesięciu domach w całym Stargardzie zamontowane zostaną urządzenia ostrzegające przed pożarem i ulatniającym się tlenkiem węgla. Chętni na taką bezpłatną czujkę mogą składać wypełnione oświadczenia w Komendzie Powiatowej Straży Pożarnej (ul. Bogusława IV 21). Wnioski najpierw muszą jednak zostać zweryfikowane przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej (ul. Warszawska 9a). Można je pobrać tutaj.
Żeby zgłosić się do programu, należy:
1. Wydrukować oświadczenie albo pobrać w wersji papierowej (dostępne w Biurze Obsługi Klienta Urzędu Miejskiego, ul. S. Czarnieckiego 17, w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej, ul. Warszawska 9a oraz w komendzie Straży Pożarnej, ul. Bogusława IV 21).
2. Wypełnić oświadczenie i udać się do MOPS, gdzie wniosek zostanie zweryfikowany.
3. W następnym dniu roboczym po weryfikacji dostarczyć dokument do Straży Pożarnej.
Urządzenia w stargardzkich domach pojawią się w ramach programu wojewody zachodniopomorskiego „Czujne Zachodniopomorskie – czujka dymu gwarancją bezpieczeństwa”. Dodatkowo strażacy przy okazji montażu porozmawiają z mieszkańcami na temat bezpieczeństwa przeciwpożarowego.
Zdjęcia: FB/KP PSP w Stargardzie
Artykuł Czujka zadba o bezpieczeństwo pochodzi z serwisu Stargard - Oficjalna strona miasta.
Wiadomość pochodzi ze strony https://stargard.eu/?p=79225
W sobotę (7.12) warto wpaść do AquaStar (ul. Szczecińska 35) – wyjątkowo nie tylko na ćwiczenia. Między 10:00 a 18:00 będzie można zbadać swoje zdrowie. Panowie skorzystają z bezpłatnego USG jąder i testów PSA. Te podstawowe i bezbolesne badania pozwolą wykryć ewentualne nieprawidłowości nawet na wczesnym etapie, co zwiększa szansę na wyleczenie. USG mogą wykonać mężczyźni w wieku 18-45 lat, a PSA (pobranie kropli krwi z palca) panowie powyżej 45 roku życia. Na badania nie trzeba się wcześniej zapisywać, ale ich liczba jest ograniczona, dlatego decyduje kolejność przybycia. Więcej informacji tutaj.
Artykuł Panowie, zadbajcie o zdrowie pochodzi z serwisu Stargard - Oficjalna strona miasta.
Wiadomość pochodzi ze strony https://stargard.eu/?p=79187
Pasażerowie Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacji potwierdzają – te tablice sprawdzają się świetnie. Mamy ich coraz więcej. Kolejne stanęły na przystanku Czarnieckiego skwer św. Jana Pawła II i Pętla Moniuszki. Na bieżąco pokażą, ile czasu pozostało do przyjazdu konkretnych autobusów. Urządzenia są połączone z pojazdami, dlatego informacje zawsze pozostają aktualne. Rozkład jazdy MPK można sprawdzić również tutaj. Warto też zainstalować bezpłatną aplikację stargard.kiedyprzyjedzie.pl. W niej także są rzeczywiste czasy odjazdów autobusów z konkretnych przystanków.
Zdjęcia: UM w Stargardzie
Artykuł Informują dynamicznie pochodzi z serwisu Stargard - Oficjalna strona miasta.
Wiadomość pochodzi ze strony https://stargard.eu/?p=79183
Spotkania z Mikołajem, wenecka karuzela za darmo, kramy uginające się pod ciężarem smakołyków, a to wszystko przy dźwiękach świątecznych utworów śpiewanych na żywo – Jarmark pod Szczęśliwą Gwiazdą zapowiada się magicznie. W sobotę (14.12) od 14:00 na Rynku Staromiejskim będziemy mogli poczuć wspaniałą atmosferę zbliżającego się Bożego Narodzenia. Na stoiskach znajdziemy mnóstwo pomysłów na prezenty – wśród nich premierowo Monopoly Stargard, czyli kultowa gra planszowa w lokalnej odsłonie. Oprócz tego rękodzieło, smakołyki do spróbowania na miejscu albo zabrania do domu i dużo, dużo więcej. Całość umilą występy artystyczne. Będzie też można zajrzeć do ArtBusa, czyli mobilnej galerii sztuki. Z kolei w Muzeum Archeologiczno-Historycznym chętne dzieci własnoręcznie przygotują ozdoby choinkowe (14:00-17:00) i wezmą udział w czytaniu stargardzkich baśni i legend (14:00, 15:00 i 16:00).
Artykuł Przyjdź na jarmark pochodzi z serwisu Stargard - Oficjalna strona miasta.
Wiadomość pochodzi ze strony https://stargard.eu/?p=79185
Świetna wiadomość dla uczniów Trójki i Jedenastki. Nasze podstawówki otrzymały certyfikaty Zachodniopomorskiej Sieci Szkół Promujących Zdrowie. To potwierdzenie, że w placówkach szczególną uwagę zwraca się na profilaktykę chorób i dobre samopoczucie zarówno dzieci, jak i nauczycieli oraz rodziców. Certyfikowane szkoły realizują również własne programy edukacji zdrowotnej. W ogólnopolskim programie SzPZ, który działa od 1991 r., jest około 3000 szkół i przedszkoli z całego kraju.
– Taki certyfikat jest potwierdzeniem, że nasze placówki podchodzą do swoich uczniów w holistyczny sposób. To spojrzenie na młodego człowieka w całości – z jego możliwościami, talentami, perspektywą szerokiego rozwoju, ale również z ograniczeniami, które przecież mamy wszyscy. W Stargardzie ta idea jest nam doskonale znana. Warto przypomnieć, że ponad 30 lat temu Dwójka była jedną z pierwszych placówek SzPZ w regionie i w Polsce. Cieszę się, że kolejne szkoły dołączyły do tej sieci i życzę sukcesów w realizacji koncepcji programu – mówi prezydent Rafał Zając.
Więcej o Szkołach Promujących Zdrowie można przeczytać tutaj.
Zdjęcia: UM w Stargardzie
Artykuł W zdrowej szkole zdrowy uczeń pochodzi z serwisu Stargard - Oficjalna strona miasta.
Wiadomość pochodzi ze strony https://stargard.eu/?p=79129
Wiesław Dubij otrzymał Krzyż za Zasługi. Komendant Straży Miejskiej w Stargardzie został wyróżniony przez Prefekta Krajowej Rady Komendantów Straży Miejskich i Gminnych oraz Zachodniopomorskiego Prefekta Straży Miejskich. Wiesław Dubij dostał odznaczenie za zasługi dla porządku publicznego i bezpieczeństwa osób. W ten sposób doceniono również jego prawie 24-letnią, wzorową pracę w Straży Miejskiej w naszym mieście.
Zdjęcia: Straż Miejska
Artykuł Nasz komendant doceniony pochodzi z serwisu Stargard - Oficjalna strona miasta.
Wiadomość pochodzi ze strony https://stargard.eu/?p=79119
W mikołajki (6.12, piątek) można przyjść do Urzędu Miejskiego i dostać wyjątkowy prezent. Setki kalendarzy na 2025 rok czekają na stargardzian, którzy zabiorą je do swoich domów. Tym razem każdy z 12 miesięcy ozdobi inny gryfik. Żeby otrzymać tę wyjątkową publikację, wystarczy o 16:30 przyjść do Biura Obsługi Klienta UM (ul. S. Czarnieckiego 17). Kolejki chętnych zwykle są długie, dlatego trzeba pamiętać, że liczba kalendarzy jest ograniczona.
Najważniejsza zasada od lat pozostaje bez zmian – jedna osoba może otrzymać jeden egzemplarz. W piątek (6.12) wydawanie rozpocznie się o 16:30 i potrwa do wyczerpania zapasów. Kolejna okazja do odebrania miejskiego kalendarza będzie po świętach – również w piątek (27.12) o 16:30 w UM. Warto też obserwować facebookowy profil Stargardu. Tam w rozdaniu będą do zdobycia kolejne sztuki. Kalendarze, jak co roku, pojawią się także w akcjach organizowanych przez lokalne media.
Zdjęcie: UM w Stargardzie
Artykuł Gryfikowe kalendarze czekają pochodzi z serwisu Stargard - Oficjalna strona miasta.
Wiadomość pochodzi ze strony https://stargard.eu/?p=78979
Na tę premierę czekaliśmy z niecierpliwością. Wszystko już jasne – 14.12 (sobota) kultowa gra w stargardzkiej odsłonie trafi do sprzedaży. Monopoly kupimy m.in. na Jarmarku pod Szczęśliwą Gwiazdą na Rynku Staromiejskim, ale będzie też do zdobycia jako nagroda w terenowej miejskiej grze. Chętni do wspólnej zabawy mogą się zgłaszać e-mailowo. Wystarczy wysłać imiona i nazwiska uczestników oraz kontaktowy numer telefonu na adres [email protected]. Liczba miejsc ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń. Gra odbędzie się w sobotę (14.12).
Własne Monopoly będziemy mieli jako pierwsi i jedyni w naszym województwie. To lokalna wersja doskonale znanej planszówki, która od 1935 roku cieszy się ogromną popularnością na całym świecie. Do tej pory sprzedano jej aż 200 000 000 egzemplarzy. W naszej grze oczywiście znalazły się lokalne akcenty – ulice, charakterystyczne budowle i zabytki. Z kolei na kartach Szansa i Kasa Społeczna są ciekawostki o mieście. Każdy gracz będzie mógł zostać właścicielem kawałka Stargardu, a może nawet całkiem pokaźniej jego części.
Monopoly Stargard kupimy w sobotę (14.12) na specjalnym stoisku na jarmarku. Grę znajdziemy również w sklepach stacjonarnych i internetowych.
Artykuł Zgarnij Monopoly Stargard pochodzi z serwisu Stargard - Oficjalna strona miasta.
Wiadomość pochodzi ze strony https://stargard.eu/?p=78959
Ważna informacja dla stargardzian. Przyjmowanie wniosków do ogólnopolskiego programu Czyste Powietrze zostało wstrzymane. Dokumenty, które wpłynęły do 28.11 (czwartek), będą rozpatrzone. Z kolei dla osób, które już poniosły koszty, ale wniosek o dofinansowanie będą mogły złożyć dopiero po wznowieniu naboru, kwalifikowalność kosztów zostanie wydłużona na więcej niż 6 miesięcy przed złożeniem wniosku. Zgodnie z informacjami Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie, program na nowych zasadach powinien ruszyć wiosną 2025 roku. Więcej informacji tutaj.
Grafika: gov.pl
Artykuł Czyste Powietrze – przerwa do wiosny pochodzi z serwisu Stargard - Oficjalna strona miasta.
Wiadomość pochodzi ze strony https://stargard.eu/?p=78957
6.06.2025 rok – tę datę już teraz koniecznie trzeba zapisać w kalendarzu. W naszym pięknym amfiteatrze wystąpią: Maryla Rodowicz i Dawid Kwiatkowski. Razem z nimi będziemy świętować muzyczny Dzień Stargardu. Zapowiadają się 2 koncerty wyjątkowych gwiazd, których utwory łączą pokolenia. Maryli Rodowicz nikomu nie trzeba przedstawiać – to prawdziwa ikona polskiej sceny muzycznej. Z kolei Dawida Kwiatkowskiego chciało posłuchać bardzo wielu internautów, którzy wzięli udział w sondzie Stargardzkiego Centrum Kultury. Już za kilka miesięcy zobaczą swojego idola na żywo, a amfiteatr znów wypełni się do ostatniego miejsca. Wstęp na koncerty Maryli Rodowicz i Dawida Kwiatkowskiego będzie bezpłatny.
Artykuł Maryla i Dawid w Stargardzie pochodzi z serwisu Stargard - Oficjalna strona miasta.
Wiadomość pochodzi ze strony https://stargard.eu/?p=78946
Woda płynąca w naszych kranach jest czysta i bogata w mikroelementy. O jej jakość, oczywiście oprócz ludzi, dbają jeszcze inni wyjątkowi pracownicy. 8 małży przez całą dobę, 365 dni w roku czuwa nad czystością stargardzianki. Ta dobra współpraca trwa już kilka lat, a teraz Wody Miejskie zyskały jeszcze nowocześniejszy i w pełni zautomatyzowany system biomonitoringu SYMBIO. Każda sygnał o zmianie w zachowaniu małży natychmiast trafia do ludzi odpowiedzialnych za naszą wodę. Te zwierzęta są bardzo wrażliwe na zanieczyszczania. Kiedy jakość wody się pogarsza, ich muszle się zamykają. Jak widać na zdjęciach, nasze małże ewidentnie czują się świetnie w czystej stargardziance.
Zdjęcia: Wody Miejskie
Artykuł Małże na straży stargardzianki pochodzi z serwisu Stargard - Oficjalna strona miasta.
Wiadomość pochodzi ze strony https://stargard.eu/?p=78937
Trwają przygotowania do kolejnych drogowych inwestycji w Stargardzie. Tym razem chodzi o remont ul. Polskiej i przebudowę sięgaczy ul. Spokojnej. W czwartek (5.12) w Urzędzie Miejskim (sala 111) odbędzie się spotkanie w tych dwóch sprawach. O ul. Spokojnej porozmawiamy o 16:15, a około 16:45 zajmiemy się ul. Polską. To najlepszy moment na wyrażenie swojej opinii i uwzględnienie ewentualnych zmian. Sugestie stargardzian przyjmujemy również e-mailowo.
W załącznikach poniżej do pobrania są plany sytuacyjne obu inwestycji. Warto się z nim zapoznać. Podczas spotkania w UM projektant omówi zmiany. Będzie można uzyskać odpowiedzi na pytania i zaproponować swoje pomysły. Wszystko po to, żeby gotowe inwestycje jak najbardziej odpowiadały potrzebom i oczekiwaniom stargardzian.
Swoje opinie dotyczące zmian na ul. Polskiej i ul. Spokojnej można również przesłać e-mailowo na adres [email protected]. Jest na to czas do 11.12 (środa).
Zdjęcie: Canva
Artykuł Polska i Spokojna – porozmawiajmy pochodzi z serwisu Stargard - Oficjalna strona miasta.
Wiadomość pochodzi ze strony https://stargard.eu/?p=78934
To już pewnie – ponad 820 000 zł dofinansowania z Ministerstwa Sportu i Turystyki pozwoli na oczekiwane przez stargardzian modernizacje boiska i sal gimnastycznych. Dzięki temu dokończymy budowę kompleksu rekreacyjno-sportowego przy Szkole Podstawowej nr 8, uczniowie Dwójki zyskają kompleksowo wyremontowaną salę gimnastyczną, a młodzi ludzie z SP nr 3 poćwiczą w swojej sali na zupełnie nowym parkiecie. To nie koniec świetnych wiadomości. W sumie, zgodnie z deklaracjami, z Ministerstwa Sportu i Turystyki Środki możemy dostać nawet 30 000 000 zł dofinansowania na kilka innych inwestycji – m.in. modernizację stadionów Błękitnych i Kluczevii, remont orlika przy Trójce, a także basenu w Szkole Podstawowej nr 5.
Stargard odwiedził minister Sławomir Nitras, który obejrzał istniejącą i dobrze funkcjonującą bazę sportową w mieście. Wizyta była również okazją do porozmawiania o potrzebach mieszkańców w tym zakresie. Właśnie dlatego na trasie znalazły się m.in. stadiony Błękitnych i Kluczevii. – Nasze plany są bardzo ambitne, ale naprawdę możliwe do zrealizowania. Chcemy rozwijać sport w Stargardzie od najmłodszych lat. Liczby mówią same za siebie – aktualnie piłkę nożną trenuje u nas ponad 1200 dzieci. Do tego dochodzi kilkanaście innych dyscyplin. Wszyscy zawodnicy, na każdym szczeblu rozgrywek, ale również amartorzy, potrzebują odpowiedniej infrastruktury. Cieszą mnie deklaracje pana ministra, które dają jednocześnie jeszcze większą motywację do pracy. Jestem przekonany, że jej efekty zobaczymy już niedługo – mówi prezydent Rafał Zając.
Wiemy już, że inwestycje w SP nr 2, 3 i 8 zrealizujemy w ramach programu Poprawa stanu infrastruktury sportowej w stargardzkich szkołach podstawowych. Wszystko wskazuje na to, że przed nami także kolejne modernizacje miejsc do ćwiczeń dla mieszkańców w każdym wieku. – Na tle innych polskich miast Stargard prowadzi wzorcową politykę w zakresie upowszechniania sportu dzieci i młodzieży. Można wymienić chociażby sposób funkcjonowania szkół, udostępnianie bazy sportowej klubom, finansowanie ich oraz aktywizację młodzieży. Dlatego chcemy w najbliższych latach zrealizować plan rozwoju infrastruktury sportowej w Stargardzie. Przy szacowanej wartości wszystkich inwestycji na około 60 000 000 zł, dofinansowanie z ministerstwa może wynieść nawet 30 000 000 zł – mówi minister Sławomir Nitras.
Jednym z tematów spotkania była również oczekiwana przez stargardzian nowa szkoła na os. Pyrzyckim. Minister sportu zadeklarował wsparcie rządowe na budowę hali w pobliżu tej placówki.
Zdjęcia: UM w Stargardzie
Artykuł Zainwestujemy w sport pochodzi z serwisu Stargard - Oficjalna strona miasta.
Wiadomość pochodzi ze strony https://stargard.eu/?p=78790
Ciekawy projekt w Zespole Szkół – Szkole Podstawowej nr 9. Uczniowie zyskają wiedzę o środowisku naturalnym i sposobach jego ochrony. Na zajęciach z przedmiotów przyrodniczych nauczą się prawidłowego segregowania odpadów i poznają proste sposoby na oszczędzanie energii, wody i surowców. Na dodatkowe lekcje w Dziewiątce w ramach projektu „W zgodzie z przyrodą” pozyskaliśmy ponad 13 000 zł dofinansowania z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie. Skorzystają z nich uczniowie SP nr 9, ale również dzieci z miejskich przedszkoli i innych podstawówek.
https://stargard.eu/dla-mieszkanca/srodki-krajowe/w-zgodzie-z-przyroda/
Zdjęcie: Canva
Artykuł Dziewiątka w zgodzie z naturą pochodzi z serwisu Stargard - Oficjalna strona miasta.
Wiadomość pochodzi ze strony https://stargard.eu/?p=78665
Niedzielne (1.12) popołudnie można spędzić przy dźwiękach perkusji. Przed nami bezpłatny koncert Mateusza Śliwy. Zdolny stargardzianin wystąpi w ramach Stargardzkiej Sceny Młodych. Każdy może przyjść i posłuchać jego niezwykłej techniki gry na instrumentach perkusyjnych. Początek koncertu na małej scenie Stargardzkiego Centrum Kultury o 17:00. Mateusz Śliwa jest absolwentem Państwowej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II stopnia w Szczecinie oraz Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. im. Witolda Lutosławskiego w Stargardzie, gdzie uczył się w klasie perkusji Zdzisława Rakowskiego. Muzyk studiuje na Uniwersytecie Muzycznym im. F. Chopina w Warszawie. Jest również stypendystą prezydenta Stargardu.
Artykuł Mateusz na scenie młodych pochodzi z serwisu Stargard - Oficjalna strona miasta.
Wiadomość pochodzi ze strony https://stargard.eu/?p=78662
Stefania Kwiatkowska-Ociepa, Agnieszka Alabrudzińska-Rychter, Marika Struzikowska, Julia Smagowicz, Szkolne Koło Wolontariatu w Zespole Szkół oraz wolontariusze grupy Stoją! Stargard – to właśnie oni zostali tegorocznymi laureatami nagrody prezydenta Stargardu dla społeczników. W naszym mieście wręczenie tych wyróżnień zawsze łączymy z obchodami Dnia Pracownika Socjalnego. Mamy naprawdę wielu ludzi, dla których pomoc drugiemu człowiekowi jest nie tylko pracą, ale również prawdziwą misją. Działają w ramach codziennych obowiązków, wykorzystują swoje zawodowe możliwości do wspierania najbardziej potrzebujących, ale także poświęcają wolny czas i już od najmłodszych lat są wzorem do naśladowania dla nas wszystkich.
– Społecznicy, wolontariusze i pracownicy socjalni czynią nasz świat lepszym. W życiu przecież różnie się układa. Niektórzy ludzie szczególnie potrzebują drugiego człowieka – jego towarzystwa i oparcia w trudnych chwilach, a czasem wskazania właściwego systemu wartości. W naszym mieście doceniamy tych, którzy tej pomocy udzielają. Dziękuję wszystkim działającym społecznie za zaangażowanie i ambicję w dawaniu skutecznego wsparcia, a także za wrażliwość na krzywdę, która nie pozwala obojętnie przejść obok cudzego nieszczęścia. Mam nadzieję i głęboko wierzę, że całe to dobro do nich wróci – mówi prezydent Rafał Zając.
W tym roku w kategorii indywidualnej wyróżnionych zostało 2 społeczników. Nagroda powędrowała do Stefanii Kwiatkowskiej-Ociepy – wieloletniej działaczki, koordynatorki i dyrektorki placówek przedszkolnych Towarzystwa Przyjaciół Dzieci. Z jej inicjatywy został utworzony nowy punkt TPD na os. Lotnisko. Aktywnie działa także w polsko-ukraińskim punkcie przedszkolnym. Kolejne wyróżnienie w tej kategorii otrzymała Agnieszka Alabrudzińska-Rychter – zaangażowana w liczne akcje charytatywne, pomagająca w Szlachetnej Paczce i Fundacji Możliwość. Organizatorka zbiórek dla potrzebujących. Na co dzień jako żołnierz zawodowy służy w 12 Brygadzie Zmechanizowanej.
Stargardzianie angażują się w pomoc innym już od najmłodszych lat. Dlatego doceniamy również młodych społeczników, czyli osoby poniżej 18 lat. Także w tej kategorii wyróżnione zostały 2 osoby. Marika Struzikowska – wolontariuszka i inicjatorka imprez charytatywnych. Wspiera osoby z niepełnosprawnościami, działa w Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy i podczas lokalnych wydarzeń. Kolejna nagroda powędrowała do Julii Smagowicz – wolontariuszki w Stargardzkim Stowarzyszeniu Chorych na SM, która ma także na swoim koncie m.in. udział w akcji na rzecz bezpieczeństwa seniorów Odblask Życia. Obie laureatki aktywnie działają również w Młodzieżowym Zespole Doradczym Prezydenta Miasta Stargard.
W kategorii zespołowej także nagrodę otrzymały 2 grupy. Członkowie Szkolnego Koło Wolontariatu działającego w Zespole Szkół aktywnie angażują się w pomoc potrzebującym. Organizują zbiórki i kiermasze, wspierają dzieci i dorosłych ze szczecińskiego hospicjum, nie są również obojętni na los zwierząt ze schroniska w Kiczarowie. Koło prowadzi Katarzyna Dudek. Drugą nagrodę w tej kategorii otrzymali wolontariusze z facebookowej grupy Stoją! Stargard. Społecznicy angażują się w różne akcje charytatywne, m.in. w pomoc powodzianom. Na ich czele stoi Michał Łozowski.
W ramach miejskich obchodów Dnia Pracownika Socjalnego wyróżnienia otrzymali twórcy autorskich projektów realizowanych przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej: Akademia Rodzica – Anna Kwiatkowska, Natalia Olejnik-Kudła, Anna Wojdak, Paulina Kurowska, Kobieca (nie)Moc w przemocy – Marta Lewandowska-Pałys, Małgorzata Olszewska, Justyna Juszczak, Paulina Kurowska, Gotowe na nowe – Magdalena Janczak, Paulina Kurowska, Justyna Chmiel, Katarzyna Krajewska, Agnieszka Tkaczyk. Nagrody indywidualne dostali również pracownicy MOPS: Agnieszka Urbańska, Halina Ciuńczyk, Szymon Olszewski, Aurelia Korolczuk, Roman Szałański oraz Małgorzata Baran. Podziękowania i gratulacje otrzymali także przedstawiciele Centrum Socjalnego Caritas, Zachodniopomorskiego Oddziału Okręgowego Polskiego Czerwonego Krzyża w Szczecinie i stargardzkiego koła Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną.
O odpowiednią oprawę muzyczną spotkania zadbały wokalistki z grupy De Facto: Maja Piekarska i Zofia Rosińska oraz tercet Muffinki w składzie: Anna Krajewska-Pędzik, Aleksandra Myślicka i Agata Harchaj. Całość poprowadziła Aleksandra Zalewska-Stankiewicz.
Zdjęcia: UM w Stargardzie
Artykuł Dobro do nich wraca pochodzi z serwisu Stargard - Oficjalna strona miasta.
Wiadomość pochodzi ze strony https://stargard.eu/?p=78472
Piękną, długą historię ma Stargardzkie Towarzystwo Cyklistów. Miłośnicy jazdy na rowerze świętują w tym roku 35-lecie. Z tej okazji spotkali się z prezydentem Rafałem Zającem. Były życzenia, gratulacje i okazja do rozmowy o dalszych planach. Nie mogło również zabraknąć prezentu – STC otrzymało jubileuszowy czek na 2000 zł.
– Stargardzkie Towarzystwo Cyklistów jest świetnym przykładem na to, jak sport potrafi łączyć całe pokolenia. Zawsze szczególnie cieszą nas sukcesy młodych. Jednak to właśnie dorośli – rodzice, dziadkowie, nauczyciele dają impuls do działania, zachęcają do aktywności i rozwijania sportowych pasji. Gratuluję STC wszystkich dotychczasowych działań i jestem przekonany, że przed nimi jeszcze mnóstwo sukcesów, pięknych jubileuszy i interesujących wydarzeń. Dzięki tym pasjonatom nasze miasto na stałe wpisało się w rowerową mapę Polski – mówi prezydent Rafał Zając.
Towarzystwo jest doskonale znane w Stargardzie, ale nie tylko. Do najbardziej rozpoznawalnych imprez organizowanych przez STC z pewnością należy maraton MTB dookoła jeziora Miedwie. W rywalizacji co roku biorą udział zarówno profesjonalni kolarze, ale też amatorzy tego sportu. Członkowie STC promują i z sukcesami reprezentują nasze miasto także podczas wielu wydarzeń na arenie ogólnopolskiej i międzynarodowej. Do grupy należą zarówno dorośli, jak i młodzież. Warto zajrzeć na facebookowy profil towarzystwa, żeby przekonać się, jak wielu miłośników dwóch kółek aktywnie realizuje swoją pasję w STC.
Zdjęcia: UM w Stargardzie
Artykuł Na dwóch kółkach od 35 lat pochodzi z serwisu Stargard - Oficjalna strona miasta.
Wiadomość pochodzi ze strony https://stargard.eu/?p=78457
Już za niecały miesiąc radni Rady Miejskiej zajmą się budżetem na przyszły rok. Projekt jest już gotowy, a o tym, co się w nim znalazło w najnowszym odcinku podcastu Stargard Mówi rozmawiają prezydent Rafał Zając i Łukasz Wilkosz, skarbnik miasta. W audycji m.in. o planach inwestycyjnych, ale również o tym, jak radzimy sobie z zadłużeniem. Całe nagranie do posłuchania już teraz poniżej i na kanale YouTube @Miasto Stargard i na facebookowym profilu miasta.
Artykuł Stargard Mówi o budżecie 2025 pochodzi z serwisu Stargard - Oficjalna strona miasta.
Wiadomość pochodzi ze strony https://stargard.eu/?p=78435
Budżet Stargardu na 2025 zapowiada się bardzo interesująco. Sporo w nim ważnych inwestycji. Właśnie na ten temat już w czwartek (28.11) porozmawiają prezydent Rafał Zając i Łukasz Wilkosz, skarbnik miasta. Będzie o tym jakie projekty są do realizacji, ale też m.in. o oczekiwanych Zielonych Płucach os. Zachód i nowym parku oraz szkole na os. Pyrzyckim. Goście poruszą też temat zadłużenia miasta i nowych zasad finansowania samorządów. Stargard Mówi #17 do zobaczenia i posłuchania już jutro (czwartek, 28.11) na kanale YouTube @MiastoStargard, www.stargard.eu i facebookowym profilu miasta.
Zdjęcie: Twoje Radio/Janusz Merz
Artykuł Ciekawa rozmowa o miejskiej kasie pochodzi z serwisu Stargard - Oficjalna strona miasta.
Wiadomość pochodzi ze strony https://stargard.eu/?p=78417
Stargard regularnie wspiera naszą Komendę Powiatową Policji. Funkcjonariusze dbają przecież o bezpieczeństwo wszystkich mieszkańców, a do tego jest im niezbędny m.in. nowoczesny sprzęt i odpowiednia liczba mundurowych. 40 000 zł przeznaczyliśmy na wsparcie młodych policjantów, którzy przez kilka miesięcy odbywają u nas staż adaptacyjny. Spotkamy ich m.in. podczas pieszych patroli w różnych dzielnicach Stargardu.
W całym 2024 roku z budżetu miasta do KPP popłynie w sumie ponad 500 000 zł. Pieniądze pozwoliły m.in. zakup ambulansu kryminalistycznego ze specjalistycznym wyposażeniem. Komenda zyskała także nowoczesny sprzęt dla techników kryminalistyki.
Zdjęcia: stargard.policja.gov.pl
Artykuł Inwestujemy w patrole pochodzi z serwisu Stargard - Oficjalna strona miasta.
Wiadomość pochodzi ze strony https://stargard.eu/?p=78413