Kilka lat temu jako pierwsi przekroczyli mury Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I stopnia w Stargardzie. Pełni marzeń, talentów i wrażliwości, ale i niepewności – jak to wszystko będzie wyglądało? Dziś z dumą mogą o sobie mówić: absolwenci. Przez 8 lat łączyli naukę przedmiotów ogólnych z rozwijaniem artystycznych pasji i doskonaleniem muzycznych umiejętności. Jak sami mówią, to była wspaniała przygoda, ale również czas wytężonej pracy. Reportaż o OSM i jej pierwszych absolwentach można obejrzeć tutaj.
– W Stargardzie od lat było duże zapotrzebowanie na naukę w szkole muzycznej. Wielu młodych, zdolnych ludzi po prostu nie mogło kształcić się artystycznie z powodu braku miejsc. Dlatego powstał pomysł utworzenia kolejnej placówki. Struktura OSM nie jest zbyt popularna w Polsce. Sama chodziłam do takiej szkoły. Dzięki temu miałam już pewne doświadczenie, które pomogło w organizacji placówki w Stargardzie. Chcieliśmy jednak zrobić to w swoim stylu – mówi Żaneta Bartosiewicz, wicedyrektor OSM.
Nauka w Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej nieco różni się od tej w innych placówkach. – W OSM dodatkowo uczymy się m.in. kształcenia słuchu i audycji muzycznych, ale też zdobywamy wiedzę o samej muzyce. Do tego dochodzą instrumenty. Ja na początku grałam na fortepianie, a później przeszłam na klarnet. Mamy oczywiście też normalne przedmioty, jak w każdej innej szkole – mówi Matylda Gogołek.
OSM działa w Zespole Szkół przy ul. Popiela 2. W budynku znajduje się również Szkoła Podstawowa nr 9. – Nasza placówka powstała w 2018 roku. Po podjęciu decyzji o jej utworzeniu, tak naprawdę została zorganizowana bardzo szybko. Nad rekrutacją czuwali nauczyciele Państwowej Szkoły Muzycznej. W efekcie do współpracy zaprosiliśmy 18 pierwszych uczniów, którzy razem z nami od podstaw tworzyli OSM – mówi Monika Kuna, dyrektor OSM.
Szybko okazało się, że nowa placówka cieszy się dużą popularnością wśród młodych ludzi i ich rodziców. – To był strzał w dziesiątkę. Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna świetnie uzupełniła system edukacji w Stargardzie. Placówka daje uczniom naprawdę dobre warunki do wszechstronnego rozwoju. Z jednej strony realizują postawę programową, a z drugiej kształcą się w kierunku artystycznym. Mam pełne przekonanie, że warto inwestować w tę szkołę. W planach jest budowa zupełnie nowej siedziby z salą koncertową, która da młodym ludziom jeszcze większe możliwości – mówi Ewa Sowa, zastępca prezydenta.
Szkoła to jednak nie tylko lekcje, sprawdziany, kartkówki oraz plan wypełniony różnymi przedmiotami i zajęciami. To również miejsce, w którym rodzą się przyjaźnie, a czasem – jak w życiu – zdarzają się trudniejsze chwile. – Bardzo dobrze będę wspominała moją klasę i naukę w OSM. Wszyscy się lubimy. Wiadomo, że przez tych 8 lat bywały jakieś sprzeczki, ale najważniejsze, że zawsze potrafiliśmy dojść do porozumienia. Myślę, że każdy będzie tęsknił za naszą klasą – mówi Weronika Stankiewicz.
Zdjęcia: Waldemar Jaszczak/U-BIK
Artykuł Szkoła taka jak życie pochodzi z serwisu Stargard - Oficjalna strona miasta.
Wiadomość pochodzi ze strony https://stargard.eu/aktualnosci/szkola-taka-jak-zycie/

Jeśli ktoś myślał, że po 46. Międzynarodowym Zjeździe Hanzy w Stargardzie już nic ciekawego nie będzie się działo, zdecydowanie się mylił. Zaczynamy Coolturalne Wakacje, czyli bezpłatne imprezy dla każdego. Będą dyskoteki pod gwiazdami, plenerowe kino i koncerty. Posłuchamy największych przebojów Whitney Houston i Celine Dion, pobawimy się przy ostrych brzmieniach punk rocka i skosztujemy muzycznej uczty organowej w kolegiacie. Warto już teraz sprawdzić plan na pierwsze tygodnie Coolturalnych Wakacji, żeby nie przegapić żadnego wydarzenia.
28.06 (niedziela), 12:00 – Stargardzkie Dzieciaki Kinomaniaki: „Kayara niepokonana”, kino SCK (bilety za 1 zł),
28.06 (niedziela), 17:00 – Stargard Gospel Days 2026 – koncert powarsztatowy, Teatr Letni,
3.07 (piątek), 22:00 – Kino w Parku pod Gwiazdą: „Piep*zyć Mickiewicza 3”, Teatr Letni,
4.07 (sobota), 20:00 – Dyskoteka pod Gwiazdami, Teatr Letni,
5.07 (niedziela), 16:00 – III Mariackie Koncerty Muzyki Organowej i Kameralnej – Roman Perucki (organy), Jakub Olma (marimba), Kolegiata NMP Królowej Świata,
5.07 (niedziela), 16:00 – Folklor Węgier i Serbii – tradycyjne tańce i pieśni z muzyką na żywo i autentycznymi strojami ludowymi, Teatr Letni,
11.07 (sobota), 20:00 – Dyskoteka pod Gwiazdami – DJ Diamond Skull, Teatr Letni,
17.07 (piątek), 22:00 – Kino w Parku pod Gwiazdą: „Iluzja 3”, Teatr Letni,
19.07 (niedziela), 17:00 – koncert piosenek Whitney Houston i Celine Dion – pracownia wokalna SCK De Facto, Teatr Letni,
19.07 (niedziela), 16:00 – III Mariackie Koncerty Muzyki Organowej i Kameralnej – Paweł Wróbel (organy), Czeski Zespół Muzyki Średniowiecznej „Remdich”, Kolegiata NMP Królowej Świata,
24.07 (piątek), 22:00 – Kino w Parku pod Gwiazdą: „Kopnięci w czasie”, Teatr Letni,
25.07 (sobota), 19:00 – mocne brzmienia z zespołami Wolfpack, Zament i Abolicja, Teatr Letni,
26.07 (niedziela), 12:00 – Stargardzkie Dzieciaki Kinomaniaki: „Heidi ratuje rysia”, kino SCK (bilety za 1 zł).
Artykuł Wakacje pełne cooltury pochodzi z serwisu Stargard - Oficjalna strona miasta.
Wiadomość pochodzi ze strony https://stargard.eu/aktualnosci/wakacje-pelne-cooltury/

Zostało tylko kilka dni na zgłoszenie swoich pomysłów do Stargardzkiego Budżetu Obywatelskiego 2027. Na kreatywne projekty czekamy do 30.06 (wtorek). Najlepiej skorzystać ze strony internetowej. Inna opcja to wypełnienie tradycyjnej, papierowej karty – do pobrania z załącznika poniżej – i dostarczenie do Biura Obsługi Klienta Urzędu Miejskiego (ul. S. Czarnieckiego 17). Można ją również otrzymać w UM. Tym razem czekamy przede wszystkim na projekty związane z zielenią i poprawą estetyki naszego miasta. W SBO 2027 do wydania jest w sumie 3 300 000 zł.
Formularz SBO jest naprawdę bardzo prosty. Należy wskazać nazwę i lokalizację projektu, a także szacowane koszty inwestycji. Trzeba też dołączyć listę z podpisami 5 osób popierających pomysł (do pobrania poniżej). To jedna ze zmian. Do tej pory projekt musiało poprzeć aż 30 Stargardzian. Czekamy na propozycje, które upiększą miasto i sprawią, że będzie bardziej zielone. To np. instalacje świetlne i artystyczne, murale, nasadzenia drzew, krzewów, tworzenie rabat, skwerów i montaż elementów małej architektury (m.in. ławki, stojaki rowerowe, pergole, urządzenia na placach zabaw).
Każda inwestycja wykonana w ramach SBO 2027 musi być ogólnodostępna. Można również zgłaszać propozycje do realizacji na terenach należących do wspólnot lub spółdzielni mieszkaniowych. W takim przypadku konieczne jest dołączenie oświadczenia właściciela o woli użyczenia nieruchomości. Wzór takiego dokumentu znajduje się w załączniku poniżej oraz – w wersji papierowej – w UM.
Pomysły do realizacji przyjmujemy od Stargardzian w każdym wieku. Osoby niepełnoletnie muszą jednak dostarczyć zgodę podpisaną przez rodzica lub opiekuna. Wzór można pobrać z załącznika poniżej. Jest także na stronie albo – w wersji papierowej – w UM. Głosowanie na zaakceptowane projekty rozpocznie się 17.08 (poniedziałek) i potrwa do 18.09 (piątek). Wyniki SBO 2026 poznamy do końca października.
Zdjęcie: UM w Stargardzie/archiwum
SBO 2027 – formularz zgłoszenia – PDF
SBO 2027 – formularz zgłoszenia – DOC
SBO 2027 – lista poparcia – PDF
SBO 2027 – lista poparcia – DOC
SBO 2027 – zgoda rodziców – PDF
SBO 2027 – zgoda rodziców – DOC
SBO 2027 – oświadczenie właściciela nieruchomości – PDF
SBO 2027 – oświadczenie właściciela nieruchomości – DOC
SBO 2027 – umowa użyczenia nieruchomości – PDF
SBO 2027 – umowa użyczenia nieruchomości – DOC
SBO 2027 – umowa użyczenia rzeczy ruchomych – PDF
SBO 2027 – umowa użyczenia rzeczy ruchomych – DOC
Artykuł Ostatni dzwonek na SBO 2027 pochodzi z serwisu Stargard - Oficjalna strona miasta.
Wiadomość pochodzi ze strony https://stargard.eu/aktualnosci/ostatni-dzwonek-na-sbo-2027/

Kolejny odcinek obwodnicy północnej robi wrażenie. Prawie 600 m zupełnie nowej drogi, a do tego remont fragmentu ul. Stralsundzkiej dał kierowcom niemal kilometr komfortowej trasy. Zyskali też piesi oraz rowerzyści. Najnowsza część obwodnicy – w ciągu ul. Hanzeatyckiej, od ul. Stralsundzkiej do ul. H. Wieniawskiego – połączyła się z dwoma już istniejącymi. W sumie na 3 odcinkach wybudowaliśmy prawie 3 km tej ważnej dla Stargardu trasy.
Wzdłuż kolejnego fragmentu obwodnicy północnej nasadzono kilka tysięcy nowych roślin – 184 drzewa liściaste, 3179 krzewów, 888 bylin, a do tego 5000 m2 trawników. Inwestycję drogową uzupełniły chodniki, ciąg pieszo-rowerowy i kanalizacja deszczowa. Całość oświetlają energooszczędne latarnie, a przy przejściach dla pieszych i drogach dla jednośladów są dodatkowe lampy. Budowa następnego odcinka obwodnicy północnej była okazją do wyremontowania części ul. Polskiej. To fragment, który bezpośrednio łączy się z nową drogą. Wartość wszystkich prac to ponad 7 150 000 zł, a dofinansowanie z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg wyniosło prawie 4 300 000 zł. Wykonawcą była lokalna firma – BUDPAK Paweł Szubert ze Stargardu.
Najnowszy fragment obwodnicy północnej łączy się z gotowym odcinkiem od ul. H. Wieniawskiego do wiaduktu na ul. Składowej. Z kolei tam już w 2023 roku zbudowana została droga od wiaduktu do ul. E. Orzeszkowej. Docelowo obwodnica zostanie włączona do fragmentu, który wybuduje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. Ta inwestycja połączy drogi krajowe nr 20 i 10, jak również wojewódzką 106 w kierunku Nowogardu.
Zdjęcia: UM w Stargardzie
Artykuł Raz, dwa, trzy – obwodnica pochodzi z serwisu Stargard - Oficjalna strona miasta.
Wiadomość pochodzi ze strony https://stargard.eu/aktualnosci/raz-dwa-trzy-obwodnica/

Już za chwilę uczniowie ze wszystkich szkół w Stargardzie rozpoczną upragnione wakacje. Przed nimi 2 miesiące odpoczynku od kartkówek, sprawdzianów, zadań i lektur. Jeszcze przed zakończeniem roku szkolnego prezydent Rafał Zając spotkał się z ósmoklasistami, którzy mogą pochwalić się najlepszymi wynikami w nauce. Dzięki sumiennej, wielomiesięcznej pracy zdobyli wysokie średnie ocen. Na swoich kontach mają również sukcesy w konkursach przedmiotowych i artystycznych. Wielu z nich udziela się też społecznie i realizuje sportowe pasje.
– Znalezienie się w gronie najlepszych absolwentów to efekt ogromnej pracy, która – mam nadzieję – była również pełna pasji i przyjemności płynącej ze zdobywania wiedzy. Jestem pod wrażeniem wszechstronności naszej młodzieży. Prymusi osiągają sukcesy w wielu różnych dziedzinach, szlifują swoje talenty i jeszcze znajdują czas na pomoc drugiemu człowiekowi. To naprawdę imponujące, a jednocześnie inspirujące również dla nas, dorosłych. Tak świetne wyniki są także powodem do dumy dla nauczycieli i rodziców, którzy wytrwale wspierają młodych ludzi na wszystkich etapach rozwoju i zdobywania wykształcenia – mówi prezydent Rafał Zając.
Nagrody dostali ósmoklasiści:
Lena Pierzakowska – Szkoła Podstawowa nr 1, średnia ocen: 5,82,
Adam Kiriłow – Szkoła Podstawowa nr 2, średnia ocen: 5,82,
Michał Michalski – Szkoła Podstawowa nr 3, średnia ocen: 5,82,
Martyna Ćwiklak – Szkoła Podstawowa nr 4, średnia ocen: 5,53,
Zuzanna Arnister – Szkoła Podstawowa nr 5, średnia ocen: 5,71,
Ignacy Paweł Piechowiak – Szkoła Podstawowa nr 6, średnia ocen: 6,00,
Ignacy Szulski – Szkoła Podstawowa nr 7, średnia ocen: 6,00,
Emilia Malinowska – Szkoła Podstawowa nr 8, średnia ocen: 6,00,
Kalina Kucharska – Szkoła Podstawowa nr 9, średnia ocen: 5,35,
Blanka Jakszuk – Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna I stopnia, średnia ocen: 5,74,
Laura Stamirowska – Szkoła Podstawowa nr 10, średnia ocen: 6,00,
Nataniel Owczarek – Szkoła Podstawowa nr 11, średnia ocen: 6,00.
Warto wiedzieć, że średnia ocen jest jednym z kilku kryteriów decydujących o przyznaniu nagrody prezydenta. Równie ważne były sukcesy w konkursach przedmiotowych, a także zaangażowanie w wolontariat i działania społeczne. Oprócz gratulacji i pamiątkowego dyplomu najlepsi absolwenci szkół podstawowych otrzymali również nagrodę finansową – 1000 zł. W tym roku uroczystość zorganizowali uczniowie i nauczyciele ze Szkoły Podstawowej nr 10, którzy poprowadzili całość i przygotowali program artystyczny. Na scenie w Domu Kultury Kolejarza wystąpili młodzi ludzie z Dziesiątki i wokaliści z zespołu Rupaki z Młodzieżowego Domu Kultury.
Zdjęcia: UM w Stargardzie
Artykuł Nasi prymusi pochodzi z serwisu Stargard - Oficjalna strona miasta.
Wiadomość pochodzi ze strony https://stargard.eu/aktualnosci/nasi-prymusi/

Podczas 46. Międzynarodowego Zjazdu Hanzy na Hanzeatyckim Forum Biznesu po raz pierwszy została wręczona Hanzeatycka Nagroda Eksportowa. Publiczność zgromadzona na konferencji przyznała wyróżnienie firmie ze Stargardu – EcoReadyBath. To producent modułowych łazienek trafiających do luksusowych hoteli na całym świecie. Rocznie w fabryce przy ul. Metalowej, która ma powierzchnię ponad 10 000 m2, powstaje nawet 3000 modułów, a w planach jest zwiększenie produkcji do 12 000. O tym, jakie znaczenie ma nagroda dla ERB, jaką siłę mają przedsiębiorcy ze Stargardu i które biznesowe drzwi otworzył dla naszych firm Zjazd Hanzy porozmawiali: Karolina Piotrowska, szef ds. marketingu EcoReadyBath i Arkadiusz Kocikowski, dyrektor Biura Obsługi Inwestora i Projektów Gospodarczych Urzędu Miejskiego. Najnowsza odsłona Stargard Mówi do posłuchania już teraz, a pozostałe odcinki podcastu są tutaj.
Artykuł Stargard Mówi – nasz biznes nagrodzony pochodzi z serwisu Stargard - Oficjalna strona miasta.
Wiadomość pochodzi ze strony https://stargard.eu/aktualnosci/stargard-mowi-nasz-biznes-nagrodzony/
Najbliższa sobota (27.06) to okazja do poznania wyjątkowych podopiecznych Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt w Kiczarowie. Placówka zaprasza na dzień otwarty. Od 10:00 do 14:00 będzie można dowiedzieć się więcej o prawidłowej opiece nad psami i kotami, wyprowadzić czworonogi na spacer, złapać coś pysznego na kiermaszu ciast i wesprzeć zbiórkę karmy. W trakcie wydarzenia będzie również prowadzony nabór na nowych wolontariuszy.
Udział w dniu otwartym jest też świetnym pomysłem dla tych, którzy zastanawiają się nad adopcją zwierzaka ze schroniska. Na miejscu doświadczeni opiekunowie podzielą się swoją wiedzą i pomogą w podjęciu tej ważnej decyzji.
Artykuł Kudłata Ferajna zaprasza pochodzi z serwisu Stargard - Oficjalna strona miasta.
Wiadomość pochodzi ze strony https://stargard.eu/aktualnosci/kudlata-ferajna-zaprasza/

Sympatyczne i symboliczne święto naszego miasta i wszystkich mieszkańców. 24 czerwca 1243 roku Stargard otrzymał prawa miejskie od księcia Barnima I. Dzięki tej decyzji miasto mogło wzrastać i bogacić się. Najpierw otrzymaliśmy magdeburskie prawo miejskie, a w 1292 roku – lubeckie. Ta zmiana spowodowała jeszcze szybszy rozwój Stargardu. Z okazji 783 urodzin naszego miasta przypominamy ciekawostki opracowane przez prof. Marcina Majewskiego, dyrektora Muzeum Archeologiczno-Historycznego.
24 czerwca 1243 roku Stargard otrzymał magdeburskie prawo miejskie z rąk księcia szczecińskiego Barnima I (ok. 1210–1278). Obszar nowego miasta powiększono w końcu XIII stulecia, włączając dawny gród z podgrodziami w granicę nowego ośrodka, który na przełomie XIII i XIV w. otoczono w całości murami obronnymi. Wyznaczono w ten sposób granice jednego z ważniejszych późnośredniowiecznych miast księstwa pomorskiego.
Było to uwieńczenie procesu budowy stargardzkiego ośrodka osadniczego, który jako prawdopodobnie siedziba kasztelańska, wymieniony został w bulli papieża Innocentego II z 1140 r. wraz z innymi ważnymi ośrodkami pomorskimi. W 1219 r. znamy ze źródeł urzędników grodowych, do których należał Wojsław ze Stargardu i jego brat Unimka. Ich aktywność widoczna jest również przy potwierdzeniu dóbr joannitom przez księcia Barnima I w 1229 r., gdzie wśród świadków wystąpił wspomniany wcześniej Wojsław, a także jego bracia: Przybynka, Jakub i Wawrzyniec. Wiadomości źródłowe o możnych stargardzkich pokrywają się z czasem realizacji nowej linii umocnień grodu zlokalizowanego pomiędzy ramionami rzeki Iny, co ma miejsce właśnie w pierwszej połowie XIII w.
Zapewne wskutek intensywnego rozwoju kasztelańskiego ośrodka grodowego osadnictwem objęto w końcowej fazie XII w. również zachodni brzeg Iny (na zachód od dzisiejszego Kanału Młyńskiego).
Zdjęcie: UM w Stargardzie
Artykuł Stargard ma urodziny pochodzi z serwisu Stargard - Oficjalna strona miasta.
Wiadomość pochodzi ze strony https://stargard.eu/aktualnosci/stargard-ma-urodziny/

Kolejny ważny sukces sportowców z naszego miasta. Dryżyna U15 PGE Spójni Stargard zdobyła mistrzostwo Polski. Młodzi koszykarze spotkali się z prezydentem Rafałem Zającem i jego zastępcą Ewą Sową, żeby opowiedzieć o drodze do zwycięstwa, podzielić się emocjami związanymi z wygraną i porozmawiać o planach na sportową przyszłość.
– Zdobycie mistrzostwa w sporcie drużynowym jest naprawdę wybitnym osiągnięciem. To wypadkowa wielu czynników. Niezwykle ważna jest determinacja całej drużyny. Na wspólny sukces pracuje każdy jej członek. Mówimy naprawdę o dużym wyzwaniu, które z powodzeniem pokonali młodzi koszykarze i ich szkoleniowcy. Musiały minąć ponad dwie dekady, żebyśmy znów mogli się cieszyć i świętować ten cenny tytuł zdobyty przez Stargardzian – mówi prezydent Rafał Zając.
Mistrzostwo Polski U15 zdobyła drużyna w składzie: Oliwier Stysło, Adrian Morawski, Kacper Sikorski, Mateusz Sobolewski, Nikodem Hajduk, Jędrzej Szagdaj, Jan Niespodziański, Wojciech Kisły, Wojciech Krupa, Kamil Kawczyński i Filip Finkowiat. W finale nasi koszykarze pokonali ekipę WKK Wrocław 83:67. Kilka tygodni po zdobyciu tytułu pojawiła się kolejna świetna wiadomość. Jędrzej Szagdaj otrzymał powołanie na konsultację szkoleniową do Młodzieżowej Reprezentacji Polski U15.
Zdjęcia: UM w Stargardzie
Artykuł Złote chłopaki ze Spójni pochodzi z serwisu Stargard - Oficjalna strona miasta.
Wiadomość pochodzi ze strony https://stargard.eu/aktualnosci/zlote-chlopaki-ze-spojni/

Ważne święto w Brygadzie Wsparcia Dowodzenia Wielonarodowego Korpusu Północny-Wschód. Podczas uroczystości na Rynku Staromiejskim nastąpiło oficjalne przekazanie sztandaru. To jeden z najważniejszych symboli tożsamości, honoru i tradycji jednostki wojskowej. Właśnie na sztandar żołnierze składają przysięgę, a jego ochrona jest wyjątkowo zaszczytnym obowiązkiem w jednostce.
Uroczystości rozpoczęły się mszą świętą w kolegiacie. Nabożeństwo odprawił Biskup Polowy Wojska Polskiego Wiesław Lechowicz. To najwyższy przedstawiciel duszpasterstwa wojskowego w naszym kraju, zwierzchnik Ordynariatu Polowego Wojska Polskiego. Kapelani ordynariatu pełnią posługę kapłańską wśród żołnierzy WP.
Po mszy świętej na Rynku Staromiejskim odbył się uroczysty apel pododdziałów Brygady, podczas którego wręczony został sztandar. Zgodnie z ceremoniałem wojskowym dokonał tego reprezentant Prezydenta RP – Zbigniew Bogucki, szef Kancelarii Prezydenta. Kolejnym punktem uroczystości było przekazanie obowiązków Dowódcy BWD WKPW. Przejął je płk Rafał Seroka.
Matką chrzestną sztandaru została starosta Iwona Wiśniewska, a ojcem – prezydent Rafał Zając. Znajdziemy na nim m.in. herby Stargardu i województwa zachodniopomorskiego oraz odznakę pamiątkową BWD WKPW. Obecność sztandaru jest związana z historią wojskowości, ale pełni również rolę moralną i wychowawczą – wzmacnia poczucie wspólnoty żołnierzy i towarzyszy im podczas najważniejszych uroczystości.
Na zakończenie wydarzenia dla gości przygotowano tradycyjną grochówkę. Spotkanie na Rynku Staromiejskim było również okazją do objerzenia pokazu sprzętu wojskowego.
Zdjęcia: UM w Stargardzie
Artykuł Żołnierze mają sztandar pochodzi z serwisu Stargard - Oficjalna strona miasta.
Wiadomość pochodzi ze strony https://stargard.eu/aktualnosci/zolnierze-maja-sztandar/
